Dune 2000

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dune 2000
Dune2000cd.jpg
Geliştirici(ler) Intelligent Games
Westwood Studios
Yayımcı(lar) Virgin Interactive (1998)
Electronic Arts (1999)
Besteci(ler) Frank Klepacki
Sürüm 1.6.1.9 (2014-09-22)
Platform(lar) Windows, PlayStation
Çıkış tarih(ler)i Eylül 1998
Tür(ler)i Gerçek Zamanlı Strateji
Biçim(ler) Tek oyunculu
Çok oyunculu
Sistem gereksinimleri

Microsoft Windows 95/Windows 98
Pentium 90 MHz İşlemci (133 MHz veya daha iyisi tavsiye edilir.)
16 MB RAM
16-bit renkli, DirectDraw destekli Ekran Kartı
4x CD-ROM Sürücü
Microsoft Destekli Fare
28.8 Modem[1]

Dune 2000, (kısaca D2K olarak da bilinir.) 1998 yılında Westwood Studios şirketi tarafından Microsoft Windows platformu için yapılmış bir Gerçek zamanlı strateji oyunudur. Oyun kısmen Dune II'nin güncellemesi olmuş ve Frank Herbert'ın Dune evrenini de içermektedir.[2] Oyunun hikâyesi Dune II ile benzerdir ve hikâye Emperor: Battle for Dune ile devam etmiştir.Oyun Westwood Studios firmasının Command & Conquer: Red Alert oyununa benzer bir oyun motoru kullanır. Hikâye full motion video teknolojisi ile John Rhys-Davies gibi oyuncuların da oynadığı videolarla anlatılır. Oyunun PlayStation için de bir sürümü mevcuttur ve 1999 da çıkmıştır.[3] Oyun Gruntmods Studios tarafından hâla güncellenmektedir.[4]

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

İmparator Corrino, zafere ulaşmak için hiçbir kural barındırmayan bir savaş bildirgesi yayınladı. En çok baharatı (spice) üreten ev, çöl gezegeni Dune'u kontrol edebilecekti. Bu sırada, Lady Elara ile Bene Gesserit ve imparatorun cariyesi, Heighliners içindeki bir komutanı (oyuncu) gizlice içeri alırlar. Komutan, Sisterhood'un neslini ve geleceğini kontrol etmektedir. Elara'ya göre onlar birçok kez kumandanın ölüme gittiğini gördüler fakat sadece bir kez komutanın hayatta kaldığını büyük orduları kontrol ettiğini ve Arrakis'e barış getirdiğini gördüler.

Dune 2000'in ekran görüntüsü(Atreides Görev 7)

Dune II'de olduğu gibi, Dune 2000'de de Atreides, Harkonnen ve Ordos olmak üzere üç ana hizip (bölük) bulunmaktadır. Ayrıca Corrino(Emparor), Fremen , Mercenaries ve Smugglers(Kaçakçılar) olmak üzere oynanamayan 4 hizip (bölük) daha bulunmaktadır.

Atreides Evi[değiştir | kaynağı değiştir]

Su gezegeni Caladan'da Atreides kendi Duke'üne büyük bir bağlılık duymakta ve zevkle onu takip etmektedir. Duke'ün ünlü Mentat'ı, Noree Moneo, Arrakis'te Duke kuvvetlerinde ikamet eder ve danışmandır. Ornitkopter evinin filoları, Atreides'e üstün hava gücü sağlar. Duke, Dune'un yerli savaşçıları Fremen'lerle ittifak kurmak istemektedir.

Oyunda rengi mavidir. Binaları beyaz tonlamalıdır. Tanklarının gücü ve hızı dengelidir.

Harkonnen Evi[değiştir | kaynağı değiştir]

Harkonnenler kötü Baron tarafından yönetilir ve Giedi Prime'ın volkanik atık gezegeninden gelirler. Lady Elara'ya göre Harkonnen'nin tek insancıl yanı insan gibi görünmeleri. Harkonnenlerin bütün insanlık duygusu uzun zaman önce kaybolmuş, vahşet ve kötülüğe dönüşmüştür. Baron'un Mentat'ı, Hayt De Vries, Tleilaxu Flesh Vats'deki ölü bir adamın cesedinden doğmuştur.

Oyunda rengi kırmızıdır. Binaları siyah tonlamalıdır. Tankları güçlü fakat yavaştır.

Ordos Evi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ordos'un kökeni, Dune 2000'de isimsiz olan fakat Emperor: Battle for Dune'da Sigma Draconis IV olarak bilinen buzlarla kaplı soğuk bir gezegendir. Kaynaklarını yakın çevresindeki yıldız sistemlerinden temin eder. Kendine en güvendiği konulardan biri de tüccar olarak kâr yapmaktır. Fakat servetleri onları giderek panaroyak hale getirmiştir. Kılavuza göre Ordos, kendi ünitelerini oluşturmak yerine dışarıdan hazır satın alır. Diğer iki evin aksine, Ordos evi, Frank Herbert'ın Dune romanında geçmemekte, fakat "non-canon Dune Encyclopedia"'da bahsedilmektedir.

