Miras Döngüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Miras Döngüsü, Christopher Paolini'nin yazmış olduğu fantastik roman serisidir. 30 Ocak 2007'de, Paolini'nin yaptığı duyuruda, dördüncü bir kitabın geleceği duyurulana kadar Miras Üçlemesi olarak adlandırılıyordu. Döngü, hayali dünya Alagaseia'da yer alır. Romanlar, 15 yaşındaki Eragon ve ejderhası Saphira etrafında geçer. Eragon efsanevi Ejderha Süvarileri'nden biri olur. Ejderha Süvarileri, Galbatorix ve 13 Tövbekar tarafından yok edilene kadar ülkeyi yöneten efsanevi gruptur.

Galbatorix onlara ihanet eder ve Süvarileri tamamen yok edince Alagaseia'nın tahtına oturur. Zalim kralın en büyük korkusu ise yeni gelecek bir Ejderha Süvarisinin onu tahtından devirmesidir. Kral'a karşı olan grubun, Varden'in, büyük çabaları sonucu kraldan bir ejderha yumurtası çalınır.( Bu olayda Varden'in kurucusu Brom'un, onun arkadaşı Jeod ve Hefring'in büyük katkısı vardır.) Ve sonra, şans eseri, yumurta, Palancar Vadisi'nde oturan 15 yaşındaki çiftçi Eragon'u bulur. Galbatorix Eragon'u yakalamak istediği için Eragon Alagaseia'nın geçmişinde ve geleceğinde bir yolculuğa çıkar.

Serinin ilk kitabı Eragon, Paolini'nin ailesi tarafında 2002'de basılmış, ardından Knopf yayınevi tarafından 2003'te basılmıştır. Eragon'un devam kitabı Eldest ise 2005'te okurlarıyla buluşmuştur. Her ikisi de New York Times gazetesi'nin en çok satanlar'ında yer almıştır. Bu iki kitap tüm dünyada 20 milyondan fazla satmıştır. Miras Döngüsü'nün üçüncü kitabı, Brisingr ise 20 Eylül 2008'de piyasaya sürülmüştür. Dördüncü kitap 8 Kasım 2011'de orijinal dilinde satışa çıkarılmıştır. Bu seri, bir üçleme olarak planlanmış ancak sonra Paolini tarafından ancak bir dördüncü kitapla sonlanabileceği açıklanmıştır. Son kitap Miras'tır. Türkiye'de ise Miras Döngüsü'nün çevirmenliğini Zeliha İyidoğan Babayiğit yapmış, Döngü, Altın Kitaplar tarafından basılmıştır.

2006'da, Eragon kendisiyle aynı ismi taşıyan bir filme çekilmiştir. Filmde Eragon'u Edward Speleers canlandırmıştır. Ayrıca filmde Jeremy Irons, John Malkovich, Sienna Guillory ve Rachel Weisz'da rol almaktadır.

Yayımlanma hikâyesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ailesi tarafından “Ev okulluk” eğitimi görmüş Christopher Paolini, liseden 15 yaşında mezun oldu. Ancak O, üniversiteye başlamak için kendisini yeterince olgun görmüyordu ve böylece boş vakitlerinde Eragon'u yazmaya başladı. İlk kitabını yazmaya harcadığı bir yıldan sonra, Paolini kitabı yeniden yazmak ve düzeltmek için ikinci bir yılını daha harcadı. Kitabı bitirdikten sonra, kitabı ailesine tanıttı. Ailesi, kitabı kendi yayın evlerinde bastı ve ardından Eragon kitabı tanıtmak için birçok okul ve kütüphane gezdi. Kitap Alfred A. Knopf tarafından keşfedildi ve 2003'te burası tarafından tekrar basıldı.

Eragon'un devam kitabı Eldest ise Ağustos 2005'te piyasaya sürüldü. Ardından Eylül 2006'da tekrar, fakat içinde ekstra şeyler kapsayarak basıldı.( Alagaseia'nın birkaç kısa hikâyesi, üstünde Brom'un yüzüğü ve Glaedr'in resmi olan bir poster, Brisingr'a ait küçük bir ipucu) Mart 2007'de ise Eldest bir kez daha, ancak karton kaplı olarak basıldı. Bu basımda Eldest'te üçüncü kitabın üç bölümünden seçmeler vardı.

Brisingr, Paolini'nin Ocak 2007'de açıklamış olduğu gibi Eylül 2008'de basıldı. Ayrıca Paolini Miras Üçlemesi'nin üç kitap yerine dört kitap olacağını da açıklamıştır. Paolini üçüncü kitabın, ana karakterlerden birinin ölümüyle sonuçlanabileceğini de açıklamıştır.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Alagesia adlı hayali ülkede, bu ülkeyi yöneten ve ülkeye barışı getiren bir topluluk vardı. Bu topluluk, ejderhaları sürdükleri ve onlarla kopmaz bir bağ oluşturdukları için, Ejderha Süvarileri olarak bilinirdi. Galbatorix isimli genç bir Ejderha Süvarisi Urgallarla savaşırken ejderhası öldürüldü. Bu onu çok üzdü, hatta deliliğe kadar sürükledi. Galbatorix Yaşlılar Konseyi'nden yeni bir ejderha istedi ancak onlar bu teklifi reddetti. Bu onu çok kızdırdı ve Galbatorix Ejderha Süvarilerini yok etmeye karar verdi. Bu amaç doğrultusunda, genç bir süvari ile anlaştı ve onun yardımıyla yaşlı bir süvariyi öldürdü. Böylelikle Yaşlılar Konseyi ile arasındaki barış bitti. Ardından 13 Tövbekarın ilki ve sonuncusu olan Morzan'ın yardımıyla Shruikan adlı siyah bir ejderha çaldı. Ejderhayı kendisine itaat etmesi için zorladı ve sonra, Süvarileri ve Ejderhalarını yok etti. Böylece Alagesia'nın tahtına oturdu.

