İçeriğe atla

Dil hakları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Dil hakları veya dilsel haklar, bireysel ve kolektif bir hak olarak özel ve kamusal alanlarda iletişim için kullanılan dili veya dilleri seçmeye ilişkin var olan insan hakları ve sivil haklardır. Yasal, idari ve adli işlemlerde kişinin kendi dilini kullanabilmesi, dil eğitimi, anlaşılır ve ilgili kişilerce serbestçe seçilebilir bir dilde medya gibi hakları kapsar.[1]

Uluslararası hukukta genellikle kültürel ve eğitim hakları kapsamında daha geniş bir çerçevede ele alınmaktadır.[2] Önemli belgeler arasında Dil Hakları Evrensel Bildirgesi (1996), Avrupa Bölgesel Diller ve Azınlık Dillerini Koruma Antlaşması (1992), Çocuk Hakları Sözleşmesi (1989), Ulusal Azınlıkların Korunmasına İlişkin Çerçeve Sözleşmesi (1988) ve Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesi (1966) bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ Arzoz, Xabier. "The Nature of Language Rights" 9 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. JEMIE 6 (2007) 2. European Centre for Minority Issues. En son 20 Ağustos 2016 tarihinde erişildi. (İngilizce)
  2. ^ Mancini, Susanna; de WItte, Bruno. "Language Rights and Cultural Rights: A European Perspective". Cultural Human Rights. BRILL, 2008.