Oyunda rengi yeşildir. Binaları kahverengi tonlamalıdır. Tankları zayıf fakat hızlıdır.

Smugglers(Kaçakçılar)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ordos tipi binaları bulunur. Rengi kahverengidir. Bölümlerde ufak bölgeleri vardır ve tarafsızdır.(Atreides Görev 5,6 ve Ordos Görev 4 hariç) Bu bölgelerde yalnızca rafineri, rüzgar kapanı ve silolar ile birkaç asker bulunur. Starport'u özeldir.

Fremen[değiştir | kaynağı değiştir]

Dune'un yerlileridir. Oyunda Atreides ve Harkonnen Görev 4 haricinde bulunmazlar. Bu bölümde de yalnızca üniteleri bulunur. Binaları Atreides tipidir.(Eğer Map Editor Kullanarak Koyarsanız.) Rengi gridir.

Emparor[değiştir | kaynağı değiştir]

İmparator'un adamlarıdır. Oyunda Harkonnen tipi bina kullanır. Sardukar yapablirler. Eğer mühendis ile Emparor's Palace(İmparatorun Sarayı)'ı ele geçirerek Sardukar yapabilir. Tüm evlerin son 2-3 bölümünde bulunur. Ağır Fabrikası, İnşaat Alanı (ayrıca kodu vardır ancak grafikleri Harkonnen ile aynıdır.) ve Sarayı özeldir. Rengi mordur.

Mercenaries(Paralı Askerler)[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçimlerini diğer evlere yardım ederek sağlarlar. Ordos tipi binaları vardır ve Ordos'a 7,8 ve 9. görevlerde yardım eder. Ayrıca Harkonnen'in 8. görevinde düşman olarak bulunur ama Ağır Fabrikasını ele geçirirsek dostumuz olur. Atreides Görev 6 v1'de de düşman olarak bulunur. Ağır Fabrikası özeldir. Rengi sarıdır Gruntmods Sürümünde Mercenarilere ait iki bölüm vardır.

Oynayış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda oyuncular bir ev seçmek zorunda ve "spice melange" (baharat melajı)'nı kontrol altına almak için diğer evlerle Arrakis'te ya da diğer adıyla Dune'da savaşmak zorundadır. Oyuncu Solaris biriktirmek için spice (baharat) toplar ve bu Solaris'i oyundaki ünitelere destek eklemek ve yeni üniteler oluşturmak için kullanır. Oyun Command & Conquer: Red Alert benzeri bir oyun motoru kullanır. Ayrıca Dune II'nin aksine, oyunda aynı anda bir ünite değil birçok ünite kontrol edilebilir.

Çoğu Gerçek zamanlı strateji oyunu gibi, oyun, oyuncunun üniteleri ve binaları hariç her tarafı kaplamış olan "shroud" olarak da bilinen kara bir savaş sisi ile başlar. Üniteler haritanın karanlık yerlerinde dolaştıklarında, karanlık sis, oyun süresince dolaşılan bölgeden kalkacaktır. Ancak oyundaki bir hata yüzünden dostlarımızın binaları shourdu açmaz ancak üniteleri açabilir.

Oyuncular oyunda Dune II'deki gibi binaları kurmadan önce yapılacak olan bina arsasının altına beton döşemelidir. Dune II'de tüm binalar ne olursa olsun zaman içinde bozulacaktır, fakat binanın altında beton kullanılmışsa bozulma süreci daha yavaş gerçekleşecektir. Dune 2000'de ise binalarda beton kullanılmamışsa bina zaman içinde kendi gücünün yarısı kadar bozulacaktır, beton kullanılmışsa bina oyun süresince hiçbir zaman bozulmayacaktır. Ayrıca Dune II'de elektrik kesintisi binaların hasar almasına sebep olurken Dune 2000'de böyle bir şey olmaz ancak Dune 2'nin aksine füze kuleleri elektrik kesintisinde çalışmayacaktır.

Bütün evlerin "Hafif Piyade", "Rüzgar Kapanı" ve "Taşınabilir İnşaat Aracı" gibi ortak üniteleri olmasına rağmen, her evin "Atreides Sonik Tank", "Ordos Deviator", "Harkonnen Devastator", "Bombacı" ve "Görünmez Raider" gibi kendi evine has üniteleri de mevcuttur. Harkonnen ve Atreides evi "Trike" ünitesini kullanırken, Ordos evi "Trike"'ın daha gelişmiş bir versiyonu olan "Raider"'ı kullanır. Dune II'de Atreides ve Ordos'un yapabildiği "Ornikopter" Dune 2000'de yalnızca Atreides tarafından yapılır ve saraydan yapılan üniteler gibi ücretsizdir.

Westwood Studios'un diğer oyunlarında olduğu gibi; oyuncu diğer evlerin kendine has ünitelerini, diğer evlerin binalarını mühendisle ele geçirerek, kendi evinden çıkartabilir.

