Dune 2000

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dune 2000
Dune2000cd.jpg
Geliştiriciler Intelligent Games
Westwood Studios
Yayıncılar Virgin Interactive (1998)
Electronic Arts (1999)
Besteci Frank Klepacki
Seri Dune Edit this on Wikidata
Platformlar Windows, PlayStation
Çıkış Eylül 1998
Tür Gerçek Zamanlı Strateji
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Edit this on Wikidata

Dune 2000, (kısaca D2K olarak da bilinir.) 1998 yılında Westwood Studios şirketi tarafından Microsoft Windows platformu için yapılmış bir Gerçek zamanlı strateji oyunudur. Oyun kısmen Dune II'nin güncellemesi olmuş ve Frank Herbert'ın Dune evrenini de içermektedir.[1] Oyunun hikâyesi Dune II ile benzerdir ve hikâye Emperor: Battle for Dune ile devam etmiştir.Oyun Westwood Studios firmasının Command & Conquer: Red Alert oyununa benzer bir oyun motoru kullanır. Hikâye full motion video teknolojisi ile John Rhys-Davies gibi oyuncuların da oynadığı videolarla anlatılır. Oyunun PlayStation için de bir sürümü mevcuttur ve 1999 da çıkmıştır.[2] Oyun Gruntmods Studios tarafından hâla güncellenmektedir.[3]

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

İmparator Corrino, zafere ulaşmak için hiçbir kural barındırmayan bir savaş bildirgesi yayınladı. En çok baharatı (spice) üreten ev, çöl gezegeni Dune'u kontrol edebilecekti. Bu sırada, Lady Elara ile Bene Gesserit ve imparatorun cariyesi, Heighliners içindeki bir komutanı (oyuncu) gizlice içeri alırlar. Komutan, Sisterhood'un neslini ve geleceğini kontrol etmektedir. Elara'ya göre onlar birçok kez kumandanın ölüme gittiğini gördüler fakat sadece bir kez komutanın hayatta kaldığını büyük orduları kontrol ettiğini ve Arrakis'e barış getirdiğini gördüler.

Dune 2000'in ekran görüntüsü(Atreides Görev 7)

Dune II'de olduğu gibi, Dune 2000'de de Atreides, Harkonnen ve Ordos olmak üzere üç ana hizip (bölük) bulunmaktadır. Ayrıca Corrino(Emparor), Fremen , Mercenaries ve Smugglers(Kaçakçılar) olmak üzere oynanamayan 4 hizip (bölük) daha bulunmaktadır.

Atreides Evi[değiştir | kaynağı değiştir]

Su gezegeni Caladan'da Atreides kendi Duke'üne büyük bir bağlılık duymakta ve zevkle onu takip etmektedir. Duke'ün ünlü Mentat'ı, Noree Moneo, Arrakis'te Duke kuvvetlerinde ikamet eder ve danışmandır. Ornitkopter evinin filoları, Atreides'e üstün hava gücü sağlar. Duke, Dune'un yerli savaşçıları Fremen'lerle ittifak kurmak istemektedir.

Oyunda rengi mavidir. Binaları beyaz tonlamalıdır. Tanklarının gücü ve hızı dengelidir.

Harkonnen Evi[değiştir | kaynağı değiştir]

Harkonnenler kötü Baron tarafından yönetilir ve Giedi Prime'ın volkanik atık gezegeninden gelirler. Lady Elara'ya göre Harkonnen'nin tek insancıl yanı insan gibi görünmeleri. Harkonnenlerin bütün insanlık duygusu uzun zaman önce kaybolmuş, vahşet ve kötülüğe dönüşmüştür. Baron'un Mentat'ı, Hayt De Vries, Tleilaxu Flesh Vats'deki ölü bir adamın cesedinden doğmuştur.

Oyunda rengi kırmızıdır. Binaları siyah tonlamalıdır. Tankları güçlü fakat yavaştır.

