Donmuş yoğurt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Donmuş yoğurt

Donmuş yoğurt veya Dondurulmuş yoğurt , yoğurt ve bazen diğer mandıra ürünüleriyle yapılan dondurulmuş bir tatlıdır. Genellikle dondurmadan daha tatsızdır, ayrıca yağ daha düşüktür (krem yerine süt kullanılması nedeniyle).[1] Buzlu sütten (düşük yağlı veya hafif dondurma) ve geleneksel "soft serve" dondurmalarından farklıdır. Yoğurtun aksine, donmuş yoğurt ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından düzenlenmemektedir, ancak bazı ABD devletleri tarafından düzenlenmektedir.[2] Dondurulmuş yoğurt canlı veya aktif bakteri kültürleri içerebilir veya içermeyebilir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İnsanlar, özellikle Ortadoğu ve Hindistan'da, dört bin yıl önce sade yoğurt yemekteydi. Yoğurt, 1900'lü yılların başında ABD'ye getirildi ve önümüzdeki birkaç on yıl içinde sağlıklı bir gıda maddesi olarak popülaritesini gittikçe artıyordu. 1930'larda Danone, ABD'de ilk defa hazır ambalajlı yoğurt satmaya başladı. 1970'li yıllarda dondurma artışı ile donma ve üretim teknolojisi dondurulmuş yoğurt üretimine geçti.[3]

Dondurma tadında olan tatlı bir ürünün tüketici talebinden yararlanarak dondurulmuş yoğurt mağazalarının bir zinciri olan TCBY, ilk mağazasını 1981'de açtı.[4] Daha önce piyasaya sürülen önceden paketlenmiş versiyonların tersine, TCBY'nin yoğurtu, bir makineden satış noktasında dağıtılan yumuşak hizmetti. TCBY, o dönemde dünyanın en büyük dondurulmuş yoğurt markası oldu. Yogurtland, Colombo, Nanci's ve Miss Karen gibi rakip markalar Amerika Birleşik Devletleri'nde ön plana çıktı. Donmuş tatlı pazarı, 1990'ların ortalarında 300 milyon doların üzerinde satış yaptı. Dondurulmuş yoğurt talebi, 1990'ların sonlarında yavaşladı.

Üretim ve kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Dondurulmuş yoğurt genellikle süt tozu, bir çeşit tatlandırıcı, süt yağı, yoğurt kültürü (Lactobacillus bulgaricus ve Streptococcus thermophilus), doğal veya yapay lezzet vericilerinden ve bazen doğal veya yapay renklendiriciden oluşur.

Süt yağları, yoğurtun yaklaşık % 0,55-6'sını oluşturmaktadır. Süt katılarının miktarı ile ters orantılı olarak eklenen süt yağı, yoğurdu zenginleştirir. Süt katıları yoğurt hacminin % 8-14'ünü oluşturur, tatlılık için laktoz ve pürüzsüzlük için proteinler sağlar ve erime direnci artar.[5] Cane veya pancar şekeri, yoğurt malzemelerinin % 15-17'sini sağlar. Hayvansal jelatin ve / veya bitkisel katkı maddeleri (guar zamkı, karagin vb.) yoğurtu stabilize eder, kristalleşmeyi azaltır ve yoğurt eriyerek sıcaklık artar. Bu stabilizasyon, dondurulmuş yoğurtun, tutma veya sıcaklık değişimine bakılmaksızın yumuşak bir tutarlılık sağladığını garantiler.

Büyük şirketler çoğunlukla donmuş yoğurt üretiminde özel montaj hatları kullanırlar. Süt ürünleri ve stabilize edici ajan (lar) birleştirilir ve homojen hale getirilir. 32 °C'de yoğurt kültürü eklenir. Karışım ayarlanıncaya ve soğumaya hazır olana kadar bu sıcaklıkta kalır.[6] Daha sonra karışım 0 ila 4 °C arasındaki bir sıcaklıkta soğutulur. İstenilen sıcaklık ve viskoziteye ulaştığında yoğurtun, yaşlanma tanklarında dört saate kadar oturmasına izin verilir. Ardından tatlandırıcılar, lezzet vericiler ve renklendiriciler karıştırılır ve yoğurt karışımı -6 ile -2 °C'lik bir sıcaklıkta soğutulur. Ekstra hacim ve pürüzsüz bir tutarlılık yaratmak için, karışım çalkalanırken, yoğurt içine hava katılır.[3] Yeterli miktarda hava, ürüne dahil edildiğinde, büyük buz kristallerinin oluşmasını önlemek için hızla dondurulur ve sevkıyat için soğuk bir yerde saklanır.

Dondurulmuş yoğurt yumuşak dondurucuda yumuşak dondurma kadar aynı şekilde üretilebilir. Dondurulmuş yoğurt karışımı, su veya sıvı form ile karıştırılması gereken toz formunda satılmaktadır. Yüksek yağ veya düşük yağ içeriğine sahip bir karışım seçilebilir ve yumuşak sodyum dondurulmuş yoğurt içine verilen hava miktarı değişkendir. Yağ seviyesi yükseldikçe, yoğurt emici olabilir; dondurduğunda karışıma katılan hava ne kadar fazla olursa, ürün lezzete gelecektir.

Dondurulmuş yoğurt, dondurma gibi çok fazla kullanılmaya başlandı ve şimdi çok çeşitli aroma ve stilde sunuluyor. Birçok şirketler, müşterilere çilek ve muzdan mini şekiller, Oreos'a kadar çeşitli topping ekleme veya dondurulmuş yoğurtlarını bardak veya koniler halinde sipariş etme olanağı tanır. Bazı satıcılar şekersiz çeşitler sunar. Bazı zincirlerle yapılan dondurulmuş yoğurt orijinal tarife daha yakınken, diğer firmalar dondurulmuş yoğurt tadını dondurma gibi yapmak üzerinde yoğunlaşıyor.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]