Dødheimsgard

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dødheimsgard
Genel bilgiler
Başladığı yerOslo, Norveç
TarzlarBlack metal, Avantgard Metal, Endüstriyel Metal, Progresif Metal
Etkin yıllar1994−günümüz
Müzik şirketiMalicious Records, Moonfog Productions, Peaceville Records
İlişkili hareketlerVed Buens Ende, Code, Strid, Thorns
ÜyelerYusaf Parvez
John Vooren
Lars Emil Måløy
Bjørn Dencker
Eski üyeler(aşağıya bakınız)

Dødheimsgard, namıdiğer DHG, 1994 yılında Oslo'da kurulan Norveçli müzik grubu.[1]

80'li yıllarda heavy metalin ekstrem bir alttürü olarak ortaya çıkan, VenomBathory, Mercyful Fate, Hellhammer and Celtic Frost gibi "ilk dalga" black metal gruplarının ortaya çıkardığı prototipden etkilenerek 90'larda başında Norveç'te başlayan black metal akımının gelişiminde öncülük yapmış olan gruplardan olan Dødheimsgard, Yusaf Parvez, namıdiğer Vicotnik, tarafından kurulmuştur. Grubun ismi Norveççe'de ölüm anlamına gelen død, ev anlamına gelen heim ve diyar anlamına gelen gard kelimelerinin bir araya gelmesiyle türetilmiş bir kelimedir ve kabaca "ölüm diyarı" anlamına gelmektedir.

1995 yılında Kronet Til Konge, 1996 yılında Monumental Possession albümlerinde ve 1998 yılında yayınladıkları Satanic Art EP’sinde saf ve melodik black metal icra eden grup, 1999 yılında çıkardıkları albümleri 666 International ile endüstriyel ve black metali, hem şarkılarda hem de şarkı aralarında piyano ve elektronik müzik öğeleriyle harmanlayarak, müzikal sınırlarını zorlamış, bütün müzikal etiketleri ve kategorileri saf dışı bırakmıştır. Grup, bu değişimle ismini DHG olarak kısaltarak da kullanmaya başlamış, zaman zaman da DHG/Dødheimsgard olarak birlikte kullanmaya başlamıştır.

Birçok üye değişikliği yaşanan uzun bir süreçten sonra, 2006 yılında kayıtlarını biten Supervillain Outcast, bir yıl sonra Moonfog etiketiyle yayınlanmıştır. Vicotnik, Supervillain Outcast albümündeki şarkıları 1999 yılında 666 International'ın kayıt sürecinde planlamış ve 666 International albümünün konserleri bittikten sonra bir süre Güney İspanya'ya gitmiş, albümün temasını ve şarkıların alt yapılarını buradaki yaşadığı hikâyelerden esinlenerek yazmıştır.[2]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo Albümleri
EP'ler
Demolar
Eski üyeler

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Peaceville Records. "Dødheimsgard". Peaceville Records. 5 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2016. 
  2. ^ Avant-Garde Metal. "An Odyssey Of Lost Teeth". Avant-garde Metal. 26 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]