Eğer Elain'in (Demirci Horst'un eşi.) hamileliğini temel alırsak, aslında üç kitabın bir yıldan kısa bir süre zarfında geçtiğini söyleyebiliriz. Toplamda 4. Kitap ile birlikte döngünün 2 yıllık bir süreyi kapsadığını söyleyebiliriz.

Eragon[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Eragon

Eragon amcası Garrow ve kuzeni Roran ile küçük bir kasaba olan Carvahall'da, kendi çiftliklerinde yaşar. Bir gün Eragon Spine'da, korkutucu ve esrarengiz dağlar, avlanırken birdenbire önünde masmavi bir taş ortaya çıkar. Birkaç gün sonra taştan bir bebek ejderha çıkar, taş bir ejderha yumurtasıdır aslında. Eragon ejderhaya Saphira ismini verir. Ejderhayı Kral Galbatorix'in 2 uşağı olan Ra'zac'dan saklayarak büyütür. Ra'zac kasabaya yumurtayı aramak için gelmiştir. Eragon ve Saphira ormanda saklanarak Ra'zac'dan saklanmayı başarırlar. Fakat amcası Garrow çiftliği de yakıldıktan sonra öldürülür. Eragon çok öfkelenir. Ra'zac'dan çiftliğini yaktıkları ve amcasını öldürdükleri için intikam alacaktır. Bu işin Bromla, yaşlı bir masalcı, birlikte yollara çıkarlar. Brom Saphira ve Eragon'u koruyacağına söz verir. Bu arada Roran başka bir köy olan Therinsford'a gittiği için Eragon ona haber veremez.

Eragon bir Ejderha süvarisi olma yolunda ilerler. Brom ona kılıçla dövüşmeyi, sihir yapmayı, antik dili konuşmayı ve Ejderha Süvarilerinin hikâyelerini öğretir. Teirm'e, bir liman şehri, vardıklarında Ra'zac'a tuzak kurma şansları artar. Teirm'de Ra'zacla karşılaşırlar ama kaçmak zorunda kalırlar. Sonraki gece kampları Ra'zac tarafından basılır. Ve bir yabancı olan Murtagh onlara yardım eder ama Brom ağır şekilde yaralanır. Sonraki gün öleceğini anladığı için Eragon'a onun da eskiden bir Ejderha Süvarisi olduğunu söyler. Ejderhasının ismi de Saphira'dır. Ama Tövbekar bir Ejderha Süvarisi olan Morzan ejderhasını öldürür. Sonrasında Brom da intikam uğruna Morzan'ı öldürmüştür. Bunu söyledikten sonra Brom ölür.

Murtagh Eragon'un yeni yol arkadaşı olur ve birlikte Gil'ead şehrine Varden'ın, Kral'ı tahttan indirmeye çalışan bir grup iasyancı, sığınma yerini bulmak için bilgi toplamaya giderler. Gil'ead'ın yakınlarında Eragon yakalanır ve daha önceden rüyasında gördüğü bir kadınla aynı hapishaneye düşer. Hücresinden kaçtığında kadının elf olduğunu anlar. Eragon, Saphira ve Murtagh sayesinde yanına şuursuz yatan elfi de alarak kaçar. Ancak kaçmaları kolay olmaz. Çünkü Durza adında bir Shade, şeytani ruhlar tarafından ele geçirilmiş bir büyücü ve Kral'ın hizmetkarı, tarafından engellenirler. Durza ile savaşırlarken Murtagh onu bir okla iki gözünün ortasından vurmayı başarır. Shade bir sis bulutu içerisinde yok olur.

Kaçtıktan sonra, Eragon şuursuz Elf ile telepatik olarak, düşüncelerle, ilişkiye geçer ve adının Arya olduğunu anlar. Ayrıca onlara ağır şekilde zehirlendiğini ve sadece Varden'de bulunan bir panzehirin onu iyileştirebileceğini söyler. Böylece Arya onlara Varden'in bulunduğu yeri tarif eder: Varden Tronjheim'de, Farthen Dûr dağlarının içinde olan bir şehirde, yaşıyordur. Ve eğer dört gün içinde orada olmazsalar öleceğini de ekler. O zaman grup hem Arya'yı kurtarmak için hem de Kral Galbatorix'in gazabından kurtulmak için acele eder. Farthen Dûr'a vardıklarında Eragon Varden'in lideri Ajihad'a yol gösterir. Ajihad Murtagh'ı hapseder çünkü aslında Morzan'ın oğludur o. Ayrıca Ajihad Eragon'a Durza'nın ölmediğini çünkü bir Shade'ı öldürmenin tek yolunun onun kalbini deşmek olduğunu söyler.

