Dersim aşiretleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
1926 yılında Ankara'ya davet edilen Dersimli aşiret reisleri, Malatya Valisi Bozan Bey ve Elâziz Valisi Ali Cemal Bey ile birlikte

Dersim aşiretleri, Doğu ve İç Anadolu Bölgesinde Tunceli, Sivas, Tokat, Erzincan, Bingöl, Muş, Maraş, Kayseri, Amasya, Gümüşhane, Elazığ, Adana, Adıyaman, Malatya, Ardahan, Erzurum çevresine yayılmışlardır. Aşiretlerin çıkış noktası "İç Dersim" olup, aşiretlerin Dersim ile birlikte en yoğun olduğu diğer yöre, zamanla çeşitli nedenlerle verdiği göçlerle, Dersimli Alevilerin yoğun ve hakim olduğu iki bölgeden biri haline gelen Koçgiri yöresidir.

Koçgiri yöresi Sivas'ın İmranlı, Zara ilçelerini içine alır. Sivas'ın Hafik, Kangal, Divriği, Suşehri, Tokat'ın Almus, Zile, Erzincan'ın Refahiye, İliç çevresi, Kayseri'nin Sarız, Develi yöresine kadar uzanır ve bu bölgeleri içine alır.

Tunceli'nin Güney ilçeleri, Sivas Koçgiri yöresi aşiretleri, Kayseri Sarız ve Develi, Erzicanın Refahiye, İliç, Kemah, Elazığ Aşiretleri, Adıyaman Dersim Aşiretleri, Kahraman Maraş yöresi Dersim aşiretleri, Tokat, Çorum, Yozgat, Malatya ve Gümüşhane yöresi Dersim aşiretleri ise genel olarak Zazaca ve Kurmancî konuşur. Tek bir dil üzerinde yoğunluk yoktur. Göç yoluyla ya da sürgün edilerek Dersim çevresine dağılmışlardır. Tunceli'ye dışardan gelme birçok aşiret de vardır. Bunların en önemlileri İzol ve Hıran aşiretleridir.

Liste[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Şadililer
 2. Alanlı
 3. Arelli
 4. Aslanuşağı
 5. Beyituşağı
 6. Balabanlı
 7. Caferanlı
 8. Çarikli
 9. Demenanlı
 10. Elhanlı
 11. Hadikan
 12. Hedikli
 13. Hormeklı
 14. İzollu
 15. Karsanlı
 16. Hıran
 17. Kemenlı
 18. Kebanlı
 19. Kureyşanlı
 20. Lolanlı
 21. Pilvenkli
 22. Butanlı
 23. Zilanlı
 24. Silanlı
 25. Şavalanlı
 26. Yusufanlı
 27. Zimtekli
 28. Kurmeş
 29. Derviş Cemal [1]
 30. Şakak
 31. Abdalanlı