En Son Babalar Duyar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
En Son Babalar Duyar
FormatTelevizyon dizisi
TürDurum komedisi
Aile
Dram
SenaristNecmi Yapıcı
Murat Aras
Metin Açıkgöz
Birol Güven
Kenan Kuzan
YönetmenSibel Kocataş
Funda Karagöz
BaşrolAyşegül Atik
Ali Erkazan
Levent Ülgen
Hatice Aslan
Ülke Türkiye
DiliTürkçe
Sezon sayısı5
Bölüm sayısı200
(İlk sezon TRT 1'de yayımlandı .[1][2]
Star TV'de yayımlanmaya başlayınca bölüm numarası sıfırlanmıştır.
2-5 sezonlar Star TV'de yayımlandı.)[3][4] (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcıMinT Motion Pictures
YapımcıBirol Güven
Görüntü yönetmeniMustafa Nuri Eser
Yayın bilgileri
KanalTRT 1 (2002-2003, 1. sezon)
Star TV (2003-2006, 2-5. sezon)
Resim formatı480p Çerçeve oranı
Ses formatıStereo
Yayın tarihi21 Eylül 2002 (2002-09-21)[5] - 30 Aralık 2006 (2006-12-30)
DurumuSona erdi

En Son Babalar Duyar, 21 Eylül 2002 tarihinde TRT 1'de yayımlanmaya başlayan durum komedisi, aile ve dram türündeki Türk televizyon dizisidir. Yapımcılığını Mint Prodüksiyon'un üstlendiği dizinin yönetmenliğini Sibel Kocataş yaptı, senaryosunu ise Murat Aras yazdı.

Dizide; biri evli, üç kızı ve bir oğlu olan anne ile babanın neşeli ve telaşlı yaşamı, komşuları ve akrabalarıyla olan ilişkileri anlatılmıştır. Daha sonra Kadir'in işleri ve üçkâğıtları, ailesi ve özellikle babası ile ilişkileri anlatılmıştır.

Dizide Ayşegül Atik, Ali Erkazan, Levent Ülgen, Hatice Aslan, Ali Sunal, Burçak Işımer, Cansın Özyosun gibi oyuncular rol aldı. 1. sezon 21 Eylül 2002 ile Haziran 2003 tarihleri arasında TRT 1'de yayımlandı, 41 bölüm sürdü ve sezon finali yaptı.

Eylül 2003'te ekrana gelen 42. bölümden itibaren Star TV'de yayımlanmaya devam etti, Star TV'ye geçince bölüm numarası tekrar 1'den başladı. 2004 yılında ana karakterler Ayşegül Atik, Ali Erkazan ve Ali Sunal'ın diziden ayrılması ile beraber dizinin konusu değişmiş Levent Ülgen ana karakter konumuna gelmiştir. Bu sezondan sonra dizi sezon finali yapmayarak devam etmiştir. Yaz sezonları Assos'ta ve Şile'de çekilmiştir.

Selahattin Taşdöğen ve Zerrin Epikmen, Kadir'in anne ve babası rolüyle diziye katılmıştır. Burada da Aralık 2006'ya kadar yayınlandı. Toplam 4 sezon ve 159 bölüm sürdü. 5 senede 200 bölüme ulaşıldı ve dizi 200. bölümüyle Star TV'de sona erdi.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Rol Karakter
Ayşegül Atik Şükran Başak Ailenin annesi, Mehmet'in eşi, İpek, Mustafa, Defne ve Hülya'nın annesi. Bir ev hanımıdır. Aynı zamanda bayan terzisidir. Becerikli birisidir, elinden her iş gelir. Devamlı çocukları ve Mehmet Usta arasında denge sağlayarak evi idare etmiştir. Sevgisini fazla belli eden tipik bir annedir. Sürekli İpek'e koca bulma peşinde koşmuştur. 3. sezonda Mehmet Usta ile beraber Ayvalık'a yerleşerek diziden ayrılmıştır.
Ali Erkazan Mehmet Başak (Mehmet Usta) Ailenin babası, Şükran'ın eşi, İpek, Mustafa, Defne ve Hülya'nın babası. "Mehmet Usta" olarak anılmıştır. Mesleği tornacılıktır. Otoriter, Sinirli ve kuralcı olmasına rağmen oldukça yufka yürekli, duygusal, iyi niyetli ve fedakar birisidir. Çocuklarını canından çok sevmesine rağmen belli etmemeye çalışır. Fakat çocukları ile olan iletişimi ve onların gözlerinin içine bakarak konuşması sebebiyle belli eder. En çok Mustafa'ya karşı sinirli davranmış, fakat gece o uyurken devamlı onu gizlice sevmiştir. Büyük çocuklarına kuralcı davranmasına rağmen Defne'ye yeni nesil olduğu için oldukça rahat davranır. En büyük hayali Mustafa'nın dükkânın başına geçip işi devralması, Defne'nin Eczacı olması ve Ayvalık'a yerleşmektir.

