İçeriğe atla

Davy Crockett

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Davy Crockett
Görev süresi
4 Mart 1833 - 4 Mart 1835
Yerine gelen Adam Huntsman
Kişisel bilgiler
Doğum 17 Ağustos 1786
Limestone, Greene County, Tennessee, (o sırada, Kuzey Carolina'nın bir parçası) ABD.
Ölüm 6 Mart 1836 (49 yaşında)
Alamo Kalesi, San Antonio, Texas
Partisi Ulusal Cumhuriyetçi Parti (Anti-Jacksonian)
Whig (1833)[1]
Evlilik(ler) Polly Finley (1806–1815 )
Elizabeth Patton (1815–1836)
İmzası

David Crockett (17 Ağustos 1786 - 6 Mart 1836) Amerikalı halk kahramanı, sınır koruyucusu, asker ve politikacıydı. Popüler kültürde genellikle "Sınırın vahşi kralı" sıfatıyla anılır. ABD Temsilciler Meclisinde Tennessee eyaletini temsil etti ve Alamo Muharebesinde görev yaptı.

Crockett, avcılık ve hikâye anlatıcılığı ile ün kazandığı Doğu Tennessee'de büyüdü. Lawrence County, Tennessee milislerinde albay oldu ve 1821'de Tennessee eyalet yasama meclisine seçildi. 1827'de ABD Kongresi'ne seçildi ve burada Başkan Andrew Jackson'ın pek çok politikasına, özellikle de Kızılderili Tehcir Yasasına şiddetle karşı çıktı. Crockett'in Jackson'ın politikalarına muhalefeti, 1831 seçimlerinde yenilgiye uğramasına yol açtı. 1833'te yeniden seçildi, daha sonra 1835'te az farkla kaybetti ve kısa bir süre sonra Teksas'tan (daha sonra Meksika eyaleti Tejas'tan) öfkeyle ayrıldı. 1836'nın başlarında Teksas Devrimi'ne katıldı ve "muhtemelen" Alamo Savaşı'nda Meksika Ordusu tarafından yakalandıktan sonra idam edildi.[2]

Crockett, hayatı boyunca sahne oyunları ve almanaklar tarafından ünlendi. Ölümünden sonra itibar kazanmaya devam etti. 20. yüzyılda televizyon dizisi, film tasvirleri yapıldı ve en tanınmış Amerikan halk kahramanlarından biri oldu. [3]

Aile ve erken yaşam

[değiştir | kaynağı değiştir]

Crockett'in ailesi, Amerika'ya göç etmeden önce İrlanda'ya yerleşmiş olsa da, çoğunlukla Fransız- Huguenot soyundan geliyordu. [4] Ailenin bilinen en eski atası Antoine de Saussure. Antoine, Louise de Saix ile evlendi ve onunla İrlanda'ya göç etti ve aile soyadını Crockett olarak değiştirdi. [5] Oğulları Joseph Louis [5] İrlanda'da doğdu ve Sarah Stewart ile evlendi. Joseph ve Sarah, oğulları William David ile New York'a göç etti. William David ise Elizabeth Boulay ile evlendi. William ve Elizabeth'in oğlu David, Pennsylvania'da doğdu ve Elizabeth Hedge ile evlendi. Alamo'da ölen David Crockett'in babası William, David Jr., Robert, Alexander, James, Joseph ve John'un [a] ebeveynleriydi.

John Crockett 1753 yılında, Frederick County, Virginia'da doğdu. John, Amerikan Devrim Savaşı sırasında Kings Mountain Savaşı'nda savaşan Dağüstü Adamlarından biriydi. [8] John'un kardeşi Joseph, çatışmada yaralandı. Kardeşi James ise esir alındı ve on yedi yıl esir tutuldu. [9]

Hatıra taşı.
Crockett'in doğduğu yerdeki replika kabin.

