İçeriğe atla

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(DTCF Tiyatro Bölümü sayfasından yönlendirildi)
DTCF Tiyatro Bölümü Öğretim Kadrosu, 1993-94

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi tiyatro bölümü, bir bilim dalı olarak tiyatro üzerine akademik eğitim veren üniversite bölümüdür. DTCF Tiyatro Bölümü, Türkiye'de akademik düzeyde tiyatro eğitimi veren ilk kuruluştur.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi tiyatro bölümünün temeli, 1958 yılında tiyatro enstitüsünün kurulması ile atıldı. O yıllarda Muhsin Ertuğrul, üniversite seviyesinde tiyatro eğitiminin gerekleri hakkındaki yazıları ile kamuoyunu böyle bir girişime hazırlamıştı. Prof. Dr. İrfan Şahinbaş'ın girişimleri ile tiyatroyu bir bilim dalı olarak ele alan, bu konuda araştırmalar yapan ve eğitim veren bir tiyatro enstitüsü kuruldu. Enstitünün başkanı Prof. Dr. Bedrettin Tuncel, yardımcısı Prof. Dr. İrfan Şahinbaş oldu. Enstitünün ilk asistanları olarak önce Sevda Şener, çok kısa bir süre sonra Özdemir Nutku kadroya alındı. Enstitü 1962 ders yılı sonunda, bir enstitü kapsamı içinde ders verilemeyeceği gerekçesiyle kapatıldı.

İki yıl süren hazırlık evresinden sonra 1964 yılında tiyatro kürsüsü adı altında eğitime ve dört yıllık bir lisans program uygulanmaya başlandı ve mezunlara üniversite diploması veriliyordu. Kürsü başkanlığına Prof. Dr. Melahat Özgü getirildi.

Tiyatro kürsüsü, 1981 yılında yapılan düzenlemeyle tiyatro bölümü adını aldı.[1]

Eğitim biçimi - dalları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sahne uygulamalarında görülen gelişim ve ortaya çıkan gereksinimler doğrultusunda, tiyatro bölümünde 1987-1988 ders yılından başlayarak yeni bir uygulamaya geçildi. Tiyatro bölümü, tiyatro tarihi ve teorisi ana bilim dalı, dramatik yazarlık ana sanat dalı ve oyunculuk ana sanat dalı olmak üzere üç dala ayrıldı. Bölüme 1987-1988 öğretim yılından başlayarak özel yetenek sınavıyla öğrenci alınmakta, lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde eğitim verilmektedir.

Eğitim anlayışı[değiştir | kaynağı değiştir]

DTCF tiyatro bölümü, Türkiye'de tiyatro eğitiminde usta-çırak ilişkisine dayalı geleneksel yöntemlerle oyuncu yetiştiren konservatuvar eğitimine alternatif oluşturdu. Tiyatro alanında akademisyenliği tam zamanlı bir meslek olarak seçen tiyatro akademisyenlerini yetiştiren ocak niteliğindeki DTCF tiyatro bölümü, hocaların hocası olarak bilinen Sevda Şener, Metin And, Turgut Özakman, Sevinç Sokullu, Nurhan Karadağ, Selda Öndül gibi tiyatroyu fikirleriyle etkileyen isimleri bünyesinde barındırmıştı.

Akademik kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

11 Ocak 2016 tarihli Barış İçin Akademisyenler bildirisinde imzası olan yedi akademisyenin (Prof. Dr. Selda Öndül, Prof.Dr. Tülin Sağlam, Prof. Dr. Beliz Güçbilmez, Doç. Dr. Süreyya Karacabey, Araş.Gör.Dr.M.Elif Çongur, Araş.Gör.Şamil Yılmaz, Araş.Gör.Ceren Özcan) bölümden ilişiğinin kesilmesiyle Doç. Dr. A. Kadir Çevik yönetiminde eğitime devam eden tiyatro bölümünde, Dr.Öğr.Üyesi Duygu Toksoy Çeber, emekli Öğr.Görevlisi Erkan Ergin, Öğr.Görevlisi Özgün Çakar Özdemir, Öğr.Görevlisi Utku Akgün, Öğr.Görevlisi Gülden Ateş ve ek dersli öğretim görevlileri ders vermekte, Araş.Gör.Utku Saçak akademik çalışmalarına devam etmektedir.

Tiyatro Bölümünden Emekli Olmuş Öğretim Üyeleri-Elemanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ asklepios_adm. "Tiyatro Bölümü". Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi. 25 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mart 2021.