Dimmu Borgir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dimmu Borgir
Dimmu Borgir, 2018
Genel bilgiler
Başladığı yerOslo, Norveç
TarzlarSenfonik black metal, black metal
Etkin yıllar1993-günümüz
Müzik şirketiNo Colours, Spikefarm, Cacophonous, Century Media, Nuclear Blast
İlişkili hareketlerOld Man's Child, Cradle of Filth, Ov Hell, Carpe Tenebrum, Brujeria, The Kovenant, Mayhem, Arcturus, Chrome Division, Code, Susperia, Dødheimsgard, Nile, Borknagar, Nachtmystium, Ragnarok, Angelcorpse, God Dethroned, Vesania, Vader, Infernal Method, Ved Buens Ende
Resmî sitewww.site.dimmu-borgir.com
ÜyelerShagrath
Silenoz
Galder
Daray
Cyrus
Gerlioz
Eski üyelerStian Aarstad
Kenneth Åkesson
Brynjard Tristan
Stian Arnesen
Jamie Stinson
Nicholas Barker

Dimmu Borgir, 1993 yılında Shagrath, Silenoz ve Tjodalv tarafından Oslo, Norveç'te kurulmuş senfonik black metal grubudur. Grubun adı; Eski Nors dili, Faroece ve İzlandacada "karanlık kuleler" anlamına gelir. Grubun adı İzlanda'daki Dimmuborgir volkanik oluşumdan türemiştir. Yıllardır birçok kez üye değişikliğine giden grupta, kurucular gitarist Silenoz ve vokalist Shagrath değişmeden kalan elemanlardır.[1][2]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stian Aarstad’ın da klavyeci olarak katılmasıyla tam anlamıyla doğmuş olan Dimmu Borgir; Emperor ve Kreator gibi tarzında başarılı bir topluluktur. Agresif gitarlar, gürültülü davullar, operatik vokaller, değişik klavye melodileri, Norveçli grubun müziğini tanımlar. 80’lerin black ve heavy metal etkilerini taşıyan Dimmu Borgir, Wagner ve Dvorak gibi klasik müzik bestecilerinden de etkilenmiştir.

Topluluk, piyasaya, 1994’te Necromantic Gallery Productions’dan çıkardıkları "Inn I Evighetens Morke" adlı çalışmalarıyla girdiler. Albüm büyük ilgi gördü ve birkaç haftada yüksek satış rakamlarına ulaştı. Black metal çevresinde artık adları duyulmuştu. Ve aynı yıl "For All Tid" isimli ilk uzun albümlerini hazırladılar. Yavaş, karamsar ve atmosferik bir kayıttı. Albümde Dødheimsgard’dan ldrahnand’a, Ved Buens Ende’den Vicotnik’e kadar birçok ismin yardımları oldu. Shagrath davul ve vokallerde (ve beşinci şarkıda gitarda), Silenoz gitar ve vokallerde, Tjodalv gitarda, Aarstad ise klavyede ve efektlerde şarkıları icra eden isimlerdi.

Dimmu Borgir, 2000 yılının mart ayında yeni albüm kayıtları için Abyss stüdyosuna girmeyi planlıyordu ama bu gerçekleşmedi. Çünkü yeni materyali tamamlamak için zamana ihtiyaçları vardı. Finansal problemler söz konusuydu. Nick hala İngiltere’de yaşıyordu ve her istediğinde Norveç’e gelmesi mümkün değildi. Kişisel sorunlar yüzünden Astennu gruptan atıldı ve yerine Norveç black metal müziğinin önemli gitaristlerinden Galder geldi.[3][4][5] Bu değişikliklerden bir süre sonra aynı yılın sonbaharında İsveç’teki Fredman Stüdyosu’na girdiler (At The Gates, In Flames, Dark Tranquillity gibi topluluklar burada kayıt yapmışlardır.). Ve yine oldukça kaliteli bir işle dinleyenlerinin alkışlarını aldılar:[6][7][8]"Puritanical Euphoric Misanthropia". Ürkütücü atmosferiyle hayranlarını kendilerinden geçiren bu albüm, büyük bir kesime göre Dimmu Borgir’in o güne kadarki en iyi albüm çalışmasıydı. Şarkı yazma işi en yüksek noktaya ulaşmıştı artık. "Blessings Upon The Throne Of Tyranny", "Kings Of The Carnival Creation", "The Mealstrom Mephisto" ve "Architecture Of A Genocidal Nature" parçaları bu açıdan özellikle dikkat çeken çalışmalardı.

Bazı parçaları Göteborg Senfoni Orkestrası'yla kaydetmişlerdi. Sonuç; mükemmel gitar işleri ve dinamik klavyeler... Nick Barker, şarkılarda patlamalar yaratmış, basta mükemmeliğe ulaşan Hestnaes çok iyi geri vokal icra etmiş, Shagrath’ ın korkutucu vokalleri, Dimmu Borgir müziğini zirveye çıkarmıştır.

Grup, Mart 2001’de yollara düştü ve yüzbinlerce hayranına müthiş gösteriler sundu. 2001 sonbaharında 11 Eylül saldırısı nedeniyle turlarını yarıda kestiler. 26 Ekim 2001'de "Alive in Torment" adlı canlı performans albümlerini çıkardılar. Çalışmanın içeriğini şu parçalar oluşturdu; "Tormentor of Christian Souls", "The Blazing Monoliths of Defiance", "The Insight and the Catharsis" ve "Puritania and The Maelstrom Mephisto".

Grup 2014 yılında Titans of Symphonic[9] Metal isimli bir split albüm piyasaya sürmüştür.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

EP'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

Single'lar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dimmu Borgir 24 Ocak 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. AllMusic. Retrieved on 2011-06-11.
  2. ^ Dimmu Borgir 29 Ağustos 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Metal Storm. Retrieved on 2011-06-11.
  3. ^ Dimmu Borgir – Spiritual Black Dimensions CD Album 14 Ocak 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Cduniverse.com (2004-11-02). Retrieved on 2011-06-11.
  4. ^ Dimmu Borgir – Godless Savage Garden CD Album 13 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Cduniverse.com (1998-08-04). Retrieved on 2011-06-11.
  5. ^ O'Neill, Brian. (2001-03-20) Puritanical Euphoric Misanthropia – Dimmu Borgir 12 Aralık 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. AllMusic. Retrieved on 2011-06-11.
  6. ^ Huey, Steve. "Spiritual Black Dimensions review". Allmusic. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2010. 
  7. ^ O'Neill, Brian. "Puritanical Euphoric Misanthropia review". Allmusic. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2010. 
  8. ^ Palmerston, Sean. "Puritanical Euphoric Misanthropia review". Exclaim!. 8 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2010. 
  9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]