Tansiyon hastasıdır. Ne zaman sinirlense tansiyonu çıkar. Evde olan biten olayları en son o duymaktadır. 3. sezonda Ayvalık'a yerleşerek diziden ayrılmıştır.

Arzu Balkan İpek Başak Şükran ve Mehmet'in ikinci kızı. Annesinin ona koca bulmasını hiç sevmemektedir. Evlerine onu istemeye gelen kişilerin evden gitmeleri için elinden geleni yapar.
Ali Sunal Mustafa Başak Ailenin tek oğlu, babasının yanında tornacılık yapmaktadır. Pelin'i sevmektedir. 3. sezonda Kanada'ya işçi olarak giderek diziden ayrılmıştır. Final bölümünde kesin dönüş yaparak konuk oyuncu olarak katılmıştır.
Burçak Işımer Defne Başak (Deli Baldız) Şükran ve Mehmet'in en küçük kızı. Çok akıllıdır.
Hatice Aslan Hülya Başak Topçuoğlu Şükran ve Mehmet'in büyük kızı ve Kadir'in karısıdır. Önceleri bankada memur olarak çalışmaktaydı. Kadir'in yalanlarından bıkmıştır.
Erdem Baş Hasan Abbasoğlu (Dombili Hasan) (Dombili Baykuş Hasan) Hasan genç birisidir. Defne'yi sevmektedir. Kısa boylu, şişman, gözlüklü, iyi niyetli, yardımsever birisidir. Çok sakardır. Maddi durumu iyi değildir. Mehmet Usta'nın yanında tornacılık, 3. sezonda Kadir'in yanında köfteci yamaklığı yapmıştır. Final bölümünde Mustafa'nın restoranının müdürü olmuştur.
Levent Ülgen Kadir Topçuoğlu (Hallederiz Kadir) İlk başta yan karakterlerden biri olmasına rağmen Mehmet Usta ve Şükran'ın diziden ayrılmasıyla beraber dizinin ana karakteri konumuna yükselmiş ve olaylar onun etrafında şekillenmiştir. Kadir, Hülya'nın kocasıdır. Belirli bir işi yoktur. Çoğu zaman karısını kandırır. Karısına "Hulya" diye hitap eder. Önce emlakçılık, köftecilik, Zühtü Bey'in yanında müdürlük, yazları otel işletmeciliği yapmıştır ve türkü bar da işletmiştir; ancak bu işlerin hepsini batırarak bir rekora imza atmıştır. Mafya ve tefeciye sürekli borçludur. Son bölümde borçlarını kapatarak babasını hacca gönderir, Mustafa'ya lokanta açar ve karısının gönlünü alır.
Ortans Kıvanç "Pırlanta" Sevinç Şükran'ın arkadaşı. Şükran ile İpek'e koca bulmaya çalışır.
Metin Coşkun Sinan Salihoğlu (Bilgisayarlı Sinan) Mehmet'in sanayi sitesinden arkadaşı. O da eski tornacıdır. Oldukça varlıklı birisidir. iş yerinde bilgisayarlı tezgâhlarla çalıştığı için adı bilgisayarlı Sinan'a çıkmıştır. Her defasında kendine ve ailesine söz versede Kadir'e para kaptırır.
Gülseren Gürtunca Müjgan Salihoğlu Sinan'ın eşi, Pelin'in annesi, Şükran ve Sevinç'in de arkadaşı. Görgüsüz kişiliği ile başta Şükran olmak üzere herkesi deli eder.
Cansın Özyosun Pelin Salihoğlu Sinan ve Müjgan'ın tek kızı. O, diğerlerinin aksine neredeyse hiçbir şeye karışmaz. İçine kapanık, mazbut biridir. Dertlerini sadece İpek ve Defne ile paylaşır. Mustafa'nın tek aşkıdır.
Jale Azaklı Ceren Topçuoğlu (Hamburger Ceren) (Burger Ceren) Kadir ve Hülya'nın kızıdır. Fazla kiloları ile başı derttedir. Anneannesi ve babaannesi tarafından devamlı yemek yedirilmiştir. Annesi devamlı ona diyet yaptırmaya çalışmaktadır.
Mehmet Ali Erbil Semih Topçuoğlu (Naylon Semih) (Naylon Evlat Semih) Kadir'in 3. sezonda ortaya çıkan erkek kardeşi. Kadir'den daha üçkâğıtçı ve numaracı bir mizaca sahiptir. Babasını Almanya'da Makine mühendisi olduğunu ve orada fabrikalarının olduğuna inandırmıştır fakat durum öyle değildir. Ne Makine mühendisidir ne de fabrikaları vardır. Babalarına karşı hep kendini haklı, Kadir'i yalancı çıkarmayı bilir. Zaman içerisinde babaları Kadir'den daha üçkağıtçı ve düzenbaz olduğunu anlar bunun üzerine Almanya'ya geri döner.
