İkinci Çağ

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


İkinci Çağ veya Güneşin İkinci Çağı, J. R. R. Tolkien'in hayalî evreni Orta Dünya'da bir zaman dilimidir. Kurgusal Orta Dünya Tarihi'de, aslında gerçek Dünya'nın tarihinin kadim zamanları ima edilmiştir.

İkinci Çağ, Manwë'nin habercisi Eönwë'nin komuta ettiği Batılı Efendiler'in Morgoth'u Boşluk'a yollaması ile başlamıştır.

3441 yıl süren bu periyot, Númenor'un Çöküşü'nden bir süre sonra İnsanların ve Elflerin Son İttifakı tarafından Sauron'un mağlup edilmesi ile sona ermiştir.

Bu çağın belirleyici olayları Númenor'un Yükselişi, Sauron'un Yükselişi, Yüzüktayflarının yaratılışı ve Yüzükler için Elfler ve Sauron arasında yaşanan ilk savaşlardır.

İkinci Çağ, Silmarillion'da anlatılan Birinci Çağ ve Yüzüklerin Efendisi'nin de yer aldığı Üçüncü Çağ'dan farklı olarak kronolojisi ayrıntılı olarak kaydedilmemiştir. Bununla birlikte, Yüzüklerin Efendisi'nde İkinci Çağ hakkında bazı bilgiler verilir. Bu bilgiler arasında, Morgoth'un son yenilişi ile Birinci Çağ'ın sona ermesi ve Sauron'un ilk yenilişi ile Üçüncü Çağ'ın başlaması vardır.

Yüzüklerin Efendisi Ek B'de geçen Yılların Hikayesi başlıklı yazıda, İkinci Çağ hakkında bazı bilgiler verilir, bunlar özellikle Yüzüklerin Efendisi'ndeki olaylar ve kişilerle ve/veya Güç Yüzükleri ile alakalı bilgilerdir. Yüzüklerin Efendisi Ek A, Númenor'un kraliyet ailesinin şeceresi bulunmaktadır. Ayrıca Unfinished Tales'de, Númenor ve bazı kralları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi mevcuttur. İkinci Çağ ile ilgili başka birkaç yazı daha mevcuttur ancak birçok hikâye bilinen olaylara dair bilgiler verip hiç bilinmeyen bazı dönemleri boşlukta bıraktığı için İkinci Çağ 'ın bütünü ile ilgili bilgiler, eksik kalmaya devam etmektedir.

Kronoloji

İkinci Çağ

1 Gri Limanlar Lune Körfezine kurulur. Cirdan orada pek çok denizci ve tersane işçisiyle birlikte orada yaşamaya başlar. Gil-Galad ve Elrond'ta Lindon'a yerleşir.

32 Morgoth'a karşı savaşan elflere yardım eden Edain(İnsanlar) Numenor adasına yerleşir. Elrond'un kardeşi Elros Numenor'un ilk kralı olur.

40 Cüceler Nogrod ve Belegost'tan ayrılıp Khazad-dum'a gelir.

61 Elros Tar-Minyatur'un oğlu Vardamir Nolimon Numenor'da dünyaya gelir.

192 Vardamir Nolimon'un oğlu Tar-Amandil dünyaya gelir.

203 Vardamir Nolimon'un kızı Vardilme dünyaya gelir.

213 Vardamir Nolimon'un küçük oğlu Aulendil doğar.

222 Vardamir Nolimon's en küçük oğlu Nolondil doğar.

350 Tar-Amandil'in oğlu Tar-Elendil dünyaya gelir. Celeborn ve Galadriel bu dönemde Evendim Gölü'nün yakınında yaşamaya başlamış olabilir.

361 Tar-Amandil's küçük oğlu Earendur dünyaya gelir.

371 Yavien dünyaya gelir.

377 Tar-Amandil'in kızı Mairen dünyaya gelir.

382 Oromendil doğar.

395 Axantur doğar.

442 Numenor'un ilk kralı Elros Tar-Minyatur 500 yaşında ölür. Vardamir Nolimon hükümdarlık asasını Amandil'e verir. Sadece bir yıllığına Vardamir Nolimon gelenek olacağı üzere kral olarak görev yapar.

443 Tar-Amandil in hükümdarlığı resmi olarak başlar.

471 Vardamir Nolimon ölür.

500 Sauron eski gücünü tekrar kazanmaya başlar.

512 Calindo dünyaya gelir.

521 Tar-Elendil kızı Silmarien dünyaya gelir(Silmarien'in doğum yılı tarihi 548 olarak Yüzüklerin Efendisi'nde Yılların Kronoljisinde verilir. Bu hata sonraki baskılarda düzeltilir.)

