Çırpılmış krema

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Çırpılmış krema, hafif ve kabarık olana kadar bir çırpacak veya karıştırıcı ile çırpılmış kremadır. Genellikle tatlandırılır ve bazen vanilya ile tatlandırılır. Buna Chantilly krem veya krem şanti de denir. Çırpılmış krema, ağır krema mekanik havalandırmaya tabi tutulduğunda üretilen bir mutfak kolloididir.[1]

Çırpılmış krema, turta, dondurma (özellikle sundae), kek, cupcake, milkshake, waffle, sıcak çikolata, peynirli kek, Jell-O ve puding gibi tatlılar için popüler bir garnitürdür. Ayrıca kahve, özellikle Viyana Kahveleri geleneğinde, Melange mit Schlagobers olarak bilinir.[2] Çırpılmış krema, birçok tatlıda, örneğin profiterol ve kat kekleri için bir dolgu olarak bir bileşen olarak kullanılır.

Kırbaçlama sırasında, kısmen birleştirilen yağ molekülleri, hava kabarcıklarını yakalayan stabilize bir ağ oluşturur. Elde edilen koloit, orijinal kremin hacminin kabaca iki katıdır. Ancak, çırpma işlemine devam edilirse, yağ damlacıkları koloidi tahrip ederek tereyağı oluşturacak şekilde birbirine yapışacaktır.[3] Az yağlı krem (ya da süt) iyi kırılmaz, daha yüksek yağlı krem daha kararlı bir köpük üretir. Krem genellikle bir çırpıcı, elektrikli veya el mikseri, veya bir mutfak robotu ile çırpılır.

Çırpılmış krema genellikle şeker, vanilya, kahve, kakao, çikolata, portakal vb. ile tatlandırılır. Ticari stabilizatörlerde jelatin ve difosfat (E450) dahil olmak üzere diğer çeşitli maddeler kullanılmaktadır.[4]

Çırpılmış krema normalde, kısmen yağın yerine margarine benzer şekilde, kısmen hidrojene edilmiş yağ, tatlandırıcılar, su, dengeleyici ve emülsiyonlaştırıcıların bir karışımını içerir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2018. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2018. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2018. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2018.