John, 1780'de Rebecca Hawkins ile evlendi. [9] Oğulları David 17 Ağustos 1786'da [9] doğdu ve ona John'un babasının adını verdiler. [b] David, Nolichucky Nehri yakınında ve Limestone topluluğunun yakınında Greene County, Tennessee'de (o zamanlar Kuzey Carolina'nın bir parçası) doğdu. [c] John sürekli olarak ailesini geçindirmek için mücadele etti ve Crockett ailesi 1792'de Lick Creek'teki bir araziye taşındı. [9] John bu araziyi 1794'te sattı ve ailesi ile Cove Creek'e taşıdı. ortağı Thomas Galbraith ile bir değirmen inşa etti. [9] Bir sel, değirmen ve Crockett çiftliğini yok etti. Crockett ailesi daha sonra Jefferson County, Tennessee'deki Mossy Creek'e taşındı, ancak John 1795'te iflasta mülkünü kaybetti. [9] Aile daha sonra John Canady adlı bir Mezhep liderinin sahip olduğu mülke taşındı. [d] John, Güneybatı Bölgesi’ndeki Morristown’da bir taverna inşa etti. [e]

David 12 yaşındayken, babası Crockett ailesinin borçlarına yardım etmesi için onu Jacob Siler'a çalışması için gönderdi. Siler'in sığırlarına bir reper gibi bakmasına yardım etti. İyi muamele gördü ve hizmetleri için para aldı, ancak Virginia'da birkaç hafta geçirdikten sonra, Tennessee'ye dönmeye karar verdi. [9] Ertesi yıl, John oğullarını okula kaydettirdi, ancak David, bir öğrenci arkadaşıyla yaptığı tartışmanın ardından okula gitmemeye başladı. Bunu öğrendikten sonra John onu kırbaçlamaya çalıştı ama oğlu kaçtı. David daha sonra Jesse Cheek'in yanına Front Royal, Virginia'da bir sığır sürüsünde çalışmak için katıldı. [9] Bu sürü işinin ardından, Batı Virginia'daki Gerrardstown'a yaptığı bir gezide sürü sahibi Adam Myers'a katıldı. [9] Myers ile yaptığı geziler arasında çiftçi John Gray için çalıştı. [9] Myers'dan ayrıldıktan sonra, sonraki dört yıl boyunca şapkacı Elijah Griffith ile birlikte çıraklık yaptığı Christiansburg, Virginia'ya gitti. [9]

David Crockett ve Margaret Elder evlilik sözleşmesi, 21 Ekim 1805

1802'de David, babasının Tennessee'deki tavernasına yürüyerek geri döndü. [9] Babası, Abraham Wilson'a 36 dolar ($643 dolar ediyor 2019 yılında) borcunu ödemek için Wilson'a David'i kiraladı. Borçlar ödendikten sonra John Crockett oğluna gitmekte özgür olduğunu söyledi. David, Canady'nin yanına çalışmaya gitti.

Evlilikler ve çocuklar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Crockett, John Canady'nin yeğeni Amy Summer'a aşık oldu. Düğün partisinin bir parçası olarak hizmet ederken Crockett, Margaret Elder ile tanıştı. Onu onunla evlenmeye ikna etti ve 21 Ekim 1805'te bir evlilik sözleşmesi yapıldı. Margaret aynı zamanda başka bir gençle nişanlanmış ve David yerine onunla evlenmişti.

David, Polly Finley ve annesi Jean ile bir hasat festivalinde tanıştı. Başlangıçta ona karşı dostane olmasına rağmen, Jean Finley sonunda Crockett'in kızına uygun bir adam olmadığını hissetti. Crockett, Polly ile evlenme niyetini açıkladı. 16 Ağustos'ta ailesi ve arkadaşlarıyla Polly'nin evine gitti ve Polly ile evlenmek için yola çıktı. Polly'nin babası, düğünü Jean Finley'in evinde yapılması için Crockett'e yalvardı. Crockett, Jean'ın ona geçmişte yaptıkları için özür dilemesinden sonra bunu kabul etti.

Yeni evli çift Polly'nin ebeveynlerinin yakınında bir araziye yerleştiler ve Amerika Birleşik Devletleri Kongre Üyesi olan ilk çocukları John Wesley Crockett 10 Temmuz 1807'de doğdu. [9] İkinci çocukları William Finley Crockett 25 Kasım 1808'da doğdu. Ekim 1811'de aile Lincoln County'e taşındı. Üçüncü çocukları Margaret Finley (Polly) Crockett 25 Kasım 1812'de doğdu. Crockett ailesi, 1813'te Franklin County'ye taşındı. Beans Creek'teki yeni evine "Kentuck" adını verdi. Karısı Mart 1815'te öldü ve Crockett, erkek kardeşi John ve baldızından çocuklarına bakmaları için yanına taşınmalarını istedi. Aynı yıl bir kızı Margaret Ann ve bir oğlu George olan dul Elizabeth Patton ile evlendi. David ve Elizabeth'in oğlu Robert Patton 16 Eylül 1816'da doğdu. Kızı Rebecca Elvira 25 Aralık 1818'de doğdu. Kızı Matilda 2 Ağustos 1821'de doğdu.