Ordos Evi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ordos'un kökeni, Dune 2000'de isimsiz olan fakat Emperor: Battle for Dune'da Sigma Draconis IV olarak bilinen buzlarla kaplı soğuk bir gezegendir. Kaynaklarını yakın çevresindeki yıldız sistemlerinden temin eder. Kendine en güvendiği konulardan biri de tüccar olarak kâr yapmaktır. Fakat servetleri onları giderek panaroyak hale getirmiştir. Kılavuza göre Ordos, kendi ünitelerini oluşturmak yerine dışarıdan hazır satın alır. Diğer iki evin aksine, Ordos evi, Frank Herbert'ın Dune romanında geçmemekte, fakat "non-canon Dune Encyclopedia"'da bahsedilmektedir.

Oyunda rengi yeşildir. Binaları kahverengi tonlamalıdır. Tankları zayıf fakat hızlıdır.

Smugglers(Kaçakçılar)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ordos tipi binaları bulunur. Rengi kahverengidir. Bölümlerde ufak bölgeleri vardır ve tarafsızdır.(Atreides Görev 5,6 ve Ordos Görev 4 hariç) Bu bölgelerde yalnızca rafineri, rüzgar kapanı ve silolar ile birkaç asker bulunur. Starport'u özeldir.

Fremen[değiştir | kaynağı değiştir]

Dune'un yerlileridir. Oyunda Atreides ve Harkonnen Görev 4 haricinde bulunmazlar. Bu bölümde de yalnızca üniteleri bulunur. Binaları Atreides tipidir.(Eğer Map Editor Kullanarak Koyarsanız.) Rengi gridir.

Emparor[değiştir | kaynağı değiştir]

İmparator'un adamlarıdır. Oyunda Harkonnen tipi bina kullanır. Sardukar yapablirler. Eğer mühendis ile Emparor's Palace(İmparatorun Sarayı)'ı ele geçirerek Sardukar yapabilir. Tüm evlerin son 2-3 bölümünde bulunur. Ağır Fabrikası, İnşaat Alanı (ayrıca kodu vardır ancak grafikleri Harkonnen ile aynıdır.) ve Sarayı özeldir. Rengi mordur.

Mercenaries(Paralı Askerler)[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçimlerini diğer evlere yardım ederek sağlarlar. Ordos tipi binaları vardır ve Ordos'a 7,8 ve 9. görevlerde yardım eder. Ayrıca Harkonnen'in 8. görevinde düşman olarak bulunur ama Ağır Fabrikasını ele geçirirsek dostumuz olur. Atreides Görev 6 v1'de de düşman olarak bulunur. Ağır Fabrikası özeldir. Rengi sarıdır Gruntmods Sürümünde Mercenarilere ait iki bölüm vardır.

Oynayış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda oyuncular bir ev seçmek zorunda ve "spice melange" (baharat melajı)'nı kontrol altına almak için diğer evlerle Arrakis'te ya da diğer adıyla Dune'da savaşmak zorundadır. Oyuncu Solaris biriktirmek için spice (baharat) toplar ve bu Solaris'i oyundaki ünitelere destek eklemek ve yeni üniteler oluşturmak için kullanır. Oyun Command & Conquer: Red Alert benzeri bir oyun motoru kullanır. Ayrıca Dune II'nin aksine, oyunda aynı anda bir ünite değil birçok ünite kontrol edilebilir.

Çoğu Gerçek zamanlı strateji oyunu gibi, oyun, oyuncunun üniteleri ve binaları hariç her tarafı kaplamış olan "shroud" olarak da bilinen kara bir savaş sisi ile başlar. Üniteler haritanın karanlık yerlerinde dolaştıklarında, karanlık sis, oyun süresince dolaşılan bölgeden kalkacaktır. Ancak oyundaki bir hata yüzünden dostlarımızın binaları shourdu açmaz ancak üniteleri açabilir.

Oyuncular oyunda Dune II'deki gibi binaları kurmadan önce yapılacak olan bina arsasının altına beton döşemelidir. Dune II'de tüm binalar ne olursa olsun zaman içinde bozulacaktır, fakat binanın altında beton kullanılmışsa bozulma süreci daha yavaş gerçekleşecektir. Dune 2000'de ise binalarda beton kullanılmamışsa bina zaman içinde kendi gücünün yarısı kadar bozulacaktır, beton kullanılmışsa bina oyun süresince hiçbir zaman bozulmayacaktır. Ayrıca Dune II'de elektrik kesintisi binaların hasar almasına sebep olurken Dune 2000'de böyle bir şey olmaz ancak Dune 2'nin aksine füze kuleleri elektrik kesintisinde çalışmayacaktır.

