Tüfekli Adam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tüfekli Adam
Человек с ружьём
Filmin sinema afişi
YönetmenSergey Yutkeviç
YapımcıJosef Martin
SenaristNikolai Pogodin
OyuncularMaksim Strauch
Boris Tenin
MüzikDmitri Şostakoviç
DağıtıcıLenfilm
CinsiSinema filmi
TürüDevrimci tarihi film
RenkSiyah-beyaz
Yapım yılı1938 (86 yıl önce) (1938)
SüreOrijinal versiyonu 103 dakika,[1] kısaltılmış versiyonu (1956-1961) 93 dakika,[2] restore edilmiş versiyonu 86 dk[3]
ÜlkeSovyetler Birliği Sovyetler Birliği
DilRusça

Tüfekli Adam (Rusça: Человек с ружьём / Chelovek s ruzhyom), yönetmenliğini Sergey Yutkeviç'in yaptığı 1938 Sovyetler Birliği yapımı film.[4]

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmdeki karakter İvan Shadrin, Lenin ve Stalin ile görüşüyor.
Filmden bir görüntü

Film Rusya'da 1917 yılında gerçekleşen Ekim Devrimi sırasındaki olayları konu almakta ve askeri cephelerdeki askerleri anlatmaktadır. Eski bir çiftçi olan İvan Shadrin, devrim sırasında asker olmuş ve devrimin lideri Vladimir Lenin'e soruları içeren mektubunu vermek için Sankt-Peterburg'a gider. Ardından Lenin ve Stalin ile görüşür.

Film hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Çalışma başlığı ve senaryo üzerinde çalışma Kasım 1937 tarihinde başladı. İlk başta o yönetmen Yutkeviç filmi kabul etmedi, fakat daha sonra film senaryosu güncellenerek çekimler başlandı.

Sovyetler Birliği Komünist Partisi 20. Kongresi sonunda başlayan destalinizasyon sürecinden sonra filmin bazı bölümlerinin gösterilmesi Sovyetler Birliği Komünist Partisi kararıyla yasaklanmıştır. 1956 ile 1961 yılları arasında gösterilen versiyonlarında Stalin ile ilgili bölümler filmde bulunmamaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]