532 Tar-Elendil'in kızı Isılme dünyaya gelir.

543 Tar-Elendil's üçüncü ve tek erkek çocuğu Tar-Meneldur doğar.

551 Lindisse doğar.

562 Ardamir dünyaya gelir.

575 Cemendur dünyaya gelir.

590 Asa Amandil'den Tar-Elendil'e geçer. Tar-Elendil Numenor'un dördüncü kralı olur.

600 Veantur Orta-Dünya'ya yelken açıp Gri Limanlara gelir ve orada onu Gil-Galad ve Cirdan ile tanışır. Aynı zamanda Eriador'da yaşayan insanlarla görüşür.

601 Veantur Numenor'a geri döner.

603 Tar-Amandil ölür.

630 Andunie ilk lordu, Valandil dünyaya gelir.

670 Malantur dünyaya gelir.

700 Tar-Meneldur'un oğlu Tar-Aldarion dünyaya gelir. Celeborn and Galadriel Evendim Gölü'nden ayrılırlar.

711, Hyarastorni Lordu, Hallatan doğar.

712 Tar-Meneldur'un kızı Ailinel dünyaya gelir.

725- 27 Veantur torunu Aldarion'u Gil-Galad ile tanışması için Gri Limanlara getirir. Gemiyapımcısı Cirdan Aldarion gemi yapımı ile ilgili bilgiler verir.

729 Tar-Meneldur'un kızı Almiel dünyaya gelir.

730- 733 Aldarion Numenor'dan Lindon'a yolculuk yapar.

735- 739 Aldarion Belfalas Koyu olarak bilinen Orta-Dünya kıyılarından birisini keşfeder.

740 Tar-Elendil oğlu Tar-Meneldur'a Hükümdarlık Asasını verir.

750 Eregion krallığı kurulur. Noldor Elfleri Ost-in-Edhil şehrini kurar. Maceracılar Loncası Aldarion tarafından kurulur. (Orta-Dünya kıyılarında 750- 800 yılları arasında Vinyalonde Limanı kurulur.)

751 Tar-Elendil ölür.

771 Erendis dünyaya gelir.

799 Soronto dünyaya gelir.

800 Tar-Meneldur'un varisi olarak Aldarion'u seçer.

806- 813 Aldarion yedi yıl boyunca denizlerde seyahat eder.

816- 820 Aldarion yeni gemisi Palarran inşa edilir.

824- 829 Aldarion babasının sözünü dinlemeyip yeni bir seyahate açılır.

829 Tar-Meneldur Romenna tersanelerini kapatır.

829- 843 Aldarion on dört yıl boyunca seyahat eder ve Harad kıyısını keşfeder. Vinyalonde Limanı deniz ve Sauron'un köleleri tarafından büyük zarar alır. Aldarion gemisi ile fırtınaya yakalanır.

840 Nessanie dünyaya gelir.

843 Romenna tersaneleri tekrar açılır. Aldarion Limanı onarır ve genişletir.

850 Erendis Numenor kıyısı etrafına yapılan bir gezide Aldarion'a eşlik eder ve onlar Andunie'de bir şölene katılır.

852 Tar-Ancalime'nin kocası Hallacar dünyaya gelir.

858 Aldarion Erendis'e evlilik sözü verir.

863- 869 Aldarion Vinyalonde Limanın olduğu kıyılara seyahat eder ve orada Numenor'a düşman olan adamların yaşadığını görür. Aldarion Orta-Dünya'da güçlenmekte olan kötü bir gücün söylentilerini duymaya başlar. Aldarion'un gemileri bir fırtınaya yakalanarak kuzeye doğru sürüklenir bu olay onun Numenor'a dönüşünü geciktirir.

870 Aldarion ve Erendis evlenir.

873 Tar-Aldarion'un kızı Tar-Ancalime doğar.

877- 882 Aldarion iki yılda döneceğine söz vermesine rağmen beş yıl boyunca evden uzakta kalır. Aldarion Gil-Galad'a Orta-Dünya'da büyüyen kötülüğü araştırmasında yardımcı olur. Gil-Galad Morgoth'un bir hizmetkarının güçlenmekte olmasından korkar ve Meneldur'a savaşa hazırlanması için mektup yollar. Meneldur mektuptan sonra Aldarion'a hükümdarlık asasını verir. Aldarion ve Erendis ayrılır.