Tennessee milisleri

[değiştir | kaynağı değiştir]
ABD posta pulu, 1967 basımı

Andrew Jackson, 1802'de Tennessee milislerinin tümgeneralliğine atandı. [21] Fort Mims katliamı, 30 Ağustos 1813'te Mobile, Mississippi Bölgesi yakınlarında meydana geldi ve Creek Savaşı için bir toplanma çığlığı haline geldi. [9] 20 Eylül'de Crockett ailesinden ayrıldı ve Gönüllü Binekli Tüfekçilerin İkinci Alayı'nın bir parçası olan Francis Jones'ın Atlı Silahşorlar'da ilk görev süresi olan 90 günlük bir süre için izci olarak görev aldı. Savaşta Albay John Coffee komutasında görev yaptılar, güneye günümüz Alabama'sına doğru yürüdüler ve savaşta aktif rol aldılar. 24 Aralık 1813'e kadar görev yaptı.

1812 Savaşı, Creek Savaşı ile eşzamanlı olarak yürütülüyordu. Ağustos 1814'teki Fort Jackson Antlaşması'ndan sonra, Tennessee milislerinden destek istedi. Crockett, 28 Eylül 1814'te Yüzbaşı John Cowan komutasındaki Tennessee Atlı Silahşorlar ile altı aylık bir dönem için üçüncü çavuş olarak yeniden askere alındı. Crockett'in ekibi, diğer birliklerin günlerce gerisinde kaldı ve daha çok yiyecek aramaya odaklandılar. Crockett Aralık ayında eve döndü. Mart 1815'e kadar hala yedek çavuş statüsündeydi, bu yüzden hizmetinin geri kalanını yerine getirmesi için genç bir adam tuttu.

Davy Crockett, William Henry Huddle, 1889

1817'de Crockett, aileyi Lawrence County'deki yeni araziye taşıdı ve burada ilk kez yeni ilçenin sınırlarını yapılandırmaya yardımcı olan bir komisyon üyesi olarak kamu ofisine girdi. 25 Kasım'da, eyalet yasama organı ona ilçe şerifi olarak atadı. 27 Mart 1818'de, Tennessee Milislerinin Elli Yedinci Alayı'nın yarbaylığına seçildi ve bu pozisyon için aday Daniel Matthews'ı mağlup etti. 1819'a gelindiğinde Crockett bölgede birden fazla işletme işletiyordu ve kamu sorumluluklarının o kadar çok zamanını ve enerjisini tüketmeye başladığını hissetti ki, ne aile ne de iş için zamanı kalmıyordu bu sebeple şeriflik makamından ve alaydaki konumundan istifa etti.

Tennessee Genel Kurulu

[değiştir | kaynağı değiştir]

1821'de komiserlikten istifa etti. Lawrence ve Hickman ilçelerini temsilen Tennessee Genel Kurulu'nda başarılı bir şekilde aday oldu. Crockett'in anekdotsal hitabet becerilerini geliştirdiği seçim budur. 17 Eylül 1821'de Öneriler ve Şikayetler Komitesi'ne atandı ve 17 Kasım'da sona eren ilk oturumun yanı sıra vali tarafından 1822 yazında çağrılan ve 24 Ağustos'ta sona eren özel oturum boyunca görev yaptı. Yoksullar üzerindeki vergi yükünü hafifletmek için olan yasaları tercih etti. Crockett, tüm yasama kariyerini yoksul yerleşimcilerin hakları için savaşarak geçirdi. 1821 valilik adayı William Carroll'u destekledi.

Crockett'in 1821'de Genel Kurul'a seçilmesinden iki haftadan daha kısa bir süre sonra, Tennessee Nehri'nde meydana gelen sel, Davy Crockett'in işlerini mahvetti. Kasım ayında Elizabeth'in babası Robert Patton 800 dönüm Carroll County mülkünü Crockett'ın borçlarını ödemeye yardımcı olmak için sattı ve ailesini Obion Nehri üzerindeki kalan araziye taşıdı. Andrew Jackson'ın 1823'te Birleşik Devletler Senatosu'na seçilmesi sırasında, Crockett rakibi John Williams'ı destekledi. [22]

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi

[değiştir | kaynağı değiştir]

