Hatice Aslan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hatice Aslan
Doğum 20 Şubat 1962 (1962-02-20) (54 yaşında)
Türkiye Sivas
Uyruk  Türkiye
Evlilik(ler)i Hakkı Ergök
Renan Kaleli
Çocukları Ekin Ergök (1986)
Meslek(ler) Oyuncu

Hatice Aslan (eski soyadıyla Hatice Aslan Kaleli, d. 20 Şubat 1962, Sivas), Türk oyuncu. Ferhunde Hanımlar ve En Son Babalar Duyar dizileriyle, Nuri Bilge Ceylan'ın yönettiği Üç Maymun filmindeki rolleriyle tanınır.

Sivas Lisesinde okudu. 1983 yılında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nı bitirdi ve aynı yıl Ankara Devlet Tiyatrosunda çalışmaya başladı. 1986'da İzmir Devlet Tiyatrosu'nda görev aldı. Burada çocuk oyunları ve müzikallerde görev alan Aslan, 1992 yılında yeniden Ankara Devlet Tiyatrolarında çalışmaya başladı. Bu dönemde Ankara'da çekilen ve çoğunlukla kendisi gibi Devlet Tiyatroları oyuncularının rol aldığı Ferhunde Hanımlar dizisinde, ailenin ortanca kızı Nejla karakterini canlandırdı. 2000 yılında İstanbul Devlet Tiyatrosu'na geçen Aslan, Hürrem Sultan ve Kınalı Kar dizilerinin ardından beş sezon En Son Babalar Duyar dizisinde oynadı. Devlet Tiyatroları'nda ise, Ölümsüzler, Küçük Adam Ne Oldu Sana, Karacaoğlan, Müfettiş gibi oyunlarda rol aldı. En son Lale Devri dizisinde Zümrüt Taşkıran karakteriyle rol almıştır.

Nuri Bilge Ceylan'ın dördüncü uzun metrajlı filmi olan Üç Maymun'da baş kadın karakter Hacer'i canlandırdı. Bu, ilk sinema filmi oldu. Oyuncu bu rol için amatör ve profesyonel oyuncular arasında yapılan uzun bir arayışın sonunda, Ebru Ceylan'ın önerisi üzerine seçildi.

Rol aldığı bazı tiyatro oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]