Dondurmalı kek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dondurmalı kek
Bölgesi ABD
Türü Tatlı
Ana malzemeler kek ve dondurma

Dondurmalı kek kek ve dondurma bileşimi olan bir tatlıdır. Bir kek şeklinde dondurma, çikolata, sünger kek veya kurabiye parçalarının arasında yer alır.[1] Popüler bir form, iki kat kek arasında bir dondurma tabakası olan üç katmanlı bir pastır.

Dondurma kekleri, ABD'de popülerdir. Carvel restoranları, Fudgie the Whale ve Cookie Puss dahil olmak üzere televizyonda reklamı yapılan keklerin bir geçmişine sahiptir.[2][3] Baskin-Robbins, Dairy Queen, Friendly's, Cold Stone Creamery ve diğer perakendeciler de dondurma kekleri satıyorlar.[4] 2017 yılında "Dan Thomas's Carrot-Pecan Ice Cream Cake" adlı bir dondurma pastası WSMV-TV'ye katıldı. Güney Koreli kız grubu Red Velvet grubu Ice Cream Cake (EP) albümünü yayınladı.

Tipik bir düzenekte kek bileşeni normal şekilde pişirilir, gerekirse şekle kesilir ve sonra dondurulur. Dondurma uygun bir şekilde bir kalıp içinde şekillendirilir ve bu bileşenler daha sonra dondurulurken birleştirilir.[5] Çırpılmış krema genellikle diğer iki doku için, buzlanma için kullanılır. Baked Alaska tatlısı da, dondurma içerir. Ancak dondurma asla fırına girmez.[6]

Dondurma keki, özellikle Kuzey Amerika ve Avustralya'da, doğum günü ve düğünlerde sıklıkla tüketilen popüler bir parti yemeğidir.[7] Avrupa'da iyi bilinmemektedir.

Dondurma keki, başlangıçta bisküvi ve kremadan yapılmıştır. Viktorya dönemi tatlıları, dekoratif kalıplarda dondurma ve meyveden oluşurdu.[8] Bazen bu tatlılar kek ya da bisküvi ile kaplıydı. 1870'lere tarihlenen dondurma kek tarifleri de bulundu.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]