883 Tar-Aldarion Numenor'un altıncı kralı olur. 883 ve 884'de yeniden Orta-Dünya'ya seyahat eder. Ve bu zamanlarda Tharbad'da Galadriel ile tanışmış olabilir. Bu zamanlarda Hallatan geçici olarak vekilharçlık yapar.

892 Tar-Aldarion Numenor yasasını değiştirir ve kadınlarına da Numenor Kralı olma hakkı verilir. Aldraion varisi olarak kızı Ancalime'yi ilan eder.

942 Tar-Meneldur ölür.

985 Erendis Aldarion'un son deniz seyahati sırasında ölür.

1000 Sauron Numenor Krallığına karşı Mordor'da kendi krallığını kurar. Barad-dur kulesi inşa edilir, Sauron Rhun ve Harad'lı adamları kendi tarafına çekmeye başlar. Ancalime ve Hallacar evlenir.

1003 Tar-Ancalime'in oğlu Tar-Anarion dünyaya gelir.

1075 Tar-Aldarion Hükümdarlık Asasını Ancalime'ye verir. Tar-Ancalime Numenor'un yedinci yöneticisi ve ilk kraliçesi olur.

1098 Tar-Aldarion ölür.

1174 Tar-Anarion'un oğlu Tar-Surion doğar.

1200 Gil-Galad ve Elrond Sauron'un Lindon'a girmesine izin vermez. Sauron Annatar kılığında Eregion'a gelir ve Elf Demircilerin aklını zehirlemeye başlar. Numenor insanları Orta-Dünya'da limanlar kurmaya başlar.

1211 Hallacar ölür.

1280 Tar-Ancalime oğlu Anarion'a Hükümdarlık Asasını verir.

1285 Tar-Ancalime ölür.

1320 Tar-Surion'un kızı Tar-Telperien dünyaya gelir.

c. 1350- 1400 Bir hikayeye göre Galadriel Eregion'dan ayrılır ve Lothorien'e gider.

1394 Tar-Anarion oğlu Tar-Surion'a Hükümdarlık Asasını verir.

1404 Tar-Anarion ölür.

1474 Tar-Telperien'in yeğeni Tar-Minastir doğar.

c. 1500 Elf Demirciler Sauron'un etkisi altında Güç Yüzüklerini dövmeye başlar. Sauron Mordor'a döner.

1556 Tar-Surion kızı Tar-Telperien Numenor'un dokuzuncu yöneticisi olur.

1574 Tar-Surion ölür.

c. 1590 Sauron'dan habersiz olarak Celebrimbor Elflerin üç Güç Yüzüğünü yapar.

c. 1600 Sauron Hüküm Dağı'nda Tek Yüzüğü yapar. Celebrimbor ve Elf Demirciler aldatıldıklarını anlar. Sauron Barad-dur'un güçlendirmek için yüzüğü kullanır.

1634 Tar-Minastir'in oğlu Tar-Ciryatan doğar.

1693 Elfler ve Sauron arasındaki savaş başlar. Üçler saklanır. Galadriel Nenya'yı Gil-galad Narya ve Vilya'yı alır. Cirdan ya bu zamanlarda ya da Son İttifak Muharebesinden önce Narya'yı almış olabilir.

1695 Sauron Eriador'u istila eder. Elrond Eriador'a asker gönderir. Gil-Galad Numenor'dan yardım ister. Tar-Minastir yardım için filosunu oluşturur ama filonun Numenor'dan ayrılışı ertelenir.

1697 Sauron'un kuvvetleri Eregion'a saldırır, Celebrimbor öldürülür ve dokuz yüzük ve yedi yüzüğün altısı Sauron'un eline geçer. Celeborn tarafından yönetilen Elfler ve Elrond zamanında yetişemez Eregion yokedilir. III.Durin Elrond'u Sauron'un kuvvetlerinden korumak için Khazad-dum'dan ordusunu gönderir. Cüceler Durin'in Kapıları'nı kapatır. Elrond Rivendell'i kurar. Bazı Noldor Elfleri Lothorien'e yerleşir. Celeborn Lothorien savunmasını güçlendirir.

1699 Sauron Eriador'u istila eder. Sauron'un kuvvetleri Rivendell'e saldırır ama ele geçiremez.

1700 Cirdan ve Gil-galad Sauron'un kuvvetlerine karşı Gri Limanları savunur. Amiral Ciryatur komutasında Numenor'dan yardım gelir. Sauron'un kuvvetleri çekilir.