25 Ekim 1824'te Crockett, seçmenlerine ABD Temsilciler Meclisi'nde bir sandalye için 1825 seçimlerine katılma niyetini iletti. Bu seçimi görevdeki Adam Rankin Alexander'a kaybetti. Jackson Gazette, 15 Eylül 1826'da Crockett'ten Rankin'e tekrar meydan okuma niyetini açıklayan ve Başkan John Quincy Adams ve Dışişleri Bakanı Henry Clay'in politikalarına ve Rankin'in pamuk tarifesine ilişkin tutumuna karşı olduğunu belirten bir mektup yayınladı. Crockett, 1827-29 döneminde rakiplerini kolayca mağlup etti. Washington DC'ye geldi ve orada ikamet etti. Crockett, yasama odağını yerleşimcilerin arazi tapuları için adil bir anlaşma sağlamasına devam ederek James K. Polk tarafından desteklenen bir yasa tasarısına değişikliği önerdi.

Crockett, 1829-31 oturumları için yeniden seçildi, bir kez daha Adam Rankin Alexander'ı yendi. 29 Ocak 1830'da arazi tasarısında değişikler yaptı, ancak 3 Mayıs'ta oylamada yenilgiye uğradı. 25 Şubat 1830'da, West Point'teki Birleşik Devletler Askeri Akademisi'nin kaldırılması için bir karar sundu. Jackson'ın 1830'daki Kızılderililerden Uzaklaştırma Yasasına karşı çıktı ve Tennessee delegasyonunda buna karşı oy kullanan tek üyeydi. Cherokee şefi John Ross, 13 Ocak 1831'de Crockett'in oyu için teşekkürlerini ifade eden bir mektup gönderdi. Görüşü çevresinde popüler değildi ve 1831 seçimlerinde William Fitzgerald tarafından mağlup edildi.

Crockett, 1833 seçimlerinde tekrar Fitzgerald'a karşı yarıştı ve Kongre'ye geri döndü ve 1835'e kadar görev yaptı. 2 Ocak 1834'te, arazi tapu kararını sundu, ancak karar yürürlüğe girmedi. Ağustos 1835 seçimlerinde Adam Huntsman tarafından yenildi. Kongre'deki son döneminde, Kentucky Kongre Üyesi Thomas Chilton ile 1834'te otobiyografisini yazmak için anlaştı. ve kitabı tanıtmak için doğuya gitti. 1836'da gazeteler, evine döndüğünde Crockett'e atfedilen şu anki meşhur alıntıyı yayınladı:

Mahallemdeki insanlara hizmet ettiğim gibi onlara sadakatle hizmet edeceğimi söyledim; ama kabul etmezlerse onlar cehenneme ve ben Teksas'a giderim.

John Gadsby Chapman'dan Davy Crockett'in Portresi

Aralık 1834'te Crockett, Jackson'ın seçilmiş halefi Martin Van Buren Başkan seçilirse Teksas'a taşınma düşüncesini arkadaşlarına söylüyordu. Ertesi yıl, arkadaşı Benjamin McCulloch'la, bir devrimin yaklaşacağı beklentisiyle Teksas'a gitmek üzere bir gönüllüler grubu kurmayı konuştu. Teksas'a gitmesi, Ekim ayının son haftasında merhum kayınpederinin mülkünün icra olarak mahkemeye çıkmasıyla ertelendi; nihayet 1 Kasım 1835'te, Texas'ı keşfetmek için West Tennessee'deki Rutherford yakınlarındaki evini üç kişiyle birlikte terk etti. [23] En küçük çocuğu Matilda daha sonra babasını en son gördüğünü açıkça hatırladığını yazdı:

Av kıyafeti giymişti, bir rakun derisi kepi giymişti ve Philadelphia'daki arkadaşları tarafından kendisine sunulan güzel bir tüfek taşıyordu ... Gittiği sabah hepimizin Teksas'ta kendisine katılacağına dair çok emin görünüyordu.

Crockett, silahlı 30 adamla birlikte Jackson, Tennessee'ye gitti ve burada Madison County adliyesinin merdivenlerinden bir konuşma yaptı ve 12 Kasım 1835'te Little Rock, Arkansas'a vardılar. Yerel gazeteler, yüzlerce insanın peşinden gittiğini bildirdi. Crockett bir göz atmak için şehre indi ve bir grup önde gelen vatandaş, o gece Jeffries Hotel'de onuruna bir akşam yemeği verdi. Crockett "esas olarak Teksas'ın bağımsızlığı konusuna" ve Washington siyasetine değindi.