Eragon sonunda dinlenme fırsatı bulur ama yeni bir saldırı yakındır. Savaş başladığında Varden ve Cüceler, Durza ve Galbatorix tarafından gönderilmiş son derece büyük bir Urgal ordusuna karşı birleşirler. Savaş esnasında, Durza ile tekrar yüzleşir. Durza Eragon'un sırtını ağır şekilde yaralar ama Eragon'un imdadına Saphira ve Arya yetişir. Durza onları görünce irkilir ve onun bir anlık dalgınlığı Eragon'a yeter: kılıcını alır ve Shade'ın kalbine saplar. Durza'nın ölümünden sonra, Urgallar onun efsunundan kurtulurlar ve kendi aralarında savaşmaya başlarlar. Bunu fırsat bilen Varden hemen bir karşı atak düzen ve onları püskürtür. Eragon ağır yarası yüzünden şuursuz yatarken yabancı biri onunla telepatik olarak iletişime geçer ve eğitimini tamamlaması için Eragon'un kendisine ihtiyacı olduğunu söyler. Yabancı onu Elf ormanlarına, Dû Weldenvarden'a çağırır.

Eldest[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana Madde: Eldest

Eldest İsyankar güç Varden'in lideri Ajihad'a pusu kurulması ve öldürülmesiyle başlar. Hemen ardından Murtagh kaybolur, herkes onun öldüğünü sanır. Ajihad'ın cenazesinde Nasuada Varden'in yeni lideri olarak seçilir. Bunun ardından, ana karakterler Eragon ve Saphira eğitimlerini tamamlamak için Elf ormanı Du Weldenvarden'e gitmeye karar verirler. Orada Eragon, Oromis ve ejderhası Glaedr ile tanışır. Oromis ve Glaedr'in bunca yıldır ortaya çıkmama sebebi ikisinin de kötürüm olması ve Galbatorix tarafından öldürülüp Ejderha Süvarilerinin sırlarının yeni bir Süvari'ye öğretilmeden sonsuza kadar kaybolmalarından korkmasıdır. Eragon ve Saphira olnlar tarafından birçok şey öğrenirler: Mantık gücü, Sihir kullanımı teorisi, kılıç kullanımı...

Bu sırada, Nasuada zorunlu şartlar nedeniyle Varden'i Tronjheim'den Surda'ya taşımak zorunda kalır. Varden'de ekonomik kıtlık yaşanmaktadır, fakat Nasuada sihir yoluyla çok pahalı bir dantel yaratabileceğini anlar, ve bunu çok pahalıya satar. Bir gece Nasuada odasındayken önceden Eragon tarafından kutsanmış olan Elva adındaki karakter(Bu büyü ona diğer insanların acısını çekme ve onları tahmin etme yeteneği vermiştir)onu bir suikastten kurtarır. Suçlunun ismini bile söyler. Suçlu Kara El grubundandır. (Galbatorix'e çalışan ve Nasuada'yı öldürmeye çalışan bir grup) Ardından Nasuada Surda'nın geleceği hakkında olan, Surda'nın çok yetkin kişilerinin katıldığı, bir toplantıya katılır. Burada kaçınılmaz bir savaşın geldiğini öğrenir. Cücelerden yardım istemek zorundadır.

Aynı zamanlarda, Eragon çalışmalarına devam etmektedir. Fakat sırtındaki yara izi ona her gün bir nöbet geçirtmektedir. Ancak sonrasında ünlü kutlama Agaetí Blödhren esnasında Eragon, hayali bir ejderha tarafından başkalaştırılır. Bu başkalaşma Eragon'un duygularını değiştirir ve yeteneklerini geliştirir, aynı zamanda artık hiç yarası kalmamıştır. Yeni haliyle Eragon, İmparatorluğ'un Surda'ya, yani Varden'e saldıracağını öğrenene kadar, çalışmalarına devam eder. Bu sebeple, Eragon eğitimini tamamlayamadan Varden'e savaşta yardım etmeye gider.

Bu arada Roran Ra'zac tarafından aranmaktadır. Bu nedenle(Roran'ın onları ikna etmesinden sonra)köylüler ve Ra'zac arasında savaş çıkar ve sonunda köy halkı onları defetmeyi başarır. Tekrar gerçekleşen birçok çarpışmadan sonra Ra'zac Roran'ın nişanlısı Katrina'yı kaçırmayı başarır. Ardından Roran köy halkını Surda'ya gidip Varden'e katılmaya ikna eder. Narda'ya vardıktan sonra deniz seyahati yapmak zorunda kalırlar. Böylece ilk liman olarak Teirm'e giderler. Teirm'de Jeodla karşılaşırlar. Jeod onlara onları Surda'ya götürebileceğini söyler ve onlara yeni bir gemi hazırlar. Yola çıktıktan bir süre sonra şalopaların onları takip ettiklerini görürler. Gemi onları atlatmalarını sağlar ve sonunda Surda'ya varırlar, Yanan Ovalar'daki Surda ve İmparatorluk arasındaki büyük savaşa...

