Emperor (müzik grubu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Emperor
Genel bilgiler
Başladığı yerNotodden, Norveç
TarzlarBlack metal (ilk dönem)
Senfonik black metal (orta dönem)
Ekstrem progresif metal (son dönem)
Etkin yıllar1991–2001
İlişkili hareketlerBurzum, Dodheimsgrad, Enslaved, Gorgoroth, Ihsahn, Ildjarn, Mortiis, Peccatum, Satyricon, Thou Shalt Suffer, Zyklon, Zyklon-B
Resmî sitehttp://www.emperorhorde.com/
ÜyelerIhsahn, Samoth, Trym Torson
Eski üyelerMortiis, Faust, Alver, Tchort

Emperor, 1992 güzünde kurulan Norveçli black metal grubu. Grubun türü gittikçe değişmiş, progresif bir hal almıştır. Gitar ve seslendirmede Ihsahn, davulda Samoth, basta ise Mortiis grubun kurucu üyeleridir. Grup, black metali Norveç yeraltından dışarı taşımasıyla ünlüdür ve en saygın ekstrem metal gruplarından biridir.[1][2]

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Emperor’un oluşumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ihsahn ve Samoth ilk kez bir rock müzik seminerinde karşılaştı ve tanışmalarının ardından farklı adlar altında (Dark Device, Xerasia, Embryonic) müzik çalışmaları yaptılar. Emperor’dan önce aldıkları en son ad Thou Shalt Suffer’dı. Gruba bas gitarda Mortiis’in katılmasıyla Emperor kurulmuş oldu. 1992 Haziran ‘da çıkardıkları ilk demo Wrath of the Tyrants kısa zaman içinde yeraltında önemli bir popülarite kazandı ve bunun sonucunda Candlight grup ile bir kayıt sözleşmesi yaptı. Sözleşmenin ardından Samoth ritm gitarlara geçerken boşalan davula Bard Faust getirildi. 1992 yılının sonlarında, bir yıl sonra piyasaya sürülecek olan, Enslaved ile split albümleri Emperor/Hordanes Land’ı kaydettiler.

Senfonik black metal dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Basa Tchort’un geçmesinin ardından Temmuz 1993'te Grieghallen Studios’da ilk stüdyo albümlerini kaydettiler. Bu kült black metal albümü In the Nightside Eclipse, 21 Şubat 1994’te piyasaya sürüldü. Emperor’a büyük bir ün ve saygı kazandırdı. Albüm, yine Emperor’a ait olan Anthems to the Welkin at Dusk albümüyle birlikte black metalin en önemli albümlerinden biri olarak gösterilir.[3][4][5] Albüm, önceki çalışmaların aksine melodiktir ve yoğun bir klavye kullanımı vardır. Albümün 1999 ve 2004 yılındaki yeniden sürümlerinde Bathory’den A Fine Day To Die ve Ihsahn’ın etkilendiği müzisyenlerden biri olarak gösterdiği Mercyful Fate’den Gypsy şarkılarının Emperor tarafından çalınan yeniden yorumları yer alır.

Grup üylerinden Faust ve Samoth’un 1992 yılında işledikleri suçlar albümün çıkışının hemen ardından açığa çıkarıldı. Faust, kendisine eşcinsel ilişki teklif eden bir adamı öldürmüş, Samoth ise Mayhem ve diğer bazı black metal gruplarıyla birlikte kilise kundaklama olaylarına karışmıştı. Bu iki üyenin hapse girmesinin ardından davula Enslaved grubundan Trym, basa ise Alver getirildi.

Yeni kadroyla çıkardıkları ilk çalışma, yine Grieghallen Studios’da kaydedilen Reverence adlı EP’leri oldu. Bu albümdeki üç şarkıdan biri olan The Loss and Curse of Reverence, ikinci stüdyo albümlerinde de yer bulacaktır.

Diğer ünlü albümleri Anthems to the Welkin at Dusk, 8 Temmuz 1997 yılında çıkarıldı. Bu albüm öncekinden daha da büyük bir başarı elde etti. İçinde Terrorizer ve Metal Maniacs’ın da bulunduğu metal müzik dergilerinin çoğu, albümü yılın albümü olarak gösterdi. Bu albümde senfonik müzik çok önlere taşınır ve ilk defa In the Nightside Eclipse’deki Inno A Satana’da kullanılan melodik vokaller, bu albümdeki şarkıların hemen hepsinde bulunur. Albümden With Strength I Burn, bazı black metal dinleyicilerince bütün zamanların en iyi black metal şarkısı olarak gösterilir.[6][7] The Loss and Curse of Reverence için bir klip çekilmiştir. Albümün 1999 sürümünde Reverence albümünden iki parçanın yanı sıra, The Loss and Curse of Reverence'ın konser videosu, 2004 sürümünde ise Bir Fin televizyon kanalında yapılan röportaj yer alır.