Crockett , 1836 yılının Ocak ayının başlarında Nacogdoches, Teksas'a geldi. 14 Ocak'ta, o ve diğer 65 kişi, Yargıç John Forbes önünde altı aylığına Teksas Geçici Hükûmetine yemin etti: "Hükümetin yeminini ettim ve adımı gönüllü olarak kaydettim ve Rio Grande'ye doğru yola çıkacağım. Amerika Birleşik Devletleri'nden gönüllülerle birkaç gün içinde. " Her adama yaklaşık 4,600 dönüm vereceğini belirtti. 6 Şubat'ta, o ve diğer beş adamı San Antonio de Bexar'a gitti ve kasabanın hemen dışında kamp kurdu.

Robert Jenkins Onderdonk'un Alamo'nun Düşüşü, Davy Crockett'in görevin güney kapısını aşan Meksikalı askerlere tüfeğini savurduğunu anlatıyor.

Crockett, 8 Şubat'ta San Antonio'daki Alamo Kalesi'ne geldi. 23 Şubat'ta General Antonio López de Santa Anna liderliğindeki bir Meksika ordusu, Alamo'da garnizondaki adamların beklemediği anda geldi ve Meksika askerleri hemen bir kuşatma başlattı . Santa Anna topçularına bombardımanı sürdürmelerini emretti. Silahlar her gün Alamo'ya yaklaştırılarak etkinliği artırıldı. 25 Şubat'ta 200-300 Meksikalı asker San Antonio Nehri'ni geçti ve Alamo kalesi'nin yaklaşık 90-100 metre ilerisinde terk edilmiş barakalarda konuçlandı. Askerler, kulübeleri başka bir topçu pozisyonu oluşturmak için koruma olarak kullanmayı planlıyordu, ancak birçok Teksaslı aslında kaleye bir saldırı başlattıklarını varsayıyordu. Teksaslı birkaç adam kulübeleri yakmaya gönüllü oldu. Koruma sağlamak için, Alamo topları Meksikalı askerlerine bomba fırlattı. Crockett ve adamları tüfekleri ateşlerken, diğer savunmacılar sürekli ateşi sürdürmek için ekstra silahlar doldurdu. Savaş 90 dakika içinde sona erdi ve Meksika askerleri geri çekildi. Alamo'nun içinde sınırlı miktarda barut ve kurşun deposu vardı ve Alamo komutanı William Barret Travis, değerli mühimmatı korumak için topçulara 26 Şubat'ta ateşi durdurmalarını emretti. Crockett ve adamları, alışılmadık derecede etkili oldukları için ateş etmeye devam etmeleri için teşvik edildi.

Alamo Savaşı sırasında Davy Crockett tarafından kullanıldığı iddia edilen bir bıçak

Kuşatma ilerledikçe, Travis takviye isteyen birçok mesaj gönderdi. Teksas, Goliad'daki Presidio La Bahia'daki Texian askerlerine komuta eden James Fannin'e birkaç elçi gönderildi. Fannin, Alamo'yu güçlendirmenin çok riskli olduğuna karar verdi, ancak tarihçi Thomas Ricks Lindley 50 kadar Fannin'in adamının Alamo'ya gitmek için emrini bıraktığı belirtmiştir. Bu adamlar 3 Mart öğleden sonra, 35 mil (56 km) Cibolo Deresi'ne vardılar ve Alamo Garnizonuna katılmayı planlayan başka bir gruba dahil oldular.

Aynı gece Alamo'nun dışında Meksikalı ve Teksaslı birlikler arasında çatışma çıktı. Tarihçi Walter Lord, Texians'ın kuryeleri John Smith'in Meksikalı grev gözcülerinden kaçmasına izin vermek için bir oyalama yarattıklarını tahmin ettiğini belirtmiştir. Bununla birlikte, Alamo'dan sağ kurtulan Susannah Dickinson, 1876'da Travis'in 3 Mart'ta hava karardıktan kısa bir süre sonra üç kişiyi yolladığını söyledi, bu muhtemelen Meksika takviyelerinin gelişine bir cevaptı. Crockett dahil üç adam Fannin'i bulmaya gönderildi. Lindley, Crockett ve diğerlerinden birinin, gece yarısından hemen önce Cibolo Deresi boyunca bekleyen Texians kuvvetini bulduklarını belirtirilir. 4 Mart'ta gün ışığından hemen önce, Texian kuvvetinin bir kısmı Meksika hatlarını geçmeyi başardı ve Alamo'ya girdi. İkinci bir grup, Meksikalı süvariler tarafından bozkır boyunca sürüldü.

