Ursula Plassnik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ursula Plassnik
Avusturya Dışişleri Bakanı
Görev süresi
20 Ekim 2004 – 2 Aralık 2008
Şansölye Wolfgang Schüssel
Alfred Gusenbauer
Yerine geldiği Benita Ferrero-Waldner
Yerine gelen Michael Spindelegger
Kişisel bilgiler
Doğum 23 Aralık 1956 (1956-12-23) (59 yaşında)
Klagenfurt, Avusturya
Partisi Avusturya Halk Partisi (ÖVP)
Bitirdiği okul Viyana Üniversitesi
Bruges Avrupa Koleji
Mesleği Diplomat, siyasetçi

Ursula Plassnik, (23 Mayıs 1956, Klagenfurt), Avusturyalı diplomat ve siyasetçi. 2004-2008 yılları arasında Avusturya Dışişleri Bakanlığı görevinde bulundu.

İlk yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

Plassnik; Avusturya'nın güneyinde, İtalya ve Slovenya sınırındaki Karintiya eyaletinin Klagenfurt şehrinde, sosyal demokrat bir ailenin çocuğu olarak doğdu ve büyüdü. 1971-1972'de ABD'de değişimli öğrenci olarak bulunmuş, 1977'de Viyana Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezûn olmuş, Bruges Avrupa Koleji'nde bir yıl lisans yapmıştır.

Siyasi kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu tarihten itibaren Avusturya Dışişleri Bakanlığı'nda çeşitli makamlarda bulunmuştur. 1 Temmuz 1997'de, o dönemde Avusturya Başbakan Yardımcısı olan Wolfgang Schüssel'in özel kalem müdürü olmuştur. Schüssel'in yakın mesai arkadaşı ve sırdaşı olarak tanınmış, 2000 yılında Avusturya'da bir koalisyon hükümetinin başbakanı olan Schüssel'in yanında olmak için Avrupa Konseyi'nde üst düzey bir pozisyonu geri çevirmiştir. 2004 başına kadar Schüssel'in Kabinesi Başkanı, daha sonra kısa bir süre için Avusturya'nın İsviçre büyükelçisi olmuş, 18 Ekim 2004'de de dışişleri bakanı olarak atanmıştır. Kariyeri boyunca siyaset dışı bir profil çizmeye özen göstermiş, bünyesinden bakan olarak atandığı Avusturya Halk Partisi'ne ancak Dışişleri Bakanlığı önerisini almasıyla üye olmuştur.

Plassnik 2011 yılında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) genel sekreterliği için Avusturya tarafından aday gösterildi. 5 Haziran 2011'de Türkiye, Plassnik'in Türkiye karşıtı tutum ve ifadeleri, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı olması, AGİT ilkelerine ve felsefesine karşı yaklaşımları nedeniyle seçim sürecinde konsensüse katılmayacağını açıkladı ve Plassnik'in adaylığını veto etti.[1][2]

Kişisel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ursula Plassnik, ilki bir Avusturya Sosyal Demokrat Partisi politikacısı olan Georg Posch ile, ikincisi de İsviçreli diplomat Gerard Stoudman ile olmak üzere iki evlilik yapmıştır. Bir metre doksan santime yaklaşan boyuyla diplomatik toplantılarda dikkati özellikle üstünde toplamaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Benita Ferrero-Waldner
Dışişleri Bakanı
2004–2008
Sonra gelen
Michael Spindelegger
Diplomatik görevi
Önce gelen
Jack Straw
Avrupa Birliği Konseyi Başkanı
2006
Sonra gelen
Erkki Tuomioja