Dersim aşiretleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
1926 yılında Ankara'ya davet edilen Dersimli aşiret reisleri, Malatya Valisi Bozan Bey ve Elâziz Valisi Ali Cemal Bey ile birlikte

Dersim aşiretleri, Doğu ve İç Anadolu Bölgesinde Tunceli, Sivas, Tokat, Erzincan, Bingöl, Muş, Maraş, Kayseri, Amasya, Gümüşhane, Elazığ, Adana, Adıyaman, Malatya, Ardahan, Erzurum çevresine yayılmışlardır. Aşiretlerin çıkış noktası "İç Dersim" olup, aşiretlerin Dersim ile birlikte en yoğun olduğu diğer yöre, zamanla çeşitli nedenlerle verdiği göçlerle, Dersimli Kürt Alevilerin yoğun ve hakim olduğu iki bölgeden biri haline gelen Koçgiri yöresidir.

Koçgiri yöresi Sivas'ın İmranlı, Zara ilçelerini içine alır. Sivas'ın Hafik, Kangal, Divriği, Suşehri, Tokat'ın Almus, Zile, Erzincan'ın Refahiye, İliç çevresi, Kayseri'nin Sarız, Develi yöresine kadar uzanır ve bu bölgeleri içine alır.

Tunceli'nin Güney ilçeleri, Sivas Koçgiri yöresi aşiretleri, Kayseri Sarız ve Develi, Erzicanın Refahiye, İliç, Kemah, Elazığ Aşiretleri, Adıyaman Dersim Aşiretleri, Kahraman Maraş yöresi Dersim aşiretleri, Tokat, Çorum, Yozgat, Malatya ve Gümüşhane yöresi Dersim aşiretleri ise genel olarak Zazaca ve Kurmancî konuşur. Bazı aşiretlerde tek bir dil üzerinde yoğunluk yoktur Bazı Zaza aşiretlerin Kurmanciyi sonradan benimsedikleri söylensede bunu kanıtlayacak bir delil yoktur. İzol ve Hıran aşiretlerinin sürgün edilerek bu bölgelere geldiğide söylenir.

Liste[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Şadililer
 2. Alanlı
 3. Arelli
 4. Aslanuşağı
 5. Beyituşağı
 6. Koçuşağı (Koçan)
 7. Balabanlı
 8. Caferanlı
 9. Çarikli
 10. Demenanlı
 11. Elhanlı
 12. Hadikan
 13. Hedikli
 14. Hormeklı
 15. İzollu
 16. Karsanlı
 17. Hıran
 18. Kemenlı
 19. Kebanlı
 20. Kureyşanlı
 21. Lolanlı
 22. Pilvenkli
 23. Butanlı
 24. Zilanlı
 25. Silanlı
 26. Şavalanlı
 27. Yusufanlı
 28. Zimtekli
 29. Kurmeş
 30. Derviş Cemal [1]
 31. Şakak
 32. Abdalanlı
 33. Keçelan