Erkan Kandemir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Erkan Kandemir
Türkiye Sağlık Bakan Yardımcısı
Görev süresi
1 Ekim 2014 - 10 Şubat 2015
Yerine geldiği Agah Kafkas
Yerine gelen Ahmet Baha Öğütken
Türkiye Büyük Millet Meclisi
25., 26. ve 27. Dönem Milletvekili
Görevde
Makama geliş
23 Haziran 2015
Seçim Bölgesi Haziran 2015İstanbul
Kasım 2015İstanbul
2018İstanbul
Kişisel bilgiler
Doğum 2 Eylül 1981 (1981-09-02) (38 yaşında)
İstanbul
Partisi Adalet ve Kalkınma Partisi
Bitirdiği okul Sakarya Üniversitesi
Kingston Üniversitesi

Erkan Kandemir (d. 2 Eylül 1981, İstanbul), Türk siyasetçi.

Aslen Rizelidir. Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra İngiltere'de Kingston Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi bölümünde yüksek lisans eğitimi aldı. Sonrasında King's College London Ortadoğu Araştırmaları bölümde ikinci yüksek lisansını yaptı. Ayrıca Cambridge Üniversitesi Uluslararası İlişkiler programına katıldı.

Erken yaşından itibaren sosyal çalışmalar içerisinde bulundu, çeşitli vakıf ve derneklerde görevler aldı. Üniversite yıllarında Fakülte Dernek Başkanlığı yaptı. Aktif siyasi hayati Ak Parti'nin kuruluşuyla başladı. AK Parti İstanbul Gençlik Kolları'nda 2002 yılından itibaren İl Yönetim Kurulu Üyeliği, İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu, 2009 yılında ise Gençlik Kolları İstanbul İl Başkanlığı görevine getirildi. 3 senelik görev süresi sonrasında eğitim amacıyla yurt dışına çıktı.

2014 yılında Başbakan Danışmanlığı görevine getirildi. Aynı yılın Ekim ayında ise Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakan Yardımcısı olarak atandı.

7 Haziran 2015 tarihinde İstanbul milletvekili olarak meclise girdi. 1 Kasım 2015 seçimlerinde ise ikinci kez AK Parti İstanbul milletvekili seçildi. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi olup, Karma Parlamenterler Meclisi'nde Siyasi işler ve Demokrasi Komisyonu ve Göç, Mülteciler ve Yerinden Edilmiş Kişiler Komisyonlarında görev almaktadır. Aynı zamanda, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliği ve Türkiye-Maldivler Parlamentolarası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

Evli ve bir çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen:
Agah Kafkas
Türkiye Sağlık Bakan Yardımcısı
1 Ekim 2014 - 10 Şubat 2015
Sonra gelen:
Ahmet Baha Öğütken