Bütün evlerin "Hafif Piyade", "Rüzgar Kapanı" ve "Taşınabilir İnşaat Aracı" gibi ortak üniteleri olmasına rağmen, her evin "Atreides Sonik Tank", "Ordos Deviator", "Harkonnen Devastator", "Bombacı" ve "Görünmez Raider" gibi kendi evine has üniteleri de mevcuttur. Harkonnen ve Atreides evi "Trike" ünitesini kullanırken, Ordos evi "Trike"'ın daha gelişmiş bir versiyonu olan "Raider"'ı kullanır. Dune II'de Atreides ve Ordos'un yapabildiği "Ornikopter" Dune 2000'de yalnızca Atreides tarafından yapılır ve saraydan yapılan üniteler gibi ücretsizdir.

Westwood Studios'un diğer oyunlarında olduğu gibi; oyuncu diğer evlerin kendine has ünitelerini, diğer evlerin binalarını mühendisle ele geçirerek, kendi evinden çıkartabilir.

Ordos evi sipariş yoluyla Starport'tan Füze Tankı elde edebilir. Oyunun 1.06 yamasında Harkonnen, Corrino imparatorluğuna sadık olan fanatik-asker Sardaukarları eğitebilir. Atreides ise atış gücü Kuşatma Tankı kadar iyi olan "Bombacı" adlı askeri üretebilir. Ordos da Raider'ın görünmezi olan Görünmez Raider'ı yapabilir.

Çok Oyunculu Desteği[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun ilk dönemlerde Westwood Online üzerinden çok oyunculu oynanabiliyor olmasına rağmen, Westwood Online'ın kapanması ile birlikte bu şekilde oynanamaz hale gelmiştir. Günümüzde oyunu çok oyunculu olarak oynamanın iki yolu vardır; Hamachi ya da CnCNet. Ancak daha çok CnCNet tercih edilmektedir. CnCNet Dune 2000'in içinde olduğu bazı Westwood oyunalarını çok oyunculu oynamak için yapılmış bir platformdur. Şu an son sürümü CnCNet 5'dir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Dune 2000'in Oyuncu kadrosu aşağıdaki gibidir. Solda asıl oyuncular, ortdada Fransızce Sürümdeki dublaj yapan kişiler ve sağda Oyndadıkları karakterler verilmiştir.

Jhon Rhys-Davies - Jean-Claude Sachot = Noree Moneo
Musetta Vander - Brigitte Berges = Lady Elara
Richard Marcus - Pierre Dourlens = Erdic O
Robert Carin - Bernard Bollet = Hayt De Vries
Nancy Varen - Veronique Volta = Freman Kari
Adrian Sparks - Yves Barsacq = İmparator 4. Frederic

Soundtrack[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun müzikleri Frank Klepacki tarafından yapılmış olup 17 parçadan oluşmaktadır.

Dune 2000: Long Live The Fighters!
Frank Klepacki

 1. Options
 2. Attack on Arrakis
  Attack on Arrakis
 3. Enter the Ordos
 4. Fight For Power
 5. Harkonnen Battle
  Harkonnen Battle
 6. Land of Sand
 7. Plotting
 8. Rise of Harkonnen
  Rise of Harkonnen
 9. Robotix
 10. Spice Scouting
 11. The Ambush
 12. The Atreides Gain
 13. The Fremen
  The Fremen
 14. The Soldiers Approach
 15. The Waiting Game
 16. Under Construction
 17. Score

Desteklediği Diller[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun Resmi olarak yalnızca 3 dil desteği vardır ancak yama olarak da başka dil destekleri vardır.