Zerrin Epikmen Bahriye Topçuoğlu (Ağlak Bahriye) Kudret'in eşi, Kadir'in annesi ve Ceren'in babaannesidir. "Ağlak" olarak anılmıştır. Devamlı ağlamaklı birisidir. O da tıpkı Şükran gibi oğluna çok düşkündür. Gelini Hülya'yı ilk başlarda sevmez ve anlaşamazlar fakat Hülya ile Kadir ve babası konusunda anlaşırlar ve işbirliği yaparlar daha sonra birbirlerini çok severler. 3. sezonda Kudret'le beraber Kadir'in evine yerleşmiştir.
Selahattin Taşdöğen Kudret Topçuoğlu (Kükrek Kudret) Bahriye'nin eşi, Kadir'in babası, Ceren'in dedesidir. 3. sezonda Kadir'den emekli ikramiyesini almak üzere gelmiştir. Çok aksi, otoriter ve sinirli birisidir. "Kükrek" olarak anılmıştır. Emekli memurdur. Kalp hastasıdır. Kadir'e çocukluğunda devamlı "Beceriksiz" demiş, Onu aşağılamış ve devamlı ona kızıp kulağını çekmiştir. Kimseye genel olarak iyi bir söz söylememiştir. Bu aşağılamaları ilerleyen yaşlarda da devam etmiştir. Kadir'in üçkağıtçı alavere dalavere birisi olmasında en büyük pay babasındadır. Kendini devamlı Kadir'in üçkâğıtlarına karşı korumaya çalışır. Devamlı diğer oğlu Semih'i kayırır. Kadir'in depresyona girmesine neden olur. Daha sonra Semih'in de Kadir gibi üçkâğıtçı olduğunu zaman içerisinde anlar. Yıllar sonra Kadir'e ettiği haksızlıkları bir gece anlar ve onu aslında çok sevdiği anlaşılır. Tıpkı Mehmet usta gibi gece Kadir uyurken onu sevmiştir. Final bölümünde Kadir gönlünü almıştır ve kendisini hacca göndermiştir.
Cem Emüler Tankut (Entel Tankut) (Entel Bacanak) 2. sezonda İpek'in eşi. Kendini ressam olarak görse de aslında sadece egolarını tatmin etmek için bu işle uğraşır. Bu yönü evlendikten sonra İpek'i çıldırtır. Enteldir.
Max Bendo Rafi Maranga (Kara Fatma) (Kömür) (Kok Kömürü) 2.Sezonun son bölümlerine doğru diziye dahil olmuştur. Kenyalıdır. Defnenin okuduğu üniversitede kantincinin çırağıdır ve Defneye aşıktır. Defneyi Mehmet Ustadan istemeye gelir ve Mehmet Usta Defneyi Rafi'ye vermez. Hallederiz Kadirin kurduğu emlak dükkanında ve dizinin "Kadir Bey Resort Otel" bölümlerinde Kadir ile beraber çalışmıştır ve 3. sezondan itibaren Kadir'in elemanı olarak diziye devam etmiştir.
Altan Günbay Zühtü Bey 4. sezonda Kudret Bey ve ailesinin ev sahibi. Boğazda şık bir yalıda eşi Afife ile beraber oturur; ancak farkında olmadan Kadir'e evini kiralar.
Müveddet Günbay Afife Hanım Tam anlamıyla eski İstanbul hanımefendisi. Aynı zamanda Zühtü Bey'in de eşi. Ud ve piyano çalmaya meraklıdır. Sürekli Paşa Dedesinin tablosuyla konuşur.
Emrah Elçiboğa Barmen Çaça/Çağatay
Barış Aksavaş Barmen Muzo/Muzaffer
Aktan Doğrar Terzi Hüseyin Pırlanta Sevinç'in eşi. Mehmet ve Sinan'ın arkadaşı. Mehmet Usta'nın can yoldaşıdır. Babacan ve sempatik bir adamdır. Mehmet Usta, sinirli bir halde geldiğindeyse sinirlerini yatıştırır.

Sanayide terzilik yapar.

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Yayın günü ve saati Sezon başlangıcı Sezon finali Çekilen bölüm sayısı Bölüm aralığı Yayın yılı TV kanalı
1. sezon Cumartesi 21 Eylül 2002 Haziran 2003 41 1-41 2002-2003 TRT 1
2. sezon Eylül 2003 Haziran 2004 47 42-88 2003-2004 Star TV
3. sezon Haziran 2004 Eylül 2004 48 89-136 2004
4. sezon Eylül 2004 Haziran 2005 137-184 2004-2005
5. sezon Haziran 2005 Aralık 2006
(Final)
16 185-200 2005-2006

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.trt.net.tr/ondemand/Podcasting.xml?GaleriResimKodu=766bbe33-f30c-402d-9c00-4a319d0f0e37&dil=[ölü/kırık bağlantı]
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ocak 2020. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ocak 2020. 
  4. ^ https://www.yenisafak.com/gundem/bu-dizi-normal-degil-2680264[yalın URL]
  5. ^ "Milliyet - 21 Eylül 2002 - MİLLİYET GAZETE ARŞİVİ". gazetearsivi.milliyet.com.tr. 6 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi.