En Son Babalar Duyar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
En Son Babalar Duyar
En Son Babalar Duyar Logo.jpg
Format Televizyon dizisi
Tür Sitkom, Komedi, Aile, Duygusal, Dram
Senarist Necmi Yapıcı, Murat Aras, Metin Açıkgöz, Birol Güven, Kenan Kuzan
Yönetmen Sibel Kocataş, Funda Karagöz,
Başrol Ayşegül Atik
Ali Erkazan
Levent Ülgen
Hatice Aslan
Ülke Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 5
Bölüm sayısı 200
(İlk sezon TRT 1'de yayımlandı .[1][2]
Star TV'de yayımlanmaya başlayınca bölüm numarası sıfırlanmıştır.
2-5 sezonlar Star TV'de yayımlandı.)[3][4]
Yapım
Yönetici yapımcı MinT Motion Pictures
Yapımcı Birol Güven
Görüntü yönetmeni Mustafa Nuri Eser
Yayın bilgileri
Kanal TRT 1 (2002-2003, 1. Sezon)
Star TV (2003-2006, 2-5. Sezon)
Resim formatı 480p Çerçeve oranı
Yayın tarihi Eylül 2002 - 30 Aralık 2006
Durumu Sona erdi

En Son Babalar Duyar, Eylül 2002'de TRT 1'de yayımlanmaya başlayan durum komedisi türündeki Türk televizyon dizisidir. Yapımcılığını Mint Prodüksiyon'un üstlendiği dizinin yönetmenliğini Sibel Kocataş yaptı, senaryosunu Murat Aras yazdı.

Dizide; biri evli, üç kızı ve bir oğlu olan anne ile babanın neşeli ve telaşlı yaşamı, komşuları ve akrabalarıyla olan ilişkileri anlatılmıştır. Daha sonra Kadir'in işleri ve üçkâğıtları, ailesi ve özellikle babası ile ilişkileri anlatılmıştır.

Dizide Ayşegül Atik, Ali Erkazan, Levent Ülgen, Hatice Aslan, Ali Sunal, Burçak Işımer, Cansın Özyosun gibi oyuncular rol aldı. 1. sezon TRT 1'de yayımlandı ve burada Haziran 2003'e kadar 41 bölüm sürdü ve sezon finali yaptı.

Eylül 2003'te 42. bölümden itibaren Star TV'de yayımlanmaya başladı, Star TV'ye geçince bölüm numarası tekrar 1'den başladı. 2004 yılında ana karakterler Ayşegül Atik, Ali Erkazan ve Ali Sunal'ın diziden ayrılması ile beraber dizinin konusu değişmiş Levent Ülgen ana karakter konumuna gelmiştir.

Selahattin Taşdöğen ve Zerrin Epikmen, Kadir'in anne ve babası rolüyle diziye katılmıştır. Burada da Aralık 2006'ya kadar 4 sezon 159 bölüm sürdü. 5 senede 200 bölüme ulaşıldı ve dizi 200. bölümüyle Star TV'de sona erdi.

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Yayın günü ve saati Sezon başlangıcı Sezon finali Çekilen bölüm sayısı Bölüm aralığı Yayın yılı TV kanalı
1.

Sezon

Eylül 2002 Haziran 2003 41 1-41 2002-2003 TRT 1
2.

Sezon

Eylül 2003 Haziran 2004 42- 2003-2004 Star TV
3.

Sezon

Haziran 2004 Eylül 2004 2004 Star TV
4.

Sezon

Eylül 2004 Haziran 2005 2004-2005 Star TV
5.

Sezon

Haziran 2005 Aralık 2006

(Final)

-200 2005-2006 Star TV

Oyuncular ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Rol Karakter
Ayşegül Atik Şükran Ailenin annesi, Mehmet'in eşi, İpek, Mustafa, Defne ve Hülya'nın annesi. Bir ev hanımıdır. Aynı zamanda bayan terzisidir. Becerikli birisidir, elinden her iş gelir. Devamlı çocukları ve Mehmet Usta arasında denge sağlayarak evi idare etmiştir. Sevgisini fazla belli eden tipik bir annedir. Sürekli İpek'e koca bulma peşinde koşmuştur. 3. sezonda Mehmet Usta ile beraber Ayvalık'a yerleşerek diziden ayrılmıştır.
Ali Erkazan Mehmet Başak Ailenin babası, Şükran'ın eşi, İpek, Mustafa, Defne ve Hülya'nın babası. "Mehmet Usta" olarak anılmıştır. Mesleği tornacılıktır. Otoriter, Sinirli ve kuralcı olmasına rağmen oldukça yufka yürekli, duygusal, iyi niyetli ve fedakar birisidir. Çocuklarını canından çok sevmesine rağmen belli etmemeye çalışır. Fakat çocukları ile olan iletişimi ve onların gözlerinin içine bakarak konuşması sebebiyle belli eder. En çok Mustafa'ya karşı sinirli davranmış, fakat gece o uyurken devamlı onu gizlice sevmiştir. Büyük çocuklarına kuralcı davranmasına rağmen Defne'ye yeni nesil olduğu için oldukça rahat davranır. En büyük hayali Mustafa'nın dükkanın başına geçip işi devralması, Defne'nin Eczacı olması ve Ayvalık'a yerleşmektir.

Tansiyon hastasıdır. Ne zaman sinirlense tansiyonu çıkar. Evde olan biten olayları en son o duymaktadır. 3. sezonda Ayvalık'a yerleşerek diziden ayrılmıştır.

Arzu Balkan İpek Şükran ve Mehmet'in ikinci kızı. Annesinin ona koca bulmasını hiç sevmemektedir. Evlerine onu istemeye gelen kişilerin evden gitmeleri için elinden geleni yapar.
Ali Sunal Mustafa Ailenin tek oğlu, babasının yanında tornacılık yapmaktadır. Pelin'i sevmektedir. 3. sezonda Kanada'ya işçi olarak giderek diziden ayrılmıştır. Final bölümünde kesin dönüş yaparak konuk oyuncu olarak katılmıştır.
Burçak Işımer Defne Şükran ve Mehmet'in en küçük kızı. Çok akıllıdır.
Hatice Aslan Hülya Şükran ve Mehmet'in büyük kızı ve Kadir'in karısıdır. Kadir'in yalanlarından bıkmıştır.
Erdem Baş Hasan Hasan genç birisidir. Defne'yi sevmektedir. Mehmet Usta'nın yanında tornacılık, 3. sezonda Kadir'in yanında köfteci yamaklığı yapmıştır.
Levent Ülgen Kadir İlk başta yan karakterlerden biri olmasına rağmen Mehmet Usta ve Şükran'ın diziden ayrılmasıyla beraber dizinin ana karakteri konumuna yükselmiş ve olaylar onun etrafında şekillenmiştir. Kadir, Hülya'nın kocasıdır. Belirli bir işi yoktur. Çoğu zaman karısını kandırır. Karısına "Hulya" diye hitap eder. Önce emlakçılık, köftecilik, Zühtü Bey'in yanında müdürlük, yazları otel işletmeciliği yapmıştır ve türkü bar da işletmiştir; ancak bu işlerin hepsini batırarak bir rekora imza atmıştır. Mafya ve tefeciye sürekli borçludur. Son bölümde borçlarını kapatarak babasını hacca gönderir, Mustafa'ya lokanta açar ve karısının gönlünü alır.
Ortans Kıvanç "Pırlanta" Sevinç Şükran'ın arkadaşı. Şükran ile İpek'e koca bulmaya çalışır.
Metin Coşkun Sinan Mehmet'in sanayi sitesinden arkadaşı, iş yerinde bilgisayarlı tezgâhlarla çalıştığı için adı bilgisayarlı Sinan'a çıkmıştır.
Gülseren Gürtunca Müjgan Sinan'ın eşi, Pelin'in annesi, Şükran ve Sevinç'in de arkadaşı. Görgüsüz kişiliği ile başta Şükran olmak üzere herkesi deli eder.
Cansın Özyosun Pelin Sinan ve Müjgan'ın tek kızı. O, diğerlerinin aksine neredeyse hiçbir şeye karışmaz. İçine kapanık, mazbut biridir. Dertlerini sadece İpek ve Defne ile paylaşır. Mustafa'nın tek aşkıdır.
Jale Azaklı Ceren Kadir ve Hülya'nın kızıdır.
Mehmet Ali Erbil Semih Kadir'in 3. sezonda ortaya çıkan erkek kardeşi. Kadir'den daha üçkâğıtçı ve numaracı bir mizaca sahiptir. Babasını Almanya'da Makine mühendisi olduğunu ve orada fabrikalarının olduğuna inandırmıştır fakat durum öyle değildir. Ne Makine mühendisidir ne de fabrikaları vardır. Babalarına karşı hep kendini haklı, Kadir'i yalancı çıkarmayı bilir. Zaman içerisinde babaları Kadir'den daha üçkağıtçı ve düzenbaz olduğunu anlar bunun üzerine Almanya'ya geri döner.
Zerrin Epikmen Bahriye Kudret'in eşi, Kadir'in annesi ve Ceren'in babaannesidir. "Ağlak" olarak anılmıştır. Devamlı ağlamaklı birisidir. Pasif, dedikoducu ve çıkarcı birisidir. Gelini Hülya'yı sevmez ve anlaşamazlar fakat Hülya ile Kadir ve babası konusunda anlaşırlar ve işbirliği yaparlar. 3. sezonda Kudret'le beraber Kadir'in evine yerleşmiştir.
Selahattin Taşdöğen Kudret Bahriye'nin eşi, Kadir'in babası, Ceren'in dedesidir. 3. sezonda Kadir'den emekli ikramiyesini almak üzere gelmiştir. Çok aksi, otoriter ve sinirli birisidir. "Kükrek" olarak anılmıştır. Kadir'e çocukluğunda devamlı "Beceriksiz" demiş, Onu aşağılamış ve devamlı ona kızıp kulağını çekmiştir. Bu aşağılamaları ilerleyen yaşlarda da devam etmiştir. Kadir'in üçkağıtçı alavere dalavere birisi olmasında en büyük pay babasındadır. Kendini devamlı Kadir'in üçkâğıtlarına karşı korumaya çalışır. Devamlı diğer oğlu Semih'i kayırır. Kadir'in depresyona girmesine neden olur. Daha sonra Semih'in de Kadir gibi üçkâğıtçı olduğunu zaman içerisinde anlar. Yıllar sonra Kadir'e ettiği haksızlıkları bir gece anlar ve onu aslında çok sevdiği anlaşılır. Tıpkı Mehmet usta gibi gece Kadir uyurken onu sevmiştir. Final bölümünde Kadir gönlünü almıştır ve kendisini hacca göndermiştir.
Cem Emüler Tankut 2. sezonda İpek'in eşi. Kendini ressam olarak görse de aslında sadece egolarını tatmin etmek için bu işle uğraşır. Bu yönü evlendikten sonra İpek'i çıldırtır. Enteldir.
Max Bendo Rafi Maranga
Altan Günbay Zühtü Bey 4. sezonda Kudret Bey ve ailesinin ev sahibi. Boğazda şık bir yalıda eşi Afife ile beraber oturur; ancak farkında olmadan Kadir'e evini kiralar.
Müveddet Günbay Afife Hanım Tam anlamıyla eski İstanbul hanımefendisi. Aynı zamanda Zühtü Bey'in de eşi. Ud ve piyano çalmaya meraklıdır. Sürekli Paşa Dedesinin tablosuyla konuşur.
Emrah Elçiboğa Barmen Çaça/Çağatay
Barış Aksavaş Barmen Muzo/Muzaffer
Aktan Doğrar Terzi Hüseyin Pırlanta Sevinç'in eşi. Mehmet ve Sinan'ın arkadaşı. Sanayide terzilik yapar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]