Duvar (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Duvar
Filmin Fransızca afişi
Yönetmen Yılmaz Güney
Yapımcı Marin Karmitz
Senarist Yılmaz Güney
Oyuncular Tuncel Kurtiz
Ayşe Emel Mesçi Kuray
Malik Berrichi
Nicolas Hossein
Isabelle Tissandier
Ahmet Ziyrek
Ali Berktay
Zeynep Kuray
Müzik Garip Şahin[1]
Setrak Bakırel[1]
Ali Dede Altuntaş[1]
Robert Kempler[1]
Görüntü yönetmeni İzzet Akay
Kurgu Sabine Mamou
Stüdyo Güney Film
Yapım yılı 1983, Fransa - Türkiye
Süre 117 dakika
Ülke  Türkiye
Dil Fransızca, Türkçe

Duvar, yönetimi ve senaryosu Yılmaz Güney'e ait 1983 yapımı uzun metrajlı Türkiye sinema filmi. Yılmaz Güney'in, Cannes'da büyük ödülü alan Yol'dan sonraki ilk, yaşamındaki ise son filmidir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1976'da Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi'nde, Yılmaz Güney'in de tanıklık ettiği, çocuklar koğuşunda çıkan ve tüm cezaevine yayılan bir isyan konu edilmiştir. Bu olaydan derinden etkilenen Yılmaz Güney, isyanın arkasından gönderildiği Kayseri Cezaevinde Soba, Pencere Camı ve İki Ekmek İstiyoruz ismi ile bir roman yazmış ve film yurt dışına çıkışında Fransa'da bu roman üzerinde kurulu senaryo ile çekilmiştir. Tuncel Kurtiz ve Ayşe Emel Mesci dışındaki tüm oyuncular hayatlarında ilk kez kamera karşısına çıkmışlardır. Film Fransa'da oldukça zor şartlar altında çevrilmiştir.[kaynak belirtilmeli] Ayrıca filmin ilgi çekici bir diğer özelliği ise, az da olsa Zazaca dilinin sinemada ilk kez kullanıldığı film olmasıdır. Müzisyen Garip Şahin tarafından seslendirilen "Haydêrê" türküsü filmin unutulmazları arasındadır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d "Le Mur". http://www.festival-cannes.fr/. 1 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Aralık 2016.  |website= dış bağlantı (yardım)
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ekim 2011.