Dersim aşiretleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
1926 yılında Ankara'ya davet edilen Dersimli aşiret reisleri, Malatya Valisi Bozan Bey ve Elâziz Valisi Ali Cemal Bey ile birlikte

Dersim aşiretleri, Doğu ve İç Anadolu Bölgesinde Tunceli, Sivas, Tokat, Erzincan, Bingöl, Muş, Maraş, Kayseri, Amasya, Gümüşhane, Elazığ, Adana, Adıyaman, Malatya, Ardahan, Erzurum çevresine yayılmışlardır. Aşiretlerin çıkış noktası "İç Dersim" olup, aşiretlerin Dersim ile birlikte en yoğun olduğu diğer yöre, zamanla çeşitli nedenlerle verdiği göçlerle, Dersimli Alevilerin yoğun ve hakim olduğu iki bölgeden biri haline gelen Koçgiri yöresidir.

Koçgiri yöresi Sivas'ın İmranlı, Zara ilçelerini içine alır. Sivas'ın Hafik, Kangal, Divriği, Suşehri, Tokat'ın Almus, Zile, Erzincan'ın Refahiye, İliç çevresi, Kayseri'nin Sarız, Develi yöresine kadar uzanır ve bu bölgeleri içine alır.

Tunceli'nin Güney ilçeleri, Sivas Koçgiri yöresi aşiretleri, Kayseri Sarız ve Develi, Erzicanın Refahiye, İliç, Kemah, Elazığ Aşiretleri, Adıyaman Dersim Aşiretleri, Kahraman Maraş yöresi Dersim aşiretleri, Tokat, Çorum, Yozgat, Malatya ve Gümüşhane yöresi Dersim aşiretleri ise genel olarak Zazaca ve Kurmancî konuşur. Tek bir dil üzerinde yoğunluk yoktur. Göç yoluyla ya da sürgün edilerek Dersim çevresine dağılmışlardır. Tunceli'ye dışardan gelme birçok aşiret de vardır. Bunların en önemlileri İzol ve Hıran aşiretleridir.

Liste[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Şadililer
 2. Alanlı
 3. Arelli
 4. Aslanuşağı
 5. Balabanlı
 6. Caferanlı
 7. Çarikli
 8. Demenanlı
 9. Elhanlı
 10. Hadikan
 11. Hedikli
 12. Hormeklı
 13. İzollu
 14. Karsanlı
 15. Hıran
 16. Kemenlı
 17. Kebanlı
 18. Kureyşanlı
 19. Lolanlı
 20. Pilvenkli
 21. Butanlı
 22. Zilanlı
 23. Silanlı
 24. Şavalanlı
 25. Yusufanlı
 26. Zimtekli
 27. Kurmeş
 28. Derviş Cemal [1]
 29. Şakak
 30. Abdalanlı