İçeriğe atla

Bermekîler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Al-Fazl'ı Yahya Barmaki'ye abdest alması için su dökerken tasvir eden 1595 tarihli minyatür

Bermekîler (Sanskrit: प्रमुख, Arapça: البرامكة, Farsça: برمکیان), Abbasi Devleti'nde vezirlik gibi çeşitli makamlarda bulunmuş bir aile. Halid bin Bermek Halife Seffah ile yakın ilişkiler içerisinde bulunmuş, sonraki halifeler devrinde çeşitli vilayetlerde valilik görevlerinde bulunmuştur. Oğlu Yahya bin Halid ise Abbasi Devleti'nde uzun süre vezirlik yaparak Bermekî ailesinin en meşhuru haline gelmiştir.

Köken[değiştir | kaynağı değiştir]

Bermekî ailesinin kökeni hakkında çeşitli rivayetler vardır. Arap tarihçilerinin çoğunluğu Bermekî ailesinin atası olan Bermek'in Belh'teki Nevbahar Budist Tapınağı'nda görevli bir rahip olduğunu İranlı tarihçiler ise Zerdüşt olduklarını ve Sasani Devleti'nden itibaren vezirlik görevini devam ettirdiklerini söylerler. Genel kabule göre Bermek budisttir.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı rivayetlerde bu aileden ilk müslüman olanın Bermek olduğu belirtilirse de Halid bin Bermek'in ilk müslüman olduğu kesindir. Bermek Emevilerle iyi geçinmiş Belh'teki Nevbahar Tapınağı'nın tamiri kendisine verilmiştir. Halid bin Bermek, Seffah devrinde Abbasiler ile ilişkilerini geliştirmiş, zamanla Fars, Taberistan ve Musul valilikleri görevlerinde bulunmuştur. Oğlu Yahya bin Halid Azerbaycan valiliği yapmış ardından uzun süre Abbasi Devleti'nde vezirlik yapmıştır.

Soy ağacı[değiştir | kaynağı değiştir]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bermek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Halid
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Yahya
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Cafer
 
 
Fazl
 
 
Musa
 
 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ TDV İslam Ansiklopedisi, cilt: 5, sayfa: 517