Resmi

İngilizce
Almanca
Fransızca

Yama

Türkçe dil paketi kullanılmış Dune 2000 ana menüsü

Rusça
İspanyolca
Türkçe[4]

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eleştirmenlerin Notları
Site Not
Game Rankings % 58,82[5]
MobyGames % 68[6]
AVR Gamekult 5,4[7]
KA GameSpot 5,5/10[8]
KA IGN.com 5,3/10[9]

Playstation ve PC sürümlerinin ikisi de Game Rankings tarafından yaklaşık %60 puan almıştır.[10][11] GameSpot oyunun 1998 standartlarına göre sıkıcı olduğunu ve oyunda takımlar arası dengenin bozuk olduğunu söyledi.[12]

Yama ve Modifikasyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dune 2000'e yeni özellikler ekleyen yamalar bulunur. Bunlardan üçü Mission Selector(Görev Seçici) [13] High Resolution(Yüksek Çözünürlük)[14] ve Build Queue(İnşaa Sırası)'dır.[15] Mission Selector ana menüye yeni bir buton ekler. Buradan istediğimiz bölüme girebiliriz. Ayrıca test bölümlerine erişim sağlar ancak Atreides dışındakiler hatalıdır ve açılmaz. Atreides Test Görveini oynarken de menüden brifinge basarsanız oyun kitlenir. High Resolution ise oyunu 640x480 ile 1920x1080 çözünürlükleri arasında bir çözünürlüğe ayarlayabilmenizi sağlar. 640x480 zaten oyunun orijinal çözünürlüğüdür. Build Queue daha yeni çoğu Gerçek Zamanlı Strateji oyununda olduğu gibi aynı anda birden fazla ünitenin - binanın değil - yapılması için komut verilebilmesini sağlar. Mission Selector ve High Resolution Gruntmods Sürümlerinde oyuna dahil edilmiştir.

Dune 2000 için çok oyunculu ya da görev haritaları yapmaya yarayan Map Editor ve Mission Editor uygulamaları bulunur.[16] Bu iki uygulama daha sonra birleştirilmiştir.

Dune 2000, benzer oyunlara kıyasla modifiyeye kapalı yapısı yüzünden pek modifiye edilmemektedir. Daha çok yeni görevler ya da harekatlar yapılmaktadır. Bunlar orijinal oyunda olup bizim oynayamadığımız tarafların yanında, Dune kitaplarındaki diğer taraflar ve bazı başka yeni uydurma taraflara aittir. Bu harekalardan bazıları sadece harita dosyaları değil, modifiye edilmiş oyun dosyaları da içermektedir. Bu yeni görevlerin çoğunu oynamak için Sub Houses Fix[17] adlı yamayı yüklemeniz gerekir ki zaten Gruntmods Sürümünde zaten önyüklüdür.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Press Release: Westwood brings Dune to life once again
 2. ^ DUNE for the Playstation Goes Gold
 3. ^ "Dune 2000:Grunt Mods Edition". gruntmods. 5 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2014. 
 4. ^ Dune 2000 Türkçe dil paketi
 5. ^ (İngilizce) "Game Rankings'de Dune 2000". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi.  Bilinmeyen parametre |site= görmezden gelindi (yardım)
 6. ^ (İngilizce) "MobyGames'de Dune 2000". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi.  Bilinmeyen parametre |site= görmezden gelindi (yardım)
 7. ^ (Fransızca) "Gamekult'da Dune 2000". 24 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi.  Bilinmeyen parametre |site= görmezden gelindi (yardım)
 8. ^ (İngilizce) Greg Kasavin (15 Eylül 1998). "GameSpot'da Dune 2000". 8 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi.  Bilinmeyen parametre |site= görmezden gelindi (yardım)
 9. ^ (İngilizce) "IGN'de Dune 2000". 16 Eylül 1998.  Bilinmeyen parametre |site= görmezden gelindi (yardım)
 10. ^ Game Rankings'de Windows sürümü için toplam puan
 11. ^ Game Rankings'de PlayStation sürümü için toplam puan
 12. ^ Gamespot: Dune 2000 Ön İzlemesi
 13. ^ D2k+'da Mission Selector
 14. ^ D2k+'da High Resolution
 15. ^ D2k+'da Build Queues Patch
 16. ^ "D2k+". d2kplus. 16 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2014. 
 17. ^ D2k+'da Sub Houses Fix