Müzikte progresifleşme[değiştir | kaynağı değiştir]

1998 yılında Dynamo ve Milwaukee metal festivallerine katıldılar. Alver’in gruptan ayrılmasının ardından Ihsahn gitar, klavye ve vokalin yanı sıra bası da eline aldı. 1999 yılında, black metal grubu Thorns ile Thorns vs. Emperor split albümünü çıkardılar. Albümde Emperor, Thorns’un Aerie Descent parçasının farklı yorumunun yanı sıra, kendi eski şarkılarından I Am the Black Wizards, Inno A Satana, Thus Spake the Nightspirit ve Alsvartr şarkılarından alıntılar yaptığı industrial-experimental türde şarkılar kaydetmişlerdir.

Grup 2000 yılında, yine oldukça olumlu tepkilerle karşılanan IX Equilibrium’u çıkardı. Bu albümde black metal daha gerilere çekilir ve geleneksel metal müzik öğeleri daha yoğun kullanılır.

22 Ekim 2001’de ekstrem progressive/senfonik metal türündeki Prometheus: The Discipline of Fire & Demise albümlerini çıkardıklar. Bu albümde black metal öğeleri hemen hemen tamamen kaybolmuştur. Albümdeki çalışmaların çok büyük kısmı sadece Ihsahn’a aittir. Ihsahn’ın daha sonra başlayacağı solo müzik kariyerindeki tarzı, bu albümün devamı şeklindedir.

Samoth ve Trym death metal’e, Ihsahn da progresif müziğe yöneldiklerinden grubu dağıtma kararı aldılar. Samoth ve Trym Zyklon’da, Ihsahn ise Peccatum’da çalışmalarını sürdürdüler. Grup 2005’in Eylül ayında, bir dizi konser vermek için tekrar bir araya geldi.

Müzikal özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Müziklerinde karmaşık gitar riflerine klavye yoğun şekilde eşlik eder. Tipik black metal özelliği olarak gitar solosu kullanılmaz, gitarların öne çıktığı bölümler daha çok progresif gitar rifleridir. Ezgiler genellikle Barok-Orta Çağ dönemindendir. Başlarda besteler Ihsahn veya Samoth’un veya ikisinin ortak çalışmalarının ürünüyken sonraki bestelerin hemen hepsi yalnızca Ihsahn'a aittir..

Şarkı sözleri başlarda satanizm temalıydı.[8] Buna rağmen şeytan adı doğrudan kullanmaz, bunun yerine almighty emperor (en güçlü imparator), master of beasts (ucubelerin efendisi) gibi belirtkelere giderlerdi.[9] Her albümüyle bu satanistik tema daha gerilerde kullanılır olmuştur. Grubun son zamanlarındaki şarkı sözleri daha çok doğa, mitoloji ve mistizm üzerinedir. Başlangıçta şarkı sözleri Samoth’a aitken, grubun son zamanlarında bu işi Ihsahn üstlenmiştir.

Emperor, her türlü ekstrem metal türü dinleyicisi tarafından çok saygı duyulan ve takdir edilen bir grup olmasına rağmen grubun müziğinin izinden giden gruplar olmamıştır. Bunun nedeni olarak aşırı karmaşık ve progresif müzik ve bunun yanı sıra çok sayıda enstrümanın aynı anda ve armonik şekilde çalınması gösterilebilir.

Grup üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Alver (Jonas Alver) - bas gitar (1995–1998)
 • Tchort (Terje Schei) - bas gitar (1993–1994)
 • Mortiis (Håvard Ellefsen) - bas gitar (1991–1992)
 • Faust (Bård Faust) - bateri (1992–1993)

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Demo[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo albümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Single/EP[değiştir | kaynağı değiştir]

Live[değiştir | kaynağı değiştir]

Toplama[değiştir | kaynağı değiştir]

Split[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Temmuz 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2008. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2012. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2008. 
 4. ^ http://rateyourmusic.com/release/album/emperor/in_the_nightside_eclipse/ [yalın URL]
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2008. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 30 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2008. 
 7. ^ http://rateyourmusic.com/release/album/emperor/anthems_to_the_welkin_at_dusk/ [yalın URL]
 8. ^ "Metal-archives.com". 9 Mart 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Haziran 2008. 
 9. ^ "Darklyrics.com". 18 Haziran 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Haziran 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]