Ordos evi sipariş yoluyla Starport'tan Füze Tankı elde edebilir. Oyunun 1.06 yamasında Harkonnen, Corrino imparatorluğuna sadık olan fanatik-asker Sardaukarları eğitebilir. Atreides ise atış gücü Kuşatma Tankı kadar iyi olan "Bombacı" adlı askeri üretebilir. Ordos da Raider'ın görünmezi olan Görünmez Raider'ı yapabilir.

Çok Oyunculu Desteği[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun ilk dönemlerde Westwood Online üzerinden çok oyunculu oynanabiliyor olmasına rağmen, Westwood Online'ın kapanması ile birlikte bu şekilde oynanamaz hale gelmiştir. Günümüzde oyunu çok oyunculu olarak oynamanın iki yolu vardır; Hamachi ya da CnCNet. Ancak daha çok CnCNet tercih edilmektedir. CnCNet Dune 2000'in içinde olduğu bazı Westwood oyunalarını çok oyunculu oynamak için yapılmış bir platformdur. Şu an son sürümü CnCNet 5'dir.

Üniteler ve Binalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Binalar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • İnşaat Alanı:
İhtiyaç: Hiçbir şey (TİA tarafından kurulur)
Kullanım: İnşaat Alanları Dune'da üs kurmak için gerekli temel binadır. İnşaat Alanları biraz enerji üretirler ve başka binalar kurmak için gereklidir.
Zırh: Orta. İnşaat Alanları epeyce güçlüdür ancak değişik derecedeki tüm silahlara karşı dayanıksızdır.[5]
 • Beton:
İhtiyaç: İnşaat Alanı
Kullanım: Eğer binalar beton üzerine yerleştirilmezlerse hasar alırlar. Binalar tamir edilebilir ancak bina tamamen beton üzerinde olmadıkça bina sürekli olarak aşındırıcı çöl ikliminden dolayı hasar alacaktır.
Zırh: Orta. Betonlar çoğu silah türüne karşı dayanıksızdır. Betonlar hasar aldığında tamir edilemez.[6]
 • Rüzgar Kapanı:
İhtiyaç: İnşaat Alanı
Kullanım: Rüzgar kapanları üslere enerji ve su sağlar. Geniş yer üstü kanalları hava akımını içeri alarak enerji jeneratörlerine ve nem tutuculara götürür.
Zırh: Hafif. Rüzgar Kapanları çoğu silah türüne karşı dayanıksızdır.[7]
 • Kışla:
İhtiyaç: Rüzgar Kapanı
Kullanım: Kışla hafif askerler yapmak için gereklidir. Kışla daha gelişmiş askerler yapmak için geliştirilebilir.
Zırh: Orta. Kışlalar çoğu silah türüne karşı dayanıksızdır.[8]
 • Rafineri:
İhtiyaç: Rüzgar Kapanı
Kullanım: Rafineriler Dune'daki baharat üretiminin temelidir. Biçer-döverler hasat edilmiş baharatı rafineriye getirir ve burada krediye çevrilirler. Rafine edilmiş baharat depolanmak için ambarlar ve rafineriler arasında eşit olarak dağıtılır. Bir rafineri 2000 baharat depolama alanına sahiptir. Rafineri kurduğunuzda bir biçer-döver taşıyıcı ile gelecektir.
Zırh: Orta. Rafineriler çoğu silah türüne karşı dayanıksızdır.[9]
 • Ambar:
İhtiyaç: Rafineri
Kullanım: Ambar oyuncuya 1500 baharat depolama alanı sunar. Biçer-döverler boşaltma işlemini tamamladığında baharat ambarlar ve rafineriler arasında eşit olarak dağıtılır. Eğer baharat miktarı depolama alanını aşarsa toplanan baharat kaybedilir. Eğer bir ambar yok edilir ya da ele geçirilirse içindeki baharat diğer ambarlara ya da rafinerilere paylaştırılır ya da kaybedilir.
Zırh: Hafif. Ambarlar çoğu silah türüne karşı dayanıksızdır.[10]
 • Sur:
İhtiyaç: Rüzgar Kapanı
Kullanım: Savunma binasıdır. Surlar Dune'daki en etkili bariyerlerdir. Surlar tank ateşlerini ve ünite hareketlerini engelleyebilirler.
Zırh: Orta. Surlara yalnızca patlayıcılar, füzeler ve bombalar etki edebilir. Surlar da betonlar gibi hasar aldığında tamir edilemez.[11]
 • Radar:
İhtiyaç: Kışla
Kullanım: Oyuncunun yeterli enerjisi var ise Radar bir harita oluşturur. Harita Radar kurulumudan sonra otomatikman aktif edilir.
Zırh: Orta. Radarlar çoğu silah türüne karşı dayanıksızdır.[12]
 • Top Kulesi:
İhtiyaç: Kışla
Kullanım: Savunma binasıdır. Top Kulesi orta menzilli bir topa sahiptir. Bu toplar araçlara, özellikle zırhlı araçlara karşı etkilidir. Top kulesi menziline giren ünitelere otomatikman ateş edecektir.
Zırh: Orta. Top Kuleleri kurşunlara ve patlamalara karşı dayanıklıdır. Ancak füzelere ve yüksek kalibreli silahlara karşı dayanıksızdır.[13]
 • Yüksek Teknoloji Fabrikası:
İhtiyaç: Radar
Kullanım: Yüksek Teknoloji Fabrikaları hava üniteleri üretir ve taşıyıcı üretimi için gereklidir. Atreides Evi Yüksek teknoloji fabrikasını geliştirerek hava saldırıları için Ornitkopter yapabilir.
Zırh: Hafif. Yüksek Teknoloji Fabrikaları çoğu silah türüne karşı dayanıksızdır.[14]
 • Roket Kulesi:
İhtiyaç: Gelişmiş İnşaat Alanı ve Radar
Kullanım: Savunma binasıdır. Roket Kuleleri Top Kulelerinden daha uzun menzile ve daha yüksek atış hızına sahiptir. Roket kulelerinin gelişmiş hedefleme sistemi çalışmak için enerji gerektir.
Zırh: Ağır. Roket Kuleleri kurşunlara ve patlamalara karşı dayanıklıdır. Ancak füzelere ve yüksek kalibreli silahlara karşı dayanıksızdır.[15]
 • Hafif Fabrika:
İhtiyaç: Rafineri
Kullanım: Hafif Fabrika küçük, hafif zırhlı savaş araçları yapmak için gereklidir. Hafif Fabrika daha gelişmiş hafif araçlar yapmak için geliştirilebilir.
Zırh: Orta. Hafif Fabrikalar çoğu silah türüne karşı dayanıksızdır.[16]
 • Ağır Fabrika:
İhtiyaç: Rafineri
Kullanım: Ağır Fabrika oyuncuya Biçer-Döver ve Tank gibi ağır zırhlı araçların yapımını sağlar. Geliştirildiğinde daha iyi araçlar yapılabilmektedir. Ayrıca bazı araçlar başka binalara da ihtiyaç duyar.
Zırh: Ağır. Ağır Fabrikalar çoğu silah türüne karşı dayanıksızdır.[17]
 • Tamirhane:
İhtiyaç: Gelişmiş Ağır Fabrika
Kullanım: Tamirhane ile araçlar değişken fiyatlara tamir edilebilir.
Zırh: Orta. Tamirhane çoğu silah türüne karşı dayanıksızdır.[18]
 • Starport:
İhtiyaç: Radar ve Ağır Fabrika
Kullanım: Starport oyuncuya galaksiler arası C.H.O.A.M Tüccar Loncası ile ticaret yapmasını sağlar. Starport araçlar ve uçaklar için değişken fiyatlarda ticaret merkezidir. Bu bina olmadan Tüccar Loncasından bir şey alamazsınız.
Zırh: Ağır. Starport çoğu silah türüne karşı dayanıksızdır.[19]
 • IX Araştırma Merkezi:
İhtiyaç: Radar ve Gelişmiş Ağır Fabrika
Kullanım: Ix Araştırma Merkezi binalar ve araçlar için geliştirme sağlar. Bu bina bazı gelişmiş özel silahlar için gereklidir.
Zırh: Hafif. Ix Araştırma Merkezi çoğu silah türüne karşı dayanıksızdır.[20]
 • Saray:
İhtiyaç: Ix Araştırma Merkezi
Kullanım: Saraylar komuta merkezi olarak hizmet vermektedirler. Saraylar gelişmiş özel silahları kullanılabilir yaparlar.
Zırh: Ağır. Saraylar çoğu silah türüne karşı dayanıksızdır.[21]
 • Mağara: Kayalıkların üzerinde bulunur. Atreides ve Harkonnen Lv4'de Freman'lara ait olarak bulunur. Kurulamaz.