Kuşatma, 6 Mart'ta Meksika ordusunu, Alamo savunucuları uyurken şafaktan hemen önce saldırmasıyla sona erdi. Günlük topçu bombardımanı askıya alınmıştı, belki de sürekli gerginliğin kesilmesine karşı doğal insan tepkisini teşvik etmek için bir hileydi bu. Ancak Alamo garnizonu uyandı ve son çatışma başladı. Savaşamayanlara çoğu kilise içinde toplandı. Dickinson'a göre, Crockett görevine koşmadan önce dua etmek için kısa bir süre durdu. Meksikalı askerler Alamo kalesinin kuzey dış duvarlarına tırmandılar ve Texianların çoğu daha önce planlandığı gibi hendeklere düştü. Crockett ve adamları, geri çekilmek için kışlaya çok uzaktılar ve açıkta kalan son gruptu. Çatışma silahları yeniden doldurmaya izin veremeyecek kadar şiddetli olduğu için kilisenin önündeki alçak duvarı savundular, tüfeklerini sopa olarak kullandılar ve bıçakları kullandılar. Silah ve süngü ile yapılan savunmanın ardından, Meksika askerleri kalan birkaç savunucuyu kiliseye gitmeye zorladı.

San Fernando Katedrali'ndeki bir tabut, Alamo savunucularının küllerini tuttuğunu iddia ediyor. Ancak tarihçiler, küllerin Alamo yakınlarında gömülü olmasının daha muhtemel olduğuna inanıyor.

Alamo Savaşı neredeyse 90 dakika sürdü [24] ve tüm savunucular öldürüldü. Santa Anna, adamlarına cesetlerini yakındaki ağaçlara götürmelerini emretti, cesetleri burada üst üste yığdılar ve o akşam savunucuların bedenlerini küle çevirdiler. Juan Seguin ve süvarilerinin kalıntıları incelemek için Bexar'a döndüğü Şubat 1837'ye kadar küller rahatsız edilmeden orada kaldı. Yerel bir marangoz basit bir tabut yaptı ve cenaze odunlarından çıkan külleri içine yerleştirildi. Kapakta Travis, Crockett ve Bowie'nin isimleri yazılıydı. Tabutun bir şeftali ağacı korusuna gömüldüğü düşünülüyor, ancak yer işaretlenmemiş ve artık tanımlanamıyor.

Crockett, Houston County, Teksas'taki David Crockett Baharı

David Crockett'in kaderi hakkında kesin olan tek şey, 6 Mart 1836 sabahı 49 yaşında Alamo'da öldüğüdür . Pek çok rivayete göre, savaş sırasında beş ila yedi Teksaslı, muhtemelen General Castrillón'a teslim oldu.Santa Anna, Meksikalılara esir almamaları emrini vermişti ve bu emirlerin dikkate alınmadığı için kızmıştı. Hayatta kalanların derhal infaz edilmesini talep etti, ancak Castrillón ve diğer birkaç memur bunu yapmayı reddetti. Çatışmaya katılmayan kurmay subayları kılıçlarını çekti ve silahsız Texians'ı öldürdü.

Savaştan haftalar sonra, Crockett'in teslim olan ve idam edilenler arasında olduğuna dair hikâyeler dolaşmaya başladı. Ben adlı eski bir Amerikalı köle, Santa Anna'nın subaylarından biri için aşçı olarak çalışmış ve Crockett'in cesedinin "en az on altı Meksikalı cesedi" ile çevrili kışlalarda bulunduğunu ve bunlardan birinde Crockett'in bıçağının gömülü olduğunu ileri sürdü.

1955'te Jesús Sánchez Garza, Alamo Savaşı'nda bulunan Meksikalı bir subay olan José Enrique de la Peña'nın anılarını keşfetti ve La Rebelión de Texas olarak yayınladı. 1975'te Santa Anna in Texas: A Personal Narrative of the Revolution yayınladı. İngilizce yayın, Crockett'in savaşta ölmediğini iddia ettiği için Amerika Birleşik Devletleri'nde bir skandala neden oldu. İngilizce yayının çevirmeni eski kütüphaneci Carmen Perry, Crockett'in ölmediğini düşünen Crockett'e sadık kişiler tarafından anonim mektuplar ve göz korkutucu telefon görüşmeleriyle taciz edildiğini belirtti.

Son olarak, 2001 yılında arşivci David Gracy, laboratuvar sonuçları da dahil olmak üzere makalenin ayrıntılı bir analizini yayınladı. Diğer şeylerin yanı sıra, kağıt ve mürekkebin 1830'larda Meksika ordusu tarafından kullanılan türde olduğunu ve el yazısının, Meksika askeri arşivlerindeki de la Peña tarafından yazılan veya imzalanan diğer belgelerle eşleştiğini buldu.