1701 Sauron'un kuvvetleri Gwathlo Muharebesinde yenilir ve Sauron Mordor'a döner. Elrond Gil-Galad'ın emir subayı olur. Rivendell Elflerin Kalesi diye adlandırılır. Elrond bu zamanda Vilya'yı almış olabilir. Celeborn ve Galadriel bu dönemde Rivendell'de yaşamış olabilir.

1731 Tar-Telperien ölür. Tar-Telperien'in çocuğu olmadığı için Hükümdarlık Asası yeğeni Tar-Minastir'e geçer.

1800 Tar-Ciryatan'ın oğlu Tar-Atanamir doğar. Sauron'un gücü doğu topraklarına doğru uzanır. Numenor Orta-Dünya kıyılarında hakimiyet kurmaya başlar.

1869 Tar-Ciryatan babasından zorla Hükümdarlık Asasını alır. Ve Numenor'un on ikinci kralı olur. Numenor'lu insanlar onun krallığı döneminde Orta-Dünya'da yaşayan insanları küçük görmeye başlar.

1873 Tar-Minastir ölür.

1986 Tar-Atanamir'in oğlu Tar-Ancalimon doğar.

2029 Asa Tar-Ciryatan'dan Tar-Atanamir'e geçer. Tar-Atanamir ve Numenor halkı Valar'ın yasağına karşı açıkça tepki göstermeye başlar. Ve İnsanlar Elflerden ve Valar'dan uzaklaşmaya başlar.

2035 Tar-Ciryatan ölür.

2136 Tar-Ancalimon'un oğlu Tar-Telemmaite doğar.

2251 Tar-Atanamir ölür. Ölmeden önce Hükümdarlık Asasının varisine geçmesine izin vermeyen ilk Numenor Kralıdır. Tar-Ancalimon Numenor'un on dördüncü kralı olur. Numenor Kralın Adamları ve Sadıklar olarak ikiye bölünür. Nazgul'ler ilk defa görülür. Nazguller gerçekte Numenor Lordlarıdır ama Sauron onlara güç yüzüklerini verip kendi tarafına çekmiştir.

2277 Tar-Telemmaite'in kızı Tar-Vanimelde doğar.

2280 Numenor'lular Umbar Limanlarında büyük bir istihkam inşa eder.

2286 Herucalmo dünyaya gelir.

2350 Sadıklar(Takipçiler) Anduin'in ağzına Pelargir Limanını kurar.

2386 Tar-Ancalimon ölür. Oğlu Tar-Telemmaite Numenor Kralı olur.

2406 Tar-Vanimelde'in oğlu Tar-Alcarin dünyaya gelir.

2516 Tar-Alcarin'in oğlu Tar-Calmacil doğar.

2526 Tar-Telemmaite ölür. Kızı Tar-Vanimelde Numenor'un on altıncı yöneticisi olur.

2618 Tar-Calmacil'in en büyük oğlu Tar-Ardamin doğar.

2630 Tar-Calmacil'in küçük oğlu Gimilzagar doğar.

2637 Tar-Vanimelde ölür. Kocası Herucalmo Anducal adıyla oğlu Alcarin'in krallık hakkını gaspeder ve bu yüzden Numenor'un Kralları arasında sayılmaz.

2657 Herucalmo(Tar-Anducal) ölür. Tar-Alcarin Numenor'un on yedinci yöneticisi olur.

2709 Tar-Ardamin'in oğlu Ar-Adunakhor doğar.

2737 Tar-Alcarin ölür. Oğlu Tar-Calmacil Numenor'un on sekizinci kralı olur.

2798 Ar-Adunakhor'un oğlu Ar-Zimrathon doğar.

2825 Tar-Calmacil ölür. Oğlu Tar-Ardamin kral olur.

2876 Ar-Zimrathon'un oğlu Ar-Sakalthor doğar.

2899 Tar-Ardamin ölür. Oğlu Ar-Adunakhor kral olur.

2960 Ar-Sakalthor'un oğlu Ar-Gimilzor dünyaya gelir.

2962 Ar-Adunakhor ölür. Oğlu Ar-Zimrathon Numenor'un yirmi birinci kralı olur.

3033 Ar-Zimrathon ölür. Oğlu Ar-Sakalthor kral olur.

3035 Ar-Gimilzor'un en büyük oğlu Tar-Palantir doğar.

3044 Ar-Gimilzor's küçük oğlu Gimilkhad doğar.

3102 Ar-Sakalthor ölür. Oğlu Ar-Gimilzor kral olur.

3117 Tar-Palantir'in kızı Miriel doğar.

3118 Gimilkhad'ın oğlu Ar-Pharazon doğar.

3119 Elendil dünyaya gelir.

3175 Ar-Gimilzor ölür. Oğlu Tar-Palantir kral olur.

3209 Elendil'in oğlu Isildur doğar.

3219 Elendil'in oğlu Anarion doğar.

3243 Gimilkhad ölür. Oğlu Pharazon Orta-Dünya'dan Numenor'a döner. Sauron Numenor topraklarına saldırmaya başlar.

3255 Tar-Palantir ölür. Gimilkhad'ın oğlu Pharazon zorla Tar-Palantir'in kızı Miriel ile evlenir ve Numenor'un yirmi beşinci ve son kralı olur.