Askerler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Hafif Piyade:
İhtiyaç: Kışla
Silah: Hafif Piyadeler 9mm saldırı tüfeklerine sahiptirler. Hafif Piyadeler diğer askerlere ve hafif zırhlı araçlara karşı etkilidirler.
Menzil: Kısa
Hız: 16 km/s (yürüyerek)
Zırh: Hafif. Hafif Piyadeler füzeler ve yüksek kalibreli silahlara karşı dayanıklıdır ancak patlamalara, ateşe ve kurşunlara karşı çok dayanıksızdır.[22]
 • Ağır Piyade:
İhtiyaç: Gelişmiş Kışla
Silah: Roketatarı vardır. Ağır Piyadelerin roketleri güdümlü ve zırh delici özelliğe sahiptirler. Bu üniteler araçlara (özellikle zırhlı olanlara) ve binalara karşı etkilidirler. Ancak askerlere karşı büyük ölçüde kullanışsızdırlar.
Menzil: Orta
Hız: 12 km/s (yürüyerek)
Zırh: Hafif. Ağır Piyadeler Anti-Tank silahlarına karşı dayanıklıdır ancak patlamalara, ateşe ve kurşunlara karşı çok dayanıksızdır.[23]
 • Mühendis:
Mühendis
İhtiyaç: Gelişmiş Kışla
Silah: Yok. Mühendisler düşman binalarını ele geçirmek için kullanılır.
Hız: 12 km/s (yürüyerek)
Zırh: Hafif. Mühendisler Anti-Tank silahlarına karşı dayanıklıdır ancak patlamalara, ateşe ve kurşunlara karşı çok dayanıksızdır.[24]
 • Thumper Infantry:
İhtiyaç: Gelişmiş Kışla
Silah: Thumper Infantryler silahlarının yarattığı ses ve manyetizmadan dolayı Kum Solucanlarını bulundukları yere çekerler. Onları Biçer-Döverlerinizi Solucanlardan korumak için kullanabilirsiniz.
Hız: 12 km/s (yürüyerek)
Zırh: Hafif. Thumper Infantryler Anti-Tank silahlarına karşı dayanıklıdır ancak patlamalara, ateşe ve kurşunlara karşı çok dayanıksızdır.

Araçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Trike:
İhtiyaç: Hafif Fabrika
Silah: Trikelar hafif zırhlı, üç tekerli ve ağır makineli tüfekleri olan araçlardır. Askerlere ve hafif zırhlı araçlara karşı etkilidirler.
Menzil: Kısa
Hız: 64 km/s
Zırh: Hafif. Trikelar çoğu silah türüne karşı dayanıksızdır. Ancak yüksek kalibreli silahlar biraz daha etkisizdirler.[25]
 • Quad:
İhtiyaç: Gelişmiş Hafif Fabrika
Silah: Trike'dan zırh ve atış gücü olarak daha üstündür. Quad 4 tekerli zırh delici roket fırlatan bir araçtır. Quad çoğu araca karşı etkilidir.
Menzil: Kısa
Hız: 54 km/s
Zırh: Hafif. Quadlar kurşunlara ve bir dereceye kadar patlamalara karşı dayanıklıdır. Ancak füze ve yüksek kalibreli silahlara karşı dayanıksızdır.[26]
 • Biçer-Döver:
İhtiyaç: Ağır Fabrika
Silah: Yok
Hız: 12 km/s
Zırh: Ağır. Biçer-Döverler kurşunlara ve bir dereceye kadar patlamalara karşı dayanıklıdır. Ancak füze ve yüksek kalibreli silahlara karşı dayanıksızdır.[27]
Not: Bir Biçer-Döver rafinerinin içine dahildir.
 • Tank:
İhtiyaç: Ağır Fabrika
Silah: Tanklar çoğu araca karşı etkilidir ancak hafif zırhlı araçlara karşı daha az etkilidirler.
Menzil: Orta
Hız: 40 km/s
Zırh: Orta. Tanklar kurşunlara ve patlamalara karşı dayanıklıdır. Ancak füze ve yüksek kalibreli silahlara karşı dayanıksızdır. Bu bilgiler Atreides tankı için geçerlidir. Harkonnen'inkiler güçlü fakat yavaş, Ordos'unkiler güçsüz fakat hızlıdır.[28]
 • Kuşatma Tankı:
Kuşatma Tankı
İhtiyaç: Gelişmiş Ağır Fabrika
Silah: Kuşatma Tankları askerlere ve hafif zırhlı araçlara karşı çok etkilidir. Ancak zırhlı hedeflere karşı daha zayıftır.
Menzil: Uzun
Hız: 30 km/s
Zırh: Ağır. Kuşatma Tankları kurşunlara ve bir dereceye kadar patlamalara karşı dayanıklıdır. Ancak füze ve yüksek kalibreli silahlara karşı dayanıksızdır.[29]
 • TİA(Taşınabilir İnşaat Aracı):
İhtiyaç: Ağır Fabrika ve Tamirhane
Silah: Yok. TİA'lar uygun bir alana gitmelidir. Uygun bir kaya alan saptandıktan sonra TİA İnşaat Alanına dönüşebilir.
Hız: 12 km/s
Zırh: Orta. TİA'lar kurşunlara ve patlamalara karşı dayanıklıdır. Ancak füze ve yüksek kalibreli silahlara karşı dayanıksızdır.[30]
 • Füze Tankı:
İhtiyaç: Gelişmiş Ağır Fabrika ve IX Araştırma Merkezi
Silah: Füze Tankları uçaksavar özelliğine sahiptir ve askerler hariç çoğu üniteye karşı etkilidir.
Menzil: Uzun
Hız: 36 km/s
Zırh: Orta. Füze Tankları çoğu silah türüne karşı dayanıksızdır. Ancak yüksek kalibreli silahlar biraz daha etkisizdirler.[31]
 • Taşıyıcı(Carryall):
İhtiyaç: Yüksek Teknoloji Fabrikası
Silah: Yok. Taşıyıcılar hafif zırhlı taşıma uçaklarıdır. Taşıyıcılar Biçer-Döverleri otomatikman Baharatlar ile Rafineri arasında taşır. Ayrıca komut verildiğinde hasarlı üniteleri Tamirhane'ye taşırlar.
Hız: 96 km/s
Zırh: Hafif. Taşıyıcılar füzelere karşı dayanıksızdır ve sadece uçaksavar silahları ile vurulabilir.[32]

