Dombıra partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Facebookta kullanılan Dombıra partisinin logosı

Dombıra partisi (Kazakça: Домбыра Party, Домбыра пати) - Kazakların geleneksel müzik aletlerini, özellikle milli saz olarak dombırayı, geleneksel müziği, unutulmaya yüz tutmuş güzel gelenekleri hatırlatarak yeniden gündeme getirmek ve genelde “Kazakçılığı” yaygınlaştırmak amacıyla ortaya çıkmış flashmob formatında bir harekettir. Dombıra partileri, genelde haftanın belirli gününde halk çokça toplanan şehrin önemli ve belirli yerlerinde (park, alış-veriş merkezleri önleri) açık havada düzenlenir.

Etkinlik sırasında dombıra ile Kazakların milli “sözsüz eseri” diye adlandırılabilecek melodileri çalınır, dombıra eşliğinde şarkılar icra edilir. Bu hareketin özelliklerinden birisi, müzik aletlerini sadece uzmanlar ve özel eğitim alan müzisyenler değil, herhangi birinin de çalgı aleti çalabileceğini ispatlamak. Hareket, hiçbir siyasi amaç gütmemektedir.[1] Etkinliğe sadece dombıra çalanlar değil, onlarla beraber diğer geleneksel müzik aletleri kullanabilen sanatçılar ve dinleyici-izleyiciler de katılır. Etkinlik hakkında duyurular sosyal medya aracılığıyla yapılır. Etkinlik sırasında çekilen video görüntüleri ve fotoğraflar internette yayınlanır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Dombıra partileri, Kazak blogcuları tarafından 2012-2013 yıllarında başlatılan sosyal harekettir. Etkinlik bu isimle başta Nur-Sultan, Almatı, Atırau, Aktau, Şımkent, Qızıljar, Janaözen, Oral olmak üzere Kazakistan’ın büyük şehirlerinde, ayrıca İstanbul, Londra gibi dünya metropollerinde de düzenlenmekte.[2]

Dombıra partisinin resmi başlangıç tarihi 16 Ağustos 2012 tarihidir. Nur-Sultan şehrinde bir grup genç, özellikle “Kerekİnfo” sayfasının aktif kullanıcıları Arşat Orazov, Aldan Jılgeldi, Nurgisa Asılbekov, Maralbek Sagınganov, Janasıl Bolatbek, Daniyar Alan, Almas Altay ile Nurbergen Makım adlı 8 delikanlının girişimiyle ortaya çıkan özel etkinliktir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]