Çarpışma başladığında, Eragon bir süre karşı orduyu sihir gücüyle püskürtmeyi başarır. Ancak sonrasında yeni bir Ejderha Süvarisi karşı ordudan yükselir. Düşman süvari cüce kral Hrothgar'ı öldürür ardından Eragon ile savaşmaya başlar. Savaşırken Eragon onun bir anlık dalgınlığından yararlanıp yüzünü örten maskeyi çıkartır. Karşısında sırıtan adam Murtagh'dır. Murtagh Eragon'a zorunlu olarak Galbatorix'e bağlandığını, ve ona yemin ettiğini söyler. Ayrıca Galbatorix'in ona Eragon ve Saphira'yı yakalama emri verdiğini söyler. Fakat eski arkadaşlıklarını göz önüne alarak bu seferlik Eragon'u bırakır. Ancak gitmeden önce Murtagh Eragon'un kılıcını onun elinden alır ve ona kardeş olduklarını yani hain Tövbekar Morzan'ın onların babası olduğunu söyler. Savaş ise düşman ordunun geri çekilmesi ile son bulur. Kitabın sonunda ise Eragon ve Roran birlikte Katrina'yı Ra'zac'ın elinden kurtaracaklarına karar verirler.

Brisingr[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana Madde: Brisingr

Brisingr, Eragon, Saphira ve Roran'ın intikam almak amacıyla Helgrind'e, Ra'zac'ın yuvasına gitmesiyle başlar. Orada, Ra'zac tarafından esir alınmış, Katrina'yı, Roran'ın nışanlısını kurtarırlar ve Ra'zaclardan birini öldürürler. Ardından Saphira, Roran ve Katrina Varden'e döner. Fakat, Eragon diğer Ra'zac'ı da öldürmek için geride kalır. Eragon Varden'e geri döndüğünde, Katrina'nın hamile olmasıyla ve Roran'ın onların düğününü yapması isteğiyle karşılaşır. Eragon kabul eder, ama düğün tam başlarken, Murtagh ve ejderhası Thorn Varden'e saldırır. Usta büyücü elflerinde yardımıyla Eragon ve Saphira onları yenerler. Savaştan sonra Roran Katrina'yla evlenir. Ardından, Varden'in lideri, Nasuada, Eragon'dan cüce şeçimine katılmasını ve yeni kralı onların tarafına çekmesini, böylelikle cücelerin desteğini almasını ister. Ancak Eragon Beor Dağları'na vardıktan birkaç gün sonra kendini bir suikastın hedefi olarak bulur ve zor kurtulur. Sonradan anlaşılır ki suikastı gerçekleştiren Az Sweldn rak Anhûin klanından başkası değildir. Cüce toplantısında çok sempati kazanarak, Orik, yeni kral seçilir.

Orik'in kral seçilmesinden sonra, Eragon ve Saphira elf başkenti Ellesméra'ya eğitimleri için geri dönerler. Orada, elf Oromis ve ejderhası Glaedr onların birçok sorusuna cevap verir. Bu cevaplar sonucunda Eragon babasının Brom'dan başkası olmadığını anlar. Ayrıca, Glaedr ona Galbatorix'in gücünün sırrını da açıklar: Eldunarí, kalplerin kalbi. Eldunarí tamamen ejderhanın kalbi olmasa da, onu elinde tutan kişi, o ejderhayla, ölü olmuş olsa bile, iletişim kurabilir. Veya, Galbatorix'in yaptığı gibi, ejderhanın Eldunarí'sini kendine esir eder ve onun gücünden yararlanır. Galbatorix Eldunarí'leri toplamak için yıllarını harcamıştır. Oromis ve Glaedrle çalıştıktan sonra, Eragon, elf demirci Rhunön'u ziyaret eder. Rhunön ona yeni bir Süvari kılıcı yapar: Brisingr. Varden'e doğru yola çıkmadan önce, Eragon ve Saphira Oromis ve Glaedr'e uğrar. Oromis Eragon'a zamanlarının geldiğini ve Glaedrle birlikte kraliçe İslanzadí ile savaşa katılacağını söyler. Böylece, Ellesméra'dan ayrılmadan önce Glaedr Eldunarí'sini Eragon ve Saphira'ya verir.

Bu sırada, Roran askerlerle birlikte Varden için birçok görevi yerine getirir. Bu görevlerden birisi ise büyülenmiş(sadece kafası koparılınca ölen) askerlerin koruduğu bir konvoyu yok etmektir. Bu görevde çeşitli kazalar meydana geldiği için, görevden sonra kumandan değişir. Başka bir görevde ise, Roran yeni kumandanın görevlerini yerine getirmez. Ancak, bu sayede kazanırlar. Yine de Roran bir suç işlemiş gibi elli kez kırbaçlanır. Bu olaydan sonra, Roran yeni kumandan olur. Yöneteceği grup Urgalları ve insanları içerir. Bu görevi de bitirip, Varden'e geri döndükten sonra, Roran kendisini yeni bir kuşatmada bulur: Feinster kuşatması. Feinster bir imparatorluk şehridir. Savaş esnasında, Eragon ve Arya şehrin liderini bulmak için ordudan ayrılırlar. Ama, onu ararlarken yeni bir Shade yaratmak için güçlerini birleştirmiş üç büyücü bulurlar. Onları öldürmeye çalışırlarken Eragon Glaedr'in Eldunarí'si sayesinde Glaedr'den bazı görüntüler alır. Bu görüntüler sayesinde Eragon, Oromis ve Murtagh'ın savaştığını görür. Savaşın ortasında, Galbatorix Murtagh'ı kullanarak Oromisle konuşur. Onu kendi tarafına çekmeye çalışır. Oromis bunu reddedince, Galbatorix Murtagh'ı kullanarak, biraz önce hastalığı yüzünden nöbet geçirmiş, zayıf Oromis'i öldürür. Glaedr'de kısa süre sonra ölür. Bu görüntüleri gördükten sonra, Eragon kendine gelir ve büyücülerin Varaug adında yeni bir Shade yaratmış olduklarını görür. Ardından, Arya, Eragon'un yardımıyla Varaug'u öldürür. Başarılı savaştan sonra, Nasuada Eragon'a, Varden'in, imparatorluğu yok etmek için yaptığı planı anlatır.

