Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi binası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Binası sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Binası
Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Binası, Ankara.jpg
Yapı Bilgileri
Konum: Sıhhiye, Çankaya, Ankara
Ülke:  Türkiye
Yapım Tarihi: 1937
Mimar: Bruno Taut

Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Binası, 1937 yılında Alman mimar Bruno Taut tarafından planı çizilen ve yapılan[1] Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin eğitim ve öğretim binasıdır.

Ankara İmar Planı'nı gerçekleştiren Hermann Jansen, binanın yapımı için hazırlanan projeyi eleştirmiş ve karşı çıkmış ancak Nevzat Tandoğan başkanlığındaki İmar İdare Heyeti gösterilen sakıncaları yerinde bulmayarak projeyi uygulamaya karar vermiştir.

Bodrum üzerine dört katlı olan yapı, ana caddeye paralel dikdörtgen prizmatik kütlesi ile bunun iki ucuna eklenmiş küçük bloklardan meydana gelir.Girişin yer aldığı ön cephenin orta bölümü öne ve yukarı doğru küçük çıkıntılar yapılarak vurgulanmıştır.

Yapının mimarı Mimar Sinan'a ve Osmanlı mimarisi hayranlığı nedeniyle giriş cephesinde taş ve tuğla birlikte kullanılmış , yan ve arka cepheler ise sıva ile kaplanmıştır.

Ön cephe alınlıkta yer alan Atatürk maskı Avusturyalı heykeltıraş Joseph Thorak'ın çalışmasıdır. Orta bloğun alınlığında Atatürk'ün Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir özdeyişi yer almaktadır.

Fakülte bahçesinde yer alan Mimar Sinan Anıtı ise Hüseyin Anka Özkan tarafından yapılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi" (Türkçe). Goethe Enstitüsü. 28 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150528033035/http://www.goethe.de:80/ins/tr/ank/prj/urs/geb/bil/phi/trindex.htm. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2014.