Özel Üniteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Atreides Evi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sonik Tank:
İhtiyaç: Ağır Fabrika ve Ix Araştırma Merkezi
Silah: Ses. Sonik Tanklar askerlere ve hafif zırhlı araçlara karşı etkilidir ancak ağır zırhlı araçlara karşı daha zayıftır.
Menzil: Orta
Hız: 12 km/s
Zırh: Orta. Sonik tanklar kurşunlara ve patlamalara karşı dayanıklıdır. Ancak füze ve yüksek kalibreli silahlara karşı dayanıksızdır.[33]
Not: Sonik Tanklar atış alanındaki bütün ünitelere hasar verirler.
 • Bombacı:
İhtiyaç: Atreides Yüksek Teklonoji Fabrikası ve Kışla
Silah: Bombacıların el bombaları askerlere ve hafif zırhlı araçlara karşı çok etkilidir. Ancak zırhlı hedeflere karşı etkisizdir.
Menzil: Orta
Hız: 16 km/s (yürüyerek)
Zırh: Orta. Bombacılar patlamalara ve kurşunlara karşı dayanıksızdır.
 • Ornitkopter:
Ornitkopter
İhtiyaç: Gelişmiş Yüksek Teknoloji Fabrikası
Silah: Dune'daki en hızlı uçaklardır. Ornitkopterler hafif zırhlıdır ve 500lb bomba bırakabilirler. Bu üniteler en çok askerlere ve hafif zırhlı araçlara zarar verse de ağır zırhlılara da hasar verebilir.
Hız: 168 km/s
Zırh: Hafif. Ortitkopterler füzelere karşı dayanıksızdır ve sadece uçaksavar silahları ile vurulabilir.[34]
 • Freman:
İhtiyaç: Atreides Sarayı
Silah: Fremanlar Dune'un yerli savaşçılarıdır. 10mm Saldırı Tüfekleri ve Roketleri vardır. Atış güçleri tanklara ve askerlere karşı eşittir.
Menzil: Orta
Hız: 16 km/s (yürüyerek)
Zırh: Orta. Fremanlar patlamalara ve kurşunlara karşı dayanıksızdır.[35]

Ordos Evi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Raider:
Raider
İhtiyaç: Hafif Fabrika
Silah: Raiderlar Trikelara benzer. Ancak Raiderlar daha güçlü, hızlı ve onların saldırı gücü yüksektir. 20mm çift topları ile askerlere ve hafif zırhlı araçlara karşı etkilidir.
Menzil: Kısa
Hız: 84 km/s
Zırh: Hafif. Raiderlar çoğu silah türüne karşı dayanıksızdır. Ancak yüksek kalibreli silahlar biraz daha etkisizdirler.[36]
 • Görünmez Raider:
İhtiyaç: Hafif Fabrika ve Yüksek Teklonoji Fabrikası
Silah: Görünmez Raiderlar, normalleri ile aynı silahı kullanır. Düşman Askerleri ve Savunma Kuleleri onları tespit edebilir.
Menzil: Kısa
Hız: 84 km/s
Zırh: Hafif. Görünmez Raiderlar çoğu silah türüne karşı dayanıksızdır. Ancak yüksek kalibreli silahlar biraz daha etkisizdirler.
 • Deviator:
İhtiyaç: Ağır Fabrika ve IX Araştırma Merkezi
Silah: Deviatorlerin füzeleri bir silikon bulutu boşaltır ve düşman araçlarının kontrollerine müdahale eder. Geçici olarak hedef ünitenin tarafını değiştirir. Personel bu silikon bulutundan ciddi bir şekilde etkilenmez.
Menzil: Orta
Hız: 32 km/s
Zırh: Orta. Deviatorler çoğu silah türüne karşı dayanıksızdır. Ancak yüksek kalibreli silahlar biraz daha etkisizdirler.[37]
 • Sabotajcı:
İhtiyaç: Ordos Sarayı
Silah: Kendisi. Sabotajcılar Ordos Evine özel bir ünitedir. Bir tek sabotajcı içine girdiği bir düşman binasını patlatabilir, ancak kendisini de patlatır. Sabotajcılar bir süreliğine görünmez olabilirler.
Menzil: 0 (binaya girmesi gerekir)
Hız: 16 km/s
Zırh: Hafif. Sabotajcılar Anti-Tank silahlarına karşı dayanıklıdır ancak patlamalara, ateşe ve kurşunlara karşı çok dayanıksızdır.[38]