Alagaësia[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Alagaësia: Hikayenin geçtiği kurgusal kıta.
 • Du Weldenvarden : Alagaseia'nın Kuzeyi'nde bulunan çok büyük orman. Elflerin evi. Antik dile göre “Bekçi Orman” anlamındadır.
 • İmparatorluk: Ülke Zalim kral Galbatorix tarafından yönetilmektedir. Başkenti Uru'baen'dir.
 • Surda: İmparatorluk'a karşı olan ayaklanma ülkesi; Alagaseia'nın Güneyi'nde bulunur. Bağımsız bir ülkedir.

Alagaësia haritası[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Beor Dağları: Cücelerin içinde yaşadığı ve içine tünel kazdıkları dağlar. Spine'dan çok daha yüksek olan bu dağlar Alagaesia'nın Güney kıyısı boyunca uzanır. Dağlar dünyanın en yüksek dağları olarak görülür. Brisingr'da, bir Urgal mitolojisine göre, bir Urgal tanrısının bu dağları, Büyük Ejderha'dan kaçarken yarattığı geçer.
 • Carvahall: Eragon'un amacası Garrow tarafından büyütüldüğü küçük kasaba. Palancar vadisi'nden bulunmaktaydı, ancak kasabalılar ve Roran'ın yaptığı çatışmalardan, ve sonra kasabalıların kaçısından dolayı yok olmuştur.
 • Ellesméra: Elflerin yaşadığı gizlenmiş başkent. Du Weldenvarden ormanının kalbinde bulunur. Tipik elf şehri; ormanın içinde, evler büyülü ağaçlar içine oyulmuş. Elf Kraliçesi, İslanzadi, Arya'nın annesi, ve çoğunlukla elf asillerinin yaşadığı yer. Bu asiller: Oromois ve Glaedr, demirci Rhunön, Blagden, bilge Gilderien, Maud... vb. Sloan, Carvahall'ı kasap, Eragon tarafından buraya gönderilimiştir.

Ayrıca, kimse Alagaësia'nın uzaklarında, Doğu'da, Batı'da, Güney'de ne olduğunu bilmiyor. Sadece Elflerin okyanusun Doğu'sundan gelindiği biliniyor.

 • Farthen Dûr: Çok büyük, sonu uçsuz gibi görünen, Varden'in sığınak olarak kullandığı Cüce şehri Tronjheim bulunduğu, dağ. Antik Cüce kral Korgan tarafından, altın bulmak için kazı yapılırken bulunmuştur.
 • Hadarac Çölü: Bu uçsuz bucaksız, dev çöl daha önce Eragon ve Murtagh'ın Beor Dağları'na ulaşmak için geçmiş olduğu Alagaësia'nın doğu yakasını ve tüm orta tarafı kaplar. Bu çölü geçmek imkânsızdır. Bu çölde eskiden cüceler yaşarken otların tükenmesi ve yerin kuruması onlara göç sebebi olmuştur. Sahara Çölü'nün benzeridir.
 • Spine: İmaparatorluk'un Batı kıyısını yukarıdan aşağıya kaplayan sıra dağlar. Burası birçok kişiyi korkutan ve Urgalların evi olarak düşünülen gizemli bir yerdir. Birinci kitapta Eragon'un Saphira'yı sakladığı yerdir.
 • Urû'baen: İmparatorluk'un başkenti ve Galbatorix ve ejderhası Shuikan'ın yaşadığı yer. İlirea olarak da bilinir.(İlirea, eski Broddring krallığın başkentiydi, ta ki Galbatorix ele geçirene kadar.)

