Ekim'de Lenin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ekim'de Lenin
Ленин в Октябре
Filmin sinema afişi
YönetmenMihail Romm
SenaristAleksei Kapler
OyuncularBoris Shchukin
Nikolay Oklopkov
MüzikAnatoli Aleksandrov
DağıtıcıMosfilm
CinsiSinema filmi
TürüDrama
Devrimci tarihi film
Biyografik film
RenkSiyah beyaz
Yapım yılı1937 (87 yıl önce) (1937)
Süre105 dakika
ÜlkeSovyetler Birliği Sovyetler Birliği
DilRusça
Devam filmi1918'de Lenin

Ekim'de Lenin (Rusça: Ленин в Октябре), yönetmenliğini Mihail Romm'un yaptığı 1937 Sovyetler Birliği yapımı film.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Şubat 1936'da Ekim Devrimi'nin 20. yılı sebebiyle Ekim Devrimi ve Lenin'in konu alındığı bir film yarışması düzenleneceği açıklanmıştır. Yarışma katılan filmler Stalin'in başkanlık ettiği ülkenin önde gelen film yapımcılarının oluşturduğu bir komisyon tarafından denetlenir. Bu zaman zarfında Mosfilm ve Lenfilm arasında bir rekabet doğmuş, en gerçekçi Lenin imajını yaratmak için bir yarışa girmişlerdir. Yarışmaya katılan çoğu film Sergey Ayzenştayn'ın 1928 yapımı Ekim filmini büyük ölçüde referans alınmış, bununla birlikte dönemin teknolojisi ile geliştirilmiştir. (Söz konusu dönemde filmlere ses eklentisi yeni bir teknoloji idi)[2]

Film hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin final sahnesi, Vladimir Lenin Stalin ve beraberindekilerle birlikte Ekim Devrimi'ni ilan ediyor.

Filmin hikâyesi 1917 yılında gerçekleşen Ekim Devrimi'ni ve devrimde Bolşevik lider Vladimir Lenin'in rolü üzerine kuruludur.

Lenin Sankt-Peterburg'daki işçilerin ayaklanmasına önayak olur. Bu zaman diliminde Stalin ile bir araya gelir ve yakın bir müttefik olurlar. Ardından Bolşevik Parti, yakın zamanda gerçekleşecek bir ayaklanma için gizli bir toplantı yapar. Filmde Lev Kamenev ve Grigori Zinoviyev'in bu gizli toplantıdaki planları açıklaması üzerine yaptığı ihanet de konu alınır. (Lenin bu meseleyi Bolşevik Parti Üyelerine Mektup adlı eserinde detaylıca anlatmıştır.)

Film, Lenin'in Ekim Devrimi'nin zaferine dair sözleri ile sona erer;

"Tüm zamanların gerekliliği olan işçi ve köylü devrimi tamamlanmıştır!"

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ IMDB - Lenin v oktyabre 1 Kasım 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Erişim tarihi: 16 Şubat 2016.
  2. ^ «Мосфильм»—1937 11 Kasım 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., (Rusça), Erişim tarihi: 16 Şubat 2016.