Frank Herbert's Dune (video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Frank Herbert's Dune
GeliştiriciCryo Interactive Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcılarWidescreen Games
DreamCatcher Interactive
YapımcıCryo
TasarımcıSylvain Blanchot Bunu Vikiveri'de düzenleyin
MotorRenderWare Bunu Vikiveri'de düzenleyin
PlatformlarWindows, PlayStation 2
Çıkış2001
TürMacera oyunu
ModTek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Frank Herbert's Dune 2000 Sci Fi Channel'ın aynı isimli Dune miniserisine dayanan, 2001 de yayımlanan ilk 3D dune oyun serisi video oyunudur.

Oyun Cryo firması için ticari bir başarı sağlayamadı ve Cryo firmasının son oyunu oldu. Oyunun başarısızlığından kısa bir süre sonra Cryo şirketi kapanmak zorunda kaldı.

Oynayış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun diğer dune serisi oyunlarına göre oynayış bakımından farklılıklar içerir. Oyunun türünde gerçek zamanlı strateji yerine FPS kullanılmıştır. Bu özellik Frank Herbert's Dune u diğer dune serisi oyunlarından çok farklı kılar. Dune serisi için yapılmış olan üç boyutlu ilk oyundur. Romandakine uygun olarak oyunda kum canavarları (SandWorms) bulunmaktadır. Oyunda Dune bilimkurgu dünyası çok iyi işlenmiştir. Frank Herbert'ın Dune evreni, haritalar, araçlar ve yapı birimlerinin görsel gücüyle çok iyi canlandırılmıştır.

Oyundaki her bir görev dune romanındaki gidişata göre hazırlanmış olup, 1965 Dune romanında, Paul'un Fremen'ların güvenini kazandığı zamandaki iki yıllık bir süreci işlemiştir.

Dış bağıntılar[değiştir | kaynağı değiştir]