David Crockett clipper gemi kartı

De la Peña'nın herhangi bir Alamo savunucusunu ismiyle teşhis etme yeteneğini sorgulayanlara gelince, tarihçiler de la Peña'nın Alamo'dan sağ kurtulanların infazlarına şahit olduğuna veya bunlardan bahsedildiğine inanıyor. Ve bazıları ne onun ne de yoldaşlarının bu kişilerin kim olduğunu bilemeyeceğini iddia ederken, diğerleri teslim olma-infaz hipotezi lehine olduğu sonucuna varıyor.

Crockett'in 1835 ile 1856 yılları arasında almanaklarda yayınlanan sözlerinden biri (Daniel Boone ve Kit Carson'ınkilerle birlikte ) şuydu: "Her zaman haklı olduğunuzdan emin olun, sonra devam edin ."

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi'nde görev yaparken Crockett, Mason oldu. Teksas'a gitmeden önce mason önlüğünü Tennessee'deki bir arkadaşına emanet etti ve arkadaşının Kentucky'deki soyundan miras kaldı.

1967'de ABD Posta Servisi, Davy Crockett anısına 5 sentlik bir pul yayınladı.

Col. Crockett heykeli, Lawrenceburg Halk Meydanı
Tennessee
Teksas
 • Crockett İlçe
 • Crockett, Teksas, Houston Bölgesi
 • Crockett Lisesi, Austin bağımsız okul Bölgesi
 • Davy Crockett Gölü, Fannin İlçesi
 • Davy Crockett Loop, Prairies ve Pineywoods Vahşi Yaşam Yolu - Doğu
 • Crockett Ortaokulu, Amarillo
 • Davy Crockett Ulusal Ormanı, Angelina County
 • Davy Crockett Okulu, Dallas bağımsız okul Bölgesi
 • Crockett İlköğretim Okulu, Abilene bağımsız okul Bölgesi, Abilene, Teksas, (2002'de kapandı.)
 • Crockett Caddesi, San Antonio şehir merkezinde önemli bir cadde
 • Fort Crockett, Galveston Bölgesi
Alamo Cenotaph
Karışık bilgiler
 • M28 Davy Crockett Silah Sistemi : ABD tarafından geliştirilen, hafif bir araçtan veya tripoda monte edilmiş bir fırlatıcıdan ateşlenebilen küçük bir Nükleer silah sistemi.
 • Crockett parkı, San Antonio şehir merkezinin kuzeyinde
 • Alamo Cenotaph, San Antonio, heykeltıraş Pompeo Coppini, Cenotaph'ın batı panelinde bir Crockett heykeli ve diğer Alamo savunucularının önünde William B. Travis'in bir heykeli bulunmaktadır
 • David Crockett Heykeli, Ozona, Texas, heykeltıraş William M. McVey
 • Gerçek boyutlu heykel Albay David Crockett, Public Square, Lawrenceburg, Tennessee, WMDean Marble Company of Columbia

Popüler kültürde

[değiştir | kaynağı değiştir]
Fess Parker, Disneyland'de Davy Crockett rolünde .

Walt Disney, Crockett'in hikâyelerini, 1954 ve 1955 yılları arasında Walt Disney'in Disneyland'ında yayınlanan Davy Crockett adlı bir televizyon mini dizisine uyarladı. Dizi, Fess Parker tarafından canlandırılan, kürklü bir şapka takan Crockett imajını popüler hale getirdi ve " The Ballad of Davy Crockett " şarkısını ortaya çıkardı .

Crockett'in hikâyeleri Fransız animasyon stüdyosu Studios Animage tarafından Davy Crockett adlı 1994 animasyon serisine uyarlandı.

MythBusters'ın 2009 yılında yayınlanan bir bölümü, Crockett'in 40 metre ötedeki bir ağaçta bir balta üzerinde bir mermiyi ikiye bölüp yaramayacağını test etti. Efsane "Onaylandı" ilan edildi.

