Danone

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Danone
Endüstri Gıda endüstrisi
Kurucu İzak Karasu
Genel merkezi Boulevard Haussmann, Paris, Fransa[1]
Hizmet verilen alan(lar) Dünya geneli
Kilit kişiler Franck Riboud
(Başkan)
Emmanuel Faber
CEO
Ürün Mandıra ürünü, yemeklrt, süt ürünleri,peynirler, yoğurtlar, şişelenmiş su, maden suyu, bebek maması
Gelir 21.144 milyar (2014)
Net gelir €1.561 milyar (2014)
Toplam varlık €30.92 milyar (2013)
Çalışan sayısı 98 236 (2014)
Website danone.com

Danone, taze sütlü ürünleri ve içecekleri ile tanınan Fransa merkezli çok uluslu bir şirket.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Danone şirketinin kuruluşu Osmanlıya kadar uzanır. Yahudi asıllı doktor İzak Karasu'nun (İsaac Carraso) adı ile de bilinir. Balkan savaşları sırasında Yunanlar Selanik'i işgal ettiği zaman Karasu ailesi 1912 yılında İspanya'nın Barselona kentine göç etti.[2] 1919'da geleneksel Osmanlı yoğurtlarını üretip oğlu Daniel'in ismi "Danone" adıyla piyasaya sürdü. İsaac'in oğlu Daniel Carasso, babasının temelini attığı yoğurt işini 1929 yılında Fransa’ya taşıdı ve burada 1932 yılında Levallois-Perret’de ilk fabrika daha inşa ettirdi. II. Dünya Savaşı yıllarında 1942 yılında ABD’ye göç eden Daniel Carasso bir süre bu ülkede çalıştı ve ilk yoğurt fabrikasını kurdu. Onun katkıları sayesinde Danone dünyanın önde gelen gıda gruplarından birine dönüştü. 1951 yılında yeniden Avrupa'ya döndü ve şirketi yönetmeye başladı.

Şirketin gelişmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Danone 1967 yılında Fransanın peynir şirketi Gervais ile birleşerek Gervais-Danone adını aldı. Daha sonra Evian maden suyu ve Kronenbourg bira markası Danone'nin bünyesine geçti ve uluslararası genişlemeye başladı. Danone 1987 yılında Avrupa bisküvi üreticisi "Général Biscuit" şirketini ve Nabisco bisküvi markasının operasyonlarını satın aldı. 2000 yılında şirket birçok bölümlerini satmaya başladı. 2000 yılında Kronenbourg markası İskoçyanın Scottish & Newcastle şirketine 1,7 milyar euroya, İtalyan peynir ve et işletmeleri (Egidio Galbani Spa) Mart ayında satıldı. 2006 yılında ise 1991 yılında aldığı Amoy Food şirketini Japonyanın Ajinomoto şirketine sattı. Temmuz 2007'de, 5.3 milyar euroya kendi bisküvi bölümünü satmak için Kraft Foods şirketi ile anlaşmaya vardığını açıkladı. Ayrıca Temmuz 2007'de, Danone tarafından 12,3 milyar € nakit teklifi karşılığında Hollandalı bebek maması ve klinik beslenme şirketi Numico (Nutricia, Cow&Gate, Dumex,Milupa) satın alınmakla dünyanın en büyük ikinci bebek maması üreticisine dönüştü.[3][4] Kasım 2014'te Danone Japonyanın Yakult şirketinin yüzde 20 hissesini 2 milyar $-a satın aldığını açıkladı.

Danone Enstitüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Danone Enstitüsü beslenme, diyet ve halk sağlığı ile ilgili araştırma yapan, bilgi ve eğitimi teşvik eden, kâr amacı gütmeyen organizasyondur. İlk Danone Enstitüsü, Danone Grubu tarafından 1991 yılında Fransa'da kurulmuştur. Enstitüte seçkin bilim adamları, beslenme uzmanları,eğitim uzmanları ve Danone temsilcileri katıldı. Kısa zamandan sonra dünyaya genişlemeye başladı. Danone Enstitüsü tıp uzmanları, eğitimciler ve doktorlar arasında beslenme bilgisini artırmakta ve yerel halkın sağlık ve beslenme sorunlarını gösteren programlar geliştirmektedir. Şu ana kadar dünyanın 16 ülkesinde Belçika, Kanada, Çin, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, Endonezya, İsrail, İtalya, Japonya, Meksika, Polonya, Rusya, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye'de yer almaktadır.[5]

Markaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]