Irklar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • İnsanlar: Kıtadaki en yaygın ırktır. Sadece birkaçı Ejderha Süvarisiydi; özellikle Brom, Eragon, Morzan, Murtagh ve Galbatorix.
 • Elfler: Du Welden Varden'de yaşayan, ejderhalar ve ruhlar kadar, büyülü ırktır. Denizin karşısından, orada olan tehlikeden dolayı, cücelerin ve ejderhaların topraklarına göç etmişlerdir. Elfler ve ejderhalar arasında gerçekleşen büyük savaştan sonra iki ırk barışı getirmişlerdir. Bu barış sırasında Eragon adında bir Elf beyaz bir ejderha yumurtası bulur ve onu dost olarak büyütür. Böylece, ilk Ejderha Süvarisi ortaya çıkar. Elfler, form değiştirmezse, herhangi bir vücut kılına veya sakala sahip olamaz. Elfler “Yaşlı Irk” olarak bilinirler ve antik dili, sihir dilini konuşurlar.
 • Ejderhalar: Ejderhalar çeşitli sihir gücüne sahip, olduça büyük sürüngenlerdir. Sırasıyla Elfler ve İnsanlarla olan barıştan sonra kendi seçtikleri Süvariler için yumurtadan çıktılar. Vahşi ejderhalar kendi büyüme gereksinimleri olmadan doğmazlardı. Ejderhalar 5-6 aylık olmadan ateş çıkaramazlar. Sihiri durmadan büyümek ve uçmak için kullanırlar. Eğer bir ejderha ölürse, otomatik olarak kendi bilincini Eldunarí'sine, kalplerin kalbine, aktarabilir. Eğer Süvarisi ölürse Ejderha otomatik olarak ölür(Eldunarí'si yaşamaya devam eder). Ejderhaların yok oluşu sırasında neredeyse bütün ejderhalar ölmüştür. Geriye sadece, Saphira, Shuikan, Thorn ve Galbatorix'in yanında bulunan bir yumurta kalır.(Glaedr ortaya çıkana kadar böyle sanılıyordu). Fakat, Eldunarí'yi kullanarak, Galbatorix Ejderhaları köleleştirmiştir ve onlardan enerjilerini zorla alıp kendisine kullanmıştır.
 • Cüceler: Elflerden bile eski zamanda Alagaësia'da yaşıyorlardı. Taşla ve demirle uğraşıralar; genelde nalbant ve mimar olurlar. Cüceler Alagaësia'daki en büyük tünel ve yer altı şehirlerini inşa etmişlerdir. Özellikle eskiden bir volkan olan Farthen-Dûr'ün( “babamız”-cüce dilinde)içinde mimarlıklarının altın tacı yatmaktadır: Tronjheim. Tronjheim eski volkanın içine inşa edilmiş, Beor Dağlarının göbeğinde bulunan bir cüce şehridir. Cüceler Orik'in, kral Hrothgar'ın ölümünden sonra, kral seçilmesinden sonra da Beor Dağları'nda yaşarlar. Orik ilk kez, bir insan olarak, bir cüce klanına katılan Eragon'un çok yakın arkadaşıdır. Cüceler kendi özgü dillerini konuşurlar. Knurlagn kendi dillerinde cüce demektir. Uzun yaşamları-elfler kadar olmasa da- ve dolayısıyla geniş hafızalarından dolayı cüce olmayan birine kolay kolay güvenmezler. Bunun nedenleri Galbatorix'in onlara saldırmış olmasıdır. Ejderha Süvarileri ile de araları iyi değildir. Bu, Az Sweldn Rak Anhuin adlı cüce klanının Eragon'a süikast girişiminde bulunmasının da nedenidir. Bu olaydan sonra cüceler Az Sweldn Rak Anhuin'in liderine o yokmuş gibi davrandılar ve onu-bu şekilde-kendi tarzlarına göre sürgün ettiler. Bu-o yokmuş gibi davranıp sürgün etme- cücelere özgü bir ceza sistemidir.
 • Ra'zac: Ejderhaya benzer yamyam ve yırtıcı bir ırktır. Özellikle insan avlamak için elverişli bir vücut yapıları vardır. Anneleri Lethrblaka'yı kullanarak uçabilirler. Son olarak-nesilleri tükenme tehlikesindeyken-, Süvariler'in döneminde iki tane Ra'zac yakalanmıştır. Galbatorixın tahta çıkmasıyla onun sadık avcıları olmuştur. Bir Ra'zac sihir kullanamaz ve yüzemez; buna rağmen, çok hızlıdır ve bir insandan çok daha hızlıdır, ayrıca karanlıta görebilirler ve leş kokan nefes kokuları insanları ve cüceleri hareketsiz bırakır-elflerde işe yaramaz-. Eragon ve Roran Ra'zac yuvası Helgrind'e saldırınca, Roran bir Ra'zac'ı, Eragon da diğerini öldürmüştür. Ra'zac'ların annelerini, iki Lethrblaka'yı, ise Saphira öldürmüştür. Böylece Ra'zac ırkı sonsuza dek kaybolur.
