Doğan Cüceloğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Doğan Cüceloğlu
Doğan Cüceloğlu visiting Uskudar University.jpg
Doğum 1938 (81-82 yaşında)
Silifke, Mersin
Alma mater İstanbul Üniversitesi (BS, )
Illinois Üniversitesi (PhD, )
Bilimsel kariyeri
Dalı Psikoloji, İletişim Psikolojisi
Kurumları Hacettepe Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Kaliforniya Üniversitesi

Doğan Cüceloğlu, kırktan fazla bilimsel makalesi yayınlanan bir psikolog ve çeşitli topluluklara bilimsel psikoloji çerçevesinde gelişim seminerleri sunan bir iletişim psikolojisi uzmanıdır. Çok sayıdaki kişisel gelişim kitabı ile Türk insanının düşünce, duygu ve davranışlarını inceler.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mersin'in Silifke ilçesinde 11 çocuklu bir ailenin 11. çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve ortaokulu orada bitirmiştir. Ankara ve Kırklareli'de liseyi bitirip İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. ABD'de Illinois Üniversitesi'nde Bilişsel Psikoloji doktorasını yapmıştır.

Türkiye'de Hacettepe Üniversitesi iӀe Boğaziçi Üniversitesi'nde çalışmış, Fulbright bursu ile Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi'nde ziyaretçi öğretim üyesi olarak bir sene görev almıştır.

1980-1996 yılları arasında ABD'deki Fullerton şehrinde California Eyalet Üniversitesi'nde görev yapmıştır. 1996'dan bu yana Türkiye'de üniversite öğrencilerine, öğretmenlere, ana-babalara ve iş adamlarına yönelik seminerler, konferanslar ve atölye çalışmaları düzenlemektedir. 1990'dan bu yana kitaplarını Türkçe olarak yayınlamaya özen gösteren Cüceloğlu, Türk insanının düşünce,duygu ve davranışlarını bilimsel psikoloji kavramları içinde inceleyen kitaplar yazmaktadır.

İnsanı Ararken[değiştir | kaynağı değiştir]

Özgeçmişi iki cilt halinde İş Bankası Yayınları'ndan "İnsanı Ararken - Doğan Cüceloğlu Kitabı" başlığıyla yayınlanmıştır. Canan Dila'yla söyleşilerini içeren kitapta eski fotoğrafları da kullanılmıştır.

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]