DTCF Tiyatro Bölümü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
DTCF Tiyatro Bölümü Öğretim Kadrosu, 1993-94

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi tiyatro bölümü, DTCF'nin tiyatroculuk üzerine eğitim veren bölümüdür.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de akademik düzeyde tiyatro eğitimi veren ilk kuruluş olan Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi tiyatro bölümünün temeli, 1958 yılında tiyatro enstitüsünün kurulması ile atıldı. O yıllarda Muhsin Ertuğrul, üniversite seviyesinde tiyatro eğitiminin gerekleri hakkındaki yazıları ile kamuoyunu böyle bir girişime hazırlamıştı. Prof. Dr. İrfan Şahinbaş'ın girişimleri ile tiyatroyu bir bilim dalı olarak ele alan, bu konuda araştırmalar yapan ve eğitim veren bir tiyatro enstitüsü kuruldu. Enstitünün başkanı Prof. Dr. Bedrettin Tuncel, yardımcısı Prof. Dr. İrfan Şahinbaş oldu. Enstitünün ilk asistanları olarak önce Sevda Şener, çok kısa bir süre sonra Özdemir Nutku kadroya alındı. Enstitü 1962 ders yılı sonunda, bir enstitü kapsamı içinde ders verilemeyeceği gerekçesiyle kapatıldı.

İki yıl süren hazırlık evresinden sonra 1964 yılında "tiyatro kürsüsü" adı altında eğitime başlandığında, dört yıllık bir program uygulanıyor ve mezunlara üniversite diploması veriliyordu. Kürsü başkanlığına Prof. Dr. Melahat Özgü getirildi.

Tiyatro Kürsüsü 1981 yılında yapılan yeni düzenlemeyle "tiyatro bölümü" adını aldı.

Eğitim biçimi - dalları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sahne uygulamalarında görülen gelişim ve ortaya çıkan gereksinimler doğrultusunda, tiyatro bölümünde 1987-1988 ders yılından başlayarak yeni bir uygulamaya geçildi. Tiyatro bölümü, "tiyatro tarihi ve Teorisi anabilim dalı", "dramatik yazarlık anasanat dalı" ve "oyunculuk anasanat dalı" olmak üzere üç dala ayrıldı. Bölüme 1987-1988 öğretim yılından başlayarak özel yetenek sınavıyla öğrenci alınmakta, lisans, yüksek lisans ve doktora aşamalarında eğitim yapılmaktadır.

Eğitim anlayışı[değiştir | kaynağı değiştir]

DTCF tiyatro bölümü, Türkiye'de tiyatro eğitiminde usta-çırak ilişkisine dayalı geleneksel yöntemlerle oyuncu yetiştiren konservatuvar eğitimine alternatif oluşturdu. Tiyatro alanında akademisyenliği tam zamanlı bir meslek olarak seçen tiyatro akademisyenlerini yetiştiren ocak niteliğindeki DTCF tiyatro bölümü, hocaların hocası olarak bilinen Sevda Şener, Metin And, Turgut Özakman, Sevinç Sokullu, Nurhan Karadağ, Selda Öndül gibi tiyatroyu fikirleriyle etkileyen isimleri bünyesinde barındırmıştı.

Akademik kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Prof.Dr. Tülin Sağlam yönetimindeki Tiyatro Bölümü'nde Prof. Dr. Selda Öndül, Prof.Dr. Beliz Güçbilmez, Doç.Dr. Süreyya Karacabey, Yrd.Doç.Dr. Nedim Yıldız, Yrd.Doç.Dr. A. Kadir Çevik, Yrd. Doç. Dr. Gülayşe Temeltaş, öğretim elemanları Erkan Ergin ve Dr. M.Elif Çongur ders vermekte, Araş.Gör. Şamil Yılmaz akademik çalışmalarına devam etmektedir.

Tiyatro Bölümünden Emekli Olmuş Öğretim Üyeleri-Elemanları[değiştir | kaynağı değiştir]

- Bedrettin Tuncel

- Melahat Özgü

- Sevda Şener

- Metin And

- Tahsin Konur

- Turgut Özakman

- Sevinç Sokullu

- Yasamin Kalaç

- Nurhan Karadağ

- Levent Suner

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]