Harkonnen Evi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Harkonnen Sardukar:
İhtiyaç: Kışla ve Yüksek Teklonoji Fabrikası
Silah: Sardukarlar Baron'a çok bağlı özel birliklerdir. Ağır makinlı tüfekleri askerlere ve binalara karşı etkilidir.
Hız: 12 km/s (yürüyerek)
Zırh: Hafif. Sardukarlar Anti-Tank silahlarına karşı dayanıklıdır ancak patlamalara, ateşe ve kurşunlara karşı çok dayanıksızdır.
 • Devastator:
İhtiyaç: Ağır Fabrika ve IX araştırma Merkezi
Silah: Devastatorler Dune'daki en güçlü tanktır. Çoğu üniteye karşı etkili ancak hareketi ve atış hızı yavaştır. Devastatorler çift plazma topu fırlatır ve kendini imha edebilirler. Bu şekilde etrafındaki ünitelere ve binalara hasar verirler.
Menzil: Orta
Hız: 12 km/s
Zırh: Ağır. Devastatorler kurşunlara ve patlamalara karşı dayanıklıdır. Ancak füze ve yüksek kalibreli silahlara karşı dayanıksızdır.[39]
 • Nükleer Bomba(Dead Hand Missle):
İhtiyaç: Harkonnen Sarayı
Silah: Nükleer Bombaların savaş başlıkları atomik cephane kümeleri taşır. Hedefin üzerinde patlar ve geniş bir alana büyük hasar verir.
Hız: 280 km/s
Zırh: Dokunulmaz. Fırlatılan Nükleer Bombalar hiçbir şekilde engellenemez.[40]

Emparor[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Emperor Sardukar:
İhtiyaç: Kışla ve İmparator'un Sarayı Sarayı
Silah: Sardukarlar İmparator'a çok bağlı özel birliklerdir. Ağır makinlı tüfekleri askerlere ve binalara karşı etkilidir.
Hız: 12 km/s (yürüyerek)
Zırh: Hafif. Sardukarlar Anti-Tank silahlarına karşı dayanıklıdır ancak patlamalara, ateşe ve kurşunlara karşı çok dayanıksızdır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Dune 2000'in Oyuncu kadrosu aşağıdaki gibidir. Solda asıl oyuncular, ortdada Fransızce Sürümdeki dublaj yapan kişiler ve sağda Oyndadıkları karakterler verilmiştir.

Jhon Rhys-Davies - Jean-Claude Sachot = Noree Moneo
Musetta Vander - Brigitte Berges = Lady Elara
Richard Marcus - Pierre Dourlens = Erdic O
Robert Carin - Bernard Bollet = Hayt De Vries
Nancy Varen - Veronique Volta = Freman Kari
Adrian Sparks - Yves Barsacq = İmparator 4. Frederic

Soundtrack[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun müzikleri Frank Klepacki tarafından yapılmış olup 17 parçadan oluşmaktadır.

Dune 2000: Long Live The Fighters!
Frank Klepacki

 1. Options
 2. Attack on Arrakis
  Attack on Arrakis
 3. Enter the Ordos
 4. Fight For Power
 5. Harkonnen Battle
  Harkonnen Battle
 6. Land of Sand
 7. Plotting
 8. Rise of Harkonnen
  Rise of Harkonnen
 9. Robotix
 10. Spice Scouting
 11. The Ambush
 12. The Atreides Gain
 13. The Fremen
  The Fremen
 14. The Soldiers Approach
 15. The Waiting Game
 16. Under Construction
 17. Score

Desteklediği Diller[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun Resmi olarak yalnızca 3 dil desteği vardır ancak yama olarak da başka dil destekleri vardır.

Resmi

İngilizce
Almanca
Fransızca

Yama

Türkçe dil paketi kullanılmış Dune 2000 ana menüsü

Rusça
İspanyolca
Türkçe[41]

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eleştirmenlerin Notları
Site Not
Game Rankings % 58,82[42]
MobyGames % 68[43]
AVR Gamekult 5,4[44]
KA GameSpot 5,5/10[45]
KA IGN.com 5,3/10[46]

Playstation ve PC sürümlerinin ikisi de Game Rankings tarafından yaklaşık %60 puan almıştır.[47][48] GameSpot oyunun 1998 standartlarına göre sıkıcı olduğunu ve oyunda takımlar arası dengenin bozuk olduğunu söyledi.[49]

Yama ve Modifikasyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dune 2000'e yeni özellikler ekleyen yamalar bulunur. Bunlardan üçü Mission Selector(Görev Seçici) [50] High Resolution(Yüksek Çözünürlük)[51] ve Build Queue(İnşaa Sırası)'dır.[52] Mission Selector ana menüye yeni bir buton ekler. Buradan istediğimiz bölüme girebiliriz. Ayrıca test bölümlerine erişim sağlar ancak Atreides dışındakiler hatalıdır ve açılmaz. Atreides Test Görveini oynarken de menüden brifinge basarsanız oyun kitlenir. High Resolution ise oyunu 640x480 ile 1920x1080 çözünürlükleri arasında bir çözünürlüğe ayarlayabilmenizi sağlar. 640x480 zaten oyunun orijinal çözünürlüğüdür. Build Queue daha yeni çoğu Gerçek Zamanlı Strateji oyununda olduğu gibi aynı anda birden fazla ünitenin - binanın değil - yapılması için komut verilebilmesini sağlar. Mission Selector ve High Resolution Gruntmods Sürümlerinde oyuna dahil edilmiştir.

