Donetsk Halk Cumhuriyeti

Koordinatlar: 60°K 90°D / 60°K 90°D / 60; 90
Vikipedi, özgür ansiklopedi


Донецкая Народная Республика (Rusça)
Донецька Народна Республіка (Ukraynaca)
Donetsk Halk Cumhuriyeti
bayrağı
Bayrak
{{{arma_açıklaması}}}
Arma
haritadaki konumu
Başkent Donetsk
Resmî diller Rusça
Tanınan bölgesel diller Ukraynaca
Demonim Ruslar
Ukraynalılar
Hükûmet Sovyet
• Devlet Başkanı
Denis Puşilin
• Başbakan
Vladimir Paşkov
Tarihçe  
• Bağımsızlık
7 Mayıs 2014
• Referandum
11 Mayıs 2014
• Referandum Kazanma
12 Mayıs 2014
• Lugansk Halk Cumhuriyeti ile konfederasyon imzalama
24 Mayıs 2014
Zaman dilimi UTC+3
Trafik akışı sağ

Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC), Donbass Savaşı'nda Ukrayna'dan ayrılarak kurulan bir devlettir. DHC, Ukrayna yönetimini sivilleri katletmek ve savaş suçu işlemekle itham etmektedir.[1][2] Kiev yönetimi ise DHC'nin Rusya'dan destek aldığını iddia etmektedir. Ancak Rusya bu iddiaları reddetmiştir.[kaynak belirtilmeli]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Don Kazaklarının yoğun olarak yaşadığı bölge 19. yüzyılda Yekaterinoslav eyaleti olarak adlandırıldı. Serfliğin (toprak köleliği) kaldırılmasından sonra 19. yüzyılın ikinci yarısında sanayi devrimi ile sanayide ve kömür üretiminde gelişme gösterdi. Demir yolu ağının kurulmasıyla bölge hızla gelişti.

Donbas, 1920 yılında SSCB'nin büyük sanayi merkezlerinin kurulduğu bir yer oldu. Bölgede birçok kömür madeni işletmeye açıldı fakat bunlar II. Dünya Savaşı'nda Almanlar tarafından yıkıldı.

2 Temmuz 1932'de yeni bir idari birim oluşturuldu. Artemovsk ili ayrı bir merkez kabul edildi. 3 Haziran 1938'de Stalin'in önerisiyle Voroşilovgrad şehri Donetsk bölgesinin idari merkezi yapıldı ve kararname Yüksek Sovyet Prezidyumu tarafından onaylandı. O dönemde 1.837.000 nüfus ile bölge dört şehir ve 28 ilçeden oluşan bir idari teşkilatlanma haline getirildi.

Bağımsızlık Süreci[değiştir | kaynağı değiştir]

2014 yılının başlarında Ukrayna'da Avrupa Birliği ile ortaklık anlaşması ve cumhurbaşkanlığı krizinin yaşanması iç savaş tehlikesi yarattı. Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in AB'nin şartlarına rest çekerek ülkeyi Rusya'ya yakınlaştırması muhalefette tepkiye yol açtı. AB yanlılarının Kiev'de başlattığı darbe hareketiyle Yanukoviç istifa etti ve 25 Mayıs 2014'te yapılmak üzere erken seçim kararı alındı. Ancak geçici olarak iktidarı devralan hükûmet, Rus nüfusun yoğun olarak yaşadığı doğu bölgelerine seçimsiz gayri meşru valiler atadı. Bu durum doğu eyaletlerinde protesto gösterilerinin başlamasına sebep oldu.[3]

Protestolar gittikçe büyüdü ve göstericiler 6 Nisan 2014'te Donetsk valiliğini basarak binayı ele geçirdi. 7 Nisan'da Donetsk Halk Cumhuriyeti Egemenlik Deklarasyonu'nu ve bağımsızlık ilanını kabul eden Halk Konseyi kuruldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]