 • Lethrblaka: Lethrblaka Ra'zac'ın yetişkin halidir. Ra'zac yetişkin hale gelince, çok büyük bir şekle dönüşür. Yeni şeklinin çok kalın bir derisi, çok kalın kanatları ve uzun bir gagası olur. Ardından Lethrblaka hayatta kalmayı başaran yavrusu, Ra'zac'a binek hayvan olarak hizmet eder. Son iki Lethrblaka da Saphira tarafından öldürülmüştür.
 • Urgallar: Kabileler halinde yaşayan, daha çok Yüzüklerin Efendisi serisinde görülümüş, ork ve trol benzeri bir ırktır. 2-2,5 metre civarında boyları olur, renkleri gridir ve dikenli saçları vardır. Erkek Urgallar dişilerden daha iridir ve başlarının iki yanında çok sert boynuzlar taşırlar, “Ramlar”olarak bilinirler. Urgallar savaş yapmak için doğmuşlardır ve savaştaki kahramanlıkları çok önemlidir. Bu nedenle, dişi urgallar bir “Ram”'ı koca olarak seçerken onun savaştaki kahramanlıklarına, en az üç kişi öldürmüş olmasına bakarlar. Urgallar kendilerini tatmin etmek için, aralarındaki ve Alagaësia'nın başka ırkları arasında olan savaşları sürdürürler. Urgalların büyük bir bölümü shade Durza tarafından köleleştirilmişti ve Eragon Durza'yı öldürene dek ondan kurtulamadılar. Yanan Ovalar savaşında ise bir grup Urgal, liderleri Garvzhog ile Varden'in yanında, Galbatorix'i devirmek için savaşmışlardır. İsimleri kendi dillerinden, “Urgralgra” sözcüğünden gelmektedir.
 • Kull: Urgalların kabile reisleri ve koruyucuları olan savaşçı bir ırktır. Eğer bir Urgal 2,5 metre civarına kadar uzarsa o zaman bir Kull'a dönüşür.(Bu boy Urgal standartlarına göre bile uzundur.)
 • Ruhlar: Garip ve gizemli, vücutsuz, sadece bilinçleri ve bilinmeyen enerjileri ile yaşayan bir takım oluşumlardır. Diğer Alagaësia ırklarından farklı olmaları ve bu nedenler kötücül olarak algılanmalarına rağmen, birçok ruh tehlikeli veya şeytani değildir ve ölümlü dünyayı önemsemezler. Büyücüler, ruhların büyü üzerindeki büyük potansiyelleri nedeniyle, onları kendilerine esir etmek için uğraşırlar. Bunu gerçekleştirmek için onları “ruh çağırma”şeklinde çağırırlar. Böylelikle, ruhlar onları güçleriyle kaplar. Eğer çağrılan şeytani ruhlar şeytani ise onları içine alan Shade'e dönüşür. Bazen de, Varaug'da olduğu gibi, ruhlar onları içine alanı kendilerine esir eder. Böylece, içine alanın vücudunda ruhlar oluşur. Alagaësia'daki ruhların ölümlü fanilerle bir bağları yoktur.
 • Shade'ler: Shade'ler tamamiyle şeytani, karanlık büyü kullanan ve büyücülerin ruhları kontrol etmek için onları çağırdıklarında ortaya çıkan yaratıklardır. Böylece, büyücüler ruhlar tarafından sarılırlar, ölümsüz hale gelirler. Shade'ler olağanüstü bir şekilde hem fizik olarak hem zihin olarak çok güçlüdürler. Shade'ler sadece bir şekilde ölebilirler; kalpleri delinip, kalbin içindeki ruhları serbest bırakarak. Sadece dört savaşçı tek başına bir Shade öldürmüştür: Elf Laetri, Süvari Irnstad, Süvari Eragon ve Elf Arya(son ikisi Shade'leri yardımlaşarak öldürmüşlerdir.) Şu ana kadar hikâyede beliren Shade'ler Durza ve Varaug'dur. İkisi de sırayla Eragon ve Arya tarafından öldürülmüşlerdir.
 • Yaşlı Halk (Gri Halk): Büyük ihtimalle Alagaësia'nın, gelmiş geçmiş, en eski ve en güçlü ırkıdır. Yaşlı halk, bütün dünyanın sihirini kendi dillerine, “Antik Dil”e bağlamıştır. Böylece, kazara gerçekleşen sihirsel eneji boşalımlarını, yaşamak için dışarı boşalttıkları bir efor haline getirirler. Sonra Yaşlı Irk “sarardı”- (öldü veya diğer ırklarla karıştı).

