Emin Sabitoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Emin Sabitoğlu

Mahmudov Emin Sabit oğlu (Emin Sabitoğlu) (2 Kasım 1937 - 18 Kasım 2000) Azerbaycan bestecisi, halk sanatçısı, birçok ünlü şarkının yazarı, çok sayıda Azerbaycan film müziklerinin bestecisi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Emin Sabitoğlu 1937 yılı 2 Kasımda Bakü'de yazar Sabit Rahman ailesinde doğdu. Müzik okulundan sonra konservatuvara girdi (1954, Kara Karayev'in sınıfı). İki yıl sonra Çaykovski adına Moskova Devlet Konservatuvarına geçti (1956-1961, Yuri Şaporinin bestecilik sınıfı). 

1961 yılında "Azerbaycan" stüdyosunda müzik yönetmeni görevinde çalışmıştır. Sonraki yıllarda Devlet Filarmonisinde sanatsal yönetici, Üzeyir Hacıbeyov Devlet Konservatuvarı'nda (şimdiki Bakü Müzik Akademisi) öğretmen olarak çalıştı. Bir senfoni, üç senfonik eser, üç kantat, telli kuartet, keman ve piyano için şiir yazdı. Fakat birkaç müzik janrı onun sanatının temelini, belirleyici kısmını oluşturuyor. 

O, 600'den fazla şarkı, 9 müzikal komedi, 40'a yakın filme müzik besteledi.[kaynak belirtilmeli] "Dereler", "Bakü, sabahın hayır", "Uzak yeşil ada", "Dağlar", "İnsaf da iyi bir şeydir" şarkıları çok sayıda eserlerinden bazılarıdır. Oyunlara yazdığı müzikleri o kadar çoktur ki, sayısını hiç bestecinin kendisi de doğru-dürüst bilmiyordu.[kaynak belirtilmeli] Başkent tiyatroları ile birlikte Sumgayıt, Gence, Lenkeran, Mingeçevir, Nahçıvan tiyatrolarının oyunlarına müzik besteledi. 

 Emin Sabitoğlu 18 Kasım 2000'de Bakü'de vefat etti.

Emin Sabitoğlunun hatıra tabelası (Bakü)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]