3261 Ar-Pharazon büyük bir filoyla Umbar'a gelir.

3262 Ar-Pharazon Sauron'a sadakat yemini etmesini söyler ve Sauron bunu kabul eder çünkü en güçlü hizmetkarlarının bile Numenor'lularla başa çıkamayacağını anlar. Sauron Ar-Pharazon'un esiri olarak Numenor'a gelir. Sauron zamanla Ar-Pharazon'un baş danışmanı olur ve Tek Yüzüğün yardımıyla onu bozmaya başlar. İzleyen yıllarda Haradrim köleleştirilir.

3299 Isildur'un en büyük oğlu Elendur dünyaya gelir.

3310 Ar-Pharazon büyük bir silah deposu inşa etmeye başlar.

3310 ya da 3316 Elendil'in babası Amandil Valar'ın Numenor'u kurtarması için Ölümsüz Topraklara yelken açar bir daha kimse ondan haber alamaz.

3318 Anarion'un oğlu Meneldil doğar. Meneldil aynı zamanda Numenor'da doğan son erkektir.

3319 Ar-Pharazon Ölümsüz Topraklara saldırır. Eru dünyanın şeklini değiştirir Ar-Pharazon'un filosu yok olur ve Numenor adası sular altında kalır. Sadıklar Elendil Isildur ve Anarion komutasında Orta-Dünya'ya kaçar. Sauron'un bedeni yokolur ama bir Maia olduğu için ruhu kurtulur ve Orta-Dünya'ya geri döner.

3320 Gondor ve Arnor Krallıkları kurulur. Sauron Mordor'a döner. Orthanc, Osgiliath, Minas Tirith ve Minas Anor bu dönemde inşa edilir. Yedi Palantir önemli istihkamlara koyulur.

3339 Isildur'un oğlu Aratan doğar.

3379 Isildur'un oğlu Ciryon doğar.

3399 Meneldil'in oğlu Cemendur doğar.

3429 Hüküm Dağından tekrar dumanlar yükselir. Sauron Minas Ithil'i ele geçirir ve Ak Ağacı yakar. Anarion Isildur Arnor'a giderken Gondor'u savunur.

3430 Elendil ve Gil-galad Sauron'a karşı Son İttifakı oluşturur. Isildur'un oğlu Valandil doğar.

3431 Son İttifak ordusu Rivendell'de toplanır.

3434 Son İttifak ordusu Puslu Dağlar'dan geçer. Amdir tarafından yönetilen Lothorien ordusu ve Orman Krallığından Oropher onlara katılır. Khazad-dum'dan cücelerde yardıma gelir. Dağlı Adamlar yeminlerini bozup Isildur'un yanında savaşmayı reddeder ve Isildur onları lanetler. Sauron Son İttifak ordusunun ekinlerden yararlanamaması için Enthanımların yaşadığı arazileri yok eder.

Son İttifak Savaşı başlar muharebe Dagorlad'da yapılır. Amdir ve onun ordusunun yarısı yok edilir Amroth Lothorien'in Kralı olur. Oropher öldürülür, Thranduil Orman Krallığının Kralı olur. Sauron kuvvetleri mağlup edilir ve Sauron Barad-dur'a sıkıştırılır.

3440 Anarion Barad-dur kuşatması sırasında öldürülür.

3441 Elendil ve Gil-galad Sauron'la yüz yüze savaşır ve ölürler ama Sauron'da yıkılır ve İsildur Tek Yüzüğü elinden keser. İsildur Tek Yüzüğü alır Elrond ve Cirdan yüzüğü yok etmesini söyler ama Isildur yüzüğü kendine saklar. Sauron'un ruhu kaçar ve doğuya saklanır. Minas Ithil tekrar Gondor topraklarına katılır. Ağaçsakal Fimbrethil'i bulmak için Orta-Dünya'yı dolaşır ama bulamaz. İkinci Çağ sona erer.