Ursula Plassnik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Ursula Plassnik, 23 Mayıs 1956'da Klagenfurt'da doğmuş bir Avusturyalı siyasetçi ve diplomattır. Ekim 2004'den Aralık 2008'e kadar Avusturya Dışişleri Bakanıydı. (ÖVP)

Ursula Plasnik

Plassnik, Avusturya'nın güneyinde, İtalya ve Slovenya sınırındaki Karintiya eyaletinde, sosyal demokrat bir ailenin çocuğu olarak doğmuş ve büyümüştür. 1971-1972'de ABD'de değişimli öğrenci olarak bulunmuş, 1977'de Viyana Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezûn olmuş, Bruges Avrupa Koleji'nde bir yıl lisans yapmıştır. Bu tarihten itibaren Avusturya Dışişleri Bakanlığı'nda çeşitli makamlarda bulunmuştur. 1 Temmuz 1997'de, o dönemde Avusturya Başbakan Yardımcısı olan Wolfgang Schüssel'in özel kalem müdürü olmuştur. Schüssel'in yakın mesai arkadaşı ve sırdaşı olarak tanınmış, 2000 yılında Avusturya'da bir koalisyon hükümetinin başbakanı olan Schüssel'in yanında olmak için Avrupa Konseyi'nde üst düzey bir pozisyonu geri çevirmiştir. 2004 başına kadar Schüssel'in Kabinesi Başkanı, daha sonra kısa bir süre için Avusturya'nın İsviçre büyükelçisi olmuş, 18 Ekim 2004'de de dışişleri bakanı olarak atanmıştır. Kariyeri boyunca siyaset dışı bir profil çizmeye özen göstermiş, bünyesinden bakan olarak atandığı Avusturya Halk Partisi'ne ancak Dışişleri Bakanlığı önerisini almasıyla üye olmuştur.

Ursula Plassnik, ilki bir Avusturya Sosyal Demokrat Partisi politikacısı olan Georg Posch ile, ikincisi de İsviçreli diplomat Gerard Stoudman ile olmak üzere iki evlilik yapmıştır. Bir metre doksan santime yaklaşan boyuyla diplomatik toplantılarda dikkati özellikle üstünde toplamaktadır. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) genel sekreterliği seçiminde veto edilmiştir. 2011 yılı itibariyle Avusturya'nın Fransa büyükelçisidir.

Bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]