Sihir[değiştir | kaynağı değiştir]

Sihir onu kullanandan enerji alır, özetlersek sihir, enerjiyi idare etme yeteneği yöntemidir. Çok güçlü bir büyü onu kullananı bayıltabilir, hatta öldürebilir. Sihirin hala açıklanmamış sırları vardır. Bunlardan biri de doğanın elementlerinin, sihiri yapanın, onların gerçek ismini söylememesi durumunda emirlere uymamasıdır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Ajihad: Eldest'in birinci bölümünde ölene kadar Varden'in lideri, Nasuada'nın babası ve Eragon'a imparatorluktan kaçarken sığınak vermiş kişidir.
 • Arya: Eragon tarafından kurtarılan Elf prensesi, ardından Eragon ona aşık olmuştur. Shade Durza tarafından tuzak kurulup, yakalanmadan önce, Saphira'nın taşını Varden ve Du Weldenvarden arasında taşıma görevi ona aitti. Eragonla birlikte olmayı reddetme nedeni görevleri olsa da, Brisingr'ın sonunda Eragon'a ısınmaya başlar.
 • Brom: Eski Ejderha Süvarisi ve Eragon'un ilk öğretmeni. Tek başına üç Tövbekâr'ı öldürmüş, bunların içinde Morzan'da vardır, beş Tövbekâr'ın da ölümünde büyük pay sahibidir. Ejderha Süvarisi'yken Oromis'in çırağı olmuş ve ardından “Elf Dostu” unvanını almıştır. Ra'zac tarafından öldürülmüştür. Varden'in kurucusu ve Eragon'un babasıdır.
 • Durza: Shade-şeytani ruhlar tarafından ele geçirilmiş bir nevi büyücü-. Eragon tarafından öldürülmüştür. İnsan iken ismi Carsaib idi.
 • Eragon: Hikâyenin baş karakteri. Brom ve Selena'nın oğludur. Macerası, 15 yaşındayken Spine'de avlanırken sonradan içinden bir ejderha çıkan mavi bir taş bulmasıyla başlar. Daha sonra Carvahall'da dayısı Garrow, Ra'zac'lar tarafından saldırıya uğrayınca intikam ve güvenliği için Brom ile birlikte yola çıkar. İlerleyen zamanlarda Brom ve Oromis tarafından eğitim görmüş, savaşmayı, büyü yapmayı ve okuma-yazmayı öğrenmiştir. Annesi Selena tarafından ilk Ejderha Süvarisi ismi verilmiştir. Kahramanlıklarından dolayı birçok lakap kazanmıştır: Argetlam, Shade Katili, Ateş Kılıcı.
 • Galbatorix: Hikâyede Eragon'un baş düşmanı. Süvarilerin düşüşünden sorumlu ilk kişi, ve bu olayın öncüsü. Şimdi İmparatorluğun kralıdır, ejderhaların Eldunarí'sini, kalplerin kalbi, kullanarak ulaşılamaz bir güce sahip olmuştur. Zalim ve merhametsizdir.
 • Garrow: Eragon'un dayısı, Roran'ın babası, Marian'ın kocası ve Selena'nın ağabeyidir. Ra'zac tarafından öldürülmüştür.
 • Glaedr: Oromis'in altın ejderhası. Süvarilerinin düşüş dönemindeki savaşlarlarda bir ayağınıkaybetmiştir, bundan sonra Oromis ve Glaedr yeni bir Süvari çıkana kadar Du Weldenvarden'de saklanma kararı almıştır. Glaedr Eragon'a Eldunarí'sini vermiştir. Ardından Murtagh ve ejderhası Thorn tarafından öldürülmüş, ve şimdi Eldunarí'sinde yaşamaktadır.
 • Morzan: Murtagh'ın babasıdır ve Brisingr'ın sonlarına kadar Eragon'un da babası olduğu sanılıyordu. İlk ve son Tövbekârdır. Galbatorix'in en sadık hizmetkârı olmuştur.
 • Murtagh: Morzan'ın oğlu ve Eragon'un üvey kardeşi. Murtagh Ergon'u Ra'zac'ın elinden kurtarmış ve onunla Farthen Dûr'e gitmiştir. Sonra, yakalanmış ve Galbatorix'e götürülmüş ve Galbatorix onu kölesi yapmıştır. Ardından kalan iki yumurtadan birinden erkek ejderha Thorn onun için çıkar. Böylece Murtagh Galbatorix'in savaşçısı haline gelir.
 • Nasuada: Ajihad'ın kızı ve onun ölümünden sonra yeni Varden lideri. Sihir yapamaz.
 • Oromis: Son bilge Ejderha Süvarisi. Oromis bir elftir, Du Weldenvarden'de bir süre saklanmıştır ve Eragon'un Brom'dan sonraki öğretmenidir. Kendisini en ufak büyüyü yapmaktan bile uzak tutan bir hastalığı vardır. Bu hastalık, Tövbekâr Kialandi ve Formora tarafından yakalanıp işkence edildikten sonra ortaya çıkmıştır. Murtagh tarafından öldürülmüştür. Ejderhası Glaedr'dir.
 • Roran: Eragon'un kuzeni ve Carvahall'in devrimci lideri. Eragonla tekrar buluşması Surda'da olmuştur. “Güçlü Çekiç” olarak bilinmesinin nedeni Ra'zac ve Galbatorix'in askerleri karşısında savaşırken sıradan bir demirci çekici kullanmış olmasıdır. Üçüncü kitapta Katrina ile evlenmiştir.
 • Saphira: Eragon'un mavi ejderhası. Brom'un eski mavi ejderhası ile aynı ismi paylaşmaktadır. Son dişi ejderha ve Galbatorix'in hizmetinde olmayan, Glaedr'le birlikte, son ejderhadır. “Parlak Pullar” olarak bilinir.
 • Selena: Eragon ve Murtagh'ın annesi. Morzan'ın “Kara El”iyken, Brom'u tanımış ve iyi tarafa geçmiştir. Carvahall'da Eragon'u doğurduktan birkaç hafta sonra ölmüştür. Eragon'u, ağabeyi Garrow'a, onu Morzan'dan koruması için emanet etmiştir.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitaplar Yüzüklerin Efendisi ve Star Wars serilerine çok benzediği için eleştirilmiştir. Pozitif olarak da kitapların akıcılığı, diyalogları ve betimlemeleri beğenilmiştir.

Filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana Madde: Eragon (film)

Aralık 2006'da Eragon filme çekilmiştir. Ancak aldığı negatif eleştiriler diğer kitapların filme çekilmesini engellemiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Christopher Paolini
 2. Eragon
 3. Eldest
 4. Brisingr
 5. Dördüncü Kitap
 6. Eragon (film)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. http://www.milliyet.com.tr/kucukken-dusledigi-ejderhalar-onu-unlu-bir-yazar-yapti/pazar/haberdetayarsiv/20.05.2010/92466/default.htm 24 Kasım 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 2. http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=10467047
 3. http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalEklerDetay&ArticleID=858935&Date=20.05.2010&CategoryID=40
 4. https://web.archive.org/web/20061003140046/http://www.altinkitaplar.com.tr/kitap.asp?KitapID=631
 5. https://web.archive.org/web/20090420233503/http://www.altinkitaplar.com.tr/yazar.asp?YazarID=356
 6. http://books.google.com.tr/books?id=WdSBmdkoi7YC&dq=christopher+paolini&source=bl&ots=lBJLtDAlS5&sig=8LdTreYEmKXjNS9MY_bzsE4x5NA&hl=tr&ei=gK32S9eqCqSCmwPiw9DHAg&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=11&ved=0CEkQ6AEwCg
 7. Eragon(kitap)
 8. Eldest
 9. Brisingr
 10. Eragon (film)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]