Dune 2000 için çok oyunculu ya da görev haritaları yapmaya yarayan Map Editor ve Mission Editor uygulamaları bulunur.[53] Bu iki uygulama daha sonra birleştirilmiştir.

Dune 2000, benzer oyunlara kıyasla modifiyeye kapalı yapısı yüzünden pek modifiye edilmemektedir. Daha çok yeni görevler ya da harekatlar yapılmaktadır. Bunlar orijinal oyunda olup bizim oynayamadığımız tarafların yanında, Dune kitaplarındaki diğer taraflar ve bazı başka yeni uydurma taraflara aittir. Bu harekalardan bazıları sadece harita dosyaları değil, modifiye edilmiş oyun dosyaları da içermektedir. Bu yeni görevlerin çoğunu oynamak için Sub Houses Fix[54] adlı yamayı yüklemeniz gerekir ki zaten Gruntmods Sürümünde zaten önyüklüdür.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Westwood'un resmi SSS sayfasının yedeği
 2. ^ Press Release: Westwood brings Dune to life once again
 3. ^ DUNE for the Playstation Goes Gold
 4. ^ "Dune 2000:Grunt Mods Edition". gruntmods. 5 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2014. 
 5. ^ Oyun içindeki İnşaat Alanları tanımı
 6. ^ Oyun içindeki Beton tanımı
 7. ^ Oyun içindeki Rüzgar Kapanı tanımı
 8. ^ Oyun içindeki Kışla tanımı
 9. ^ Oyun içindeki Rafineri tanımı
 10. ^ Oyun içindeki Ambar tanımı
 11. ^ Oyun içindeki Sur tanımı
 12. ^ Oyun içindeki Radar tanımı
 13. ^ Oyun içindeki Top Kulesi tanımı
 14. ^ Oyun içindeki Yüksek Teknoloji Fabrikası tanımı
 15. ^ Oyun içindeki Roket Kulesi tanımı
 16. ^ Oyun içindeki Hafif Fabrika tanımı
 17. ^ Oyun içindeki Ağır Fabrika tanımı
 18. ^ Oyun içindeki Tamirhane tanımı
 19. ^ Oyun içindeki Starport tanımı
 20. ^ Oyun içindeki Ix Araştırma Merkezi tanımı
 21. ^ Oyun içindeki Saray tanımı
 22. ^ Oyun içindeki Hafif Piyade tanımı
 23. ^ Oyun içindeki Ağır Piyade tanımı
 24. ^ Oyun içindeki Mühendis tanımı
 25. ^ Oyun içindeki Trike tanımı
 26. ^ Oyun içindeki Quad tanımı
 27. ^ Oyun içindeki Biçer-Döver tanımı
 28. ^ Oyun içindeki Tank tanımı
 29. ^ Oyun içindeki Kuşatma Tankı tanımı
 30. ^ Oyun içindeki TİA tanımı
 31. ^ Oyun içindeki Füze Tankı tanımı
 32. ^ Oyun içindeki Taşıyıcı tanımı
 33. ^ Oyun içindeki Sonik Tank tanımı
 34. ^ Oyun içindeki Ornitkopter tanımı
 35. ^ Oyun içindeki Freman tanımı
 36. ^ Oyun içindeki Raider tanımı
 37. ^ Oyun içindeki Deviator tanımı
 38. ^ Oyun içindeki Sabotajcı tanımı
 39. ^ Oyun içindeki Devestator tanımı
 40. ^ Oyun içindeki Nükleer Bomba tanımı
 41. ^ Dune 2000 Türkçe dil paketi
 42. ^ (İngilizce) "Game Rankings'de Dune 2000". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi.  Bilinmeyen parametre |site= görmezden gelindi (yardım)
 43. ^ (İngilizce) "MobyGames'de Dune 2000". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi.  Bilinmeyen parametre |site= görmezden gelindi (yardım)
 44. ^ (Fransızca) "Gamekult'da Dune 2000". 24 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi.  Bilinmeyen parametre |site= görmezden gelindi (yardım)
 45. ^ (İngilizce) Greg Kasavin (15 Eylül 1998). "GameSpot'da Dune 2000". 8 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi.  Bilinmeyen parametre |site= görmezden gelindi (yardım)
 46. ^ (İngilizce) "IGN'de Dune 2000". 16 Eylül 1998.  Bilinmeyen parametre |site= görmezden gelindi (yardım)
 47. ^ Game Rankings'de Windows sürümü için toplam puan
 48. ^ Game Rankings'de PlayStation sürümü için toplam puan
 49. ^ Gamespot: Dune 2000 Ön İzlemesi
 50. ^ D2k+'da Mission Selector
 51. ^ D2k+'da High Resolution
 52. ^ D2k+'da Build Queues Patch
 53. ^ "D2k+". d2kplus. 16 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2014. 
 54. ^ D2k+'da Sub Houses Fix