Filmlerde Crockett şu kişiler tarafından canlandırılmıştır:

 • Charles K. French, Davy Crockett - In Hearts United (1909), sessiz
 • Hobart Bosworth, Davy Crockett (1910), sessiz
 • Dustin Farnum, Davy Crockett (1916), sessiz
 • Cullen Landis (Alamo'nun Düşüşünde Davy Crockett, 1926, sessiz)
 • Jack Perrin (Boyalı Aygır, 1937)
 • Lane Chandler (Alamo Kahramanları, 1937)
 • Robert Barrat (Man of Conquest, 1939)
 • Trevor Bardette (Alamo'lu Adam, 1953)
 • Arthur Hunnicutt (The Last Command, 1955)
 • Fess Parker (Davy Crockett, King of the Wild Frontier, 1955 ve Davy Crockett ve Nehir Korsanları, 1956, ikisi de Walt Disney'in Disneyland'ında)
 • James Griffith (İlk Teksaslı, 1956)
 • John Wayne (Alamo, 1960)
 • Brian Keith (The Alamo: 13 Days to Glory, 1987)
 • Merrill Connally (Alamo: Özgürlüğün Fiyatı, 1988)
 • Johnny Cash (Davy Crockett: Gök Gürültüsü Gökkuşağı, 1988)
 • Tim Dunigan (Davy Crockett: Gökteki Gökkuşağı, Davy Crockett: Doğal Bir Adam, Davy Crockett: Koruyucu Ruh, Davy Crockett: Polly'ye Mektup, 1988–1989)
 • David Zucker (The Naked Gun 2½ : The Smell of Fear, 1991 [çok küçük bir kamera hücresi rolü])
 • John Schneider (James A. Michener's Texas, 1994)
 • Scott Wickware (Sevgili Amerika: Kumdaki Bir Çizgi, 2000)
 • Justin Howard (The Anarchist Cookbook, 2002)
 • Billy Bob Thornton (The Alamo, 2004) "
 • Frank Murdoch tarafından zamanının popüler turne oyunu Davy Crockett (1872)
 • Davy Crockett, müzikal oyun (tamamlanmamış), Ocak-Nisan 1938, Kurt Weill

Düzyazı kurgu

[değiştir | kaynağı değiştir]

Crockett en az iki kısa alternatif tarih çalışmasında yer alıyor: Crockett'in Amerika Birleşik Devletleri'nin yedinci başkanı olduğu Alternate Presidents'de Judith Moffett'in "Chickasaw Slave" ve Crockett'in Alternate Generals cilt 2'de William Sanders tarafından "Empire" Louisiana İmparatoru Napolyon I , 1812 Savaşı'na benzer bir çatışmada. [ <span title="This claim needs references to reliable sources. (November 2016)">alıntı gerekli</span> ]

Columbia Features, 20 Haziran 1955'ten 1959'a kadar Davy Crockett, Frontiersman adlı bir çizgi roman yayınladı. Hikâyeler France Herron'a aitti ve sanat eseri 1956'nın başlarında Jack Kirby tarafından hayalet haline getirildi.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
 • Masonlar Listesi
 • " Davy Crockett'in Şarkısı "
 • Teksas Devrimi'nin Zaman Çizelgesi
 1. ^ Price, Angel. "Davy Crockett- Bear Hunting in Tennessee". 17 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2020. 
 2. ^ With Santa Anna in Texas A Personal Narrative of the Revolution. Texas A&M University Press. 1975. ISBN 9780890960011. 
 3. ^ Abramson, Haskell & Lofaro 2006.
 4. ^ Winders 2001.
 5. ^ a b DRT 2001.
 6. ^ Wallis 2011, s. 19.
 7. ^ Winders 2001, s. 12.
 8. ^ Jones 2006.
 9. ^ a b c d e f g h i j k l m n Wallis 2011.
 10. ^ a b Wallis 2011, ss. 11–12.
 11. ^ DRT 2001, s. 43.
 12. ^ Hasday 2010, s. 7.
 13. ^ Wallis 2011, s. 33.
 14. ^ "Greene County". The Tennessee Encyclopedia of History and Culture. Tennessee Historical Society. 16 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2013. 
 15. ^ "David Crockett Birthplace State Park". Tennessee State Parks. 4 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2013. 
 16. ^ Boylston & Wiener 2009, ss. 163–164.
 17. ^ Wallis 2011, s. 61.
 18. ^ Groneman 2005, s. .34.
 19. ^ Wallis 2011, s. 43.
 20. ^ Jones 2006, s. 1797.
 21. ^ Remini & Clark 2008.
 22. ^ Boylston & Wiener 2009.
 23. ^ Derr 1983.
 24. ^ Petite 1999.
 1. ^ Historians believe that there were more children of William David and Elizabeth, but that not all the records have yet been found.[6][7]
 2. ^ The number of David's siblings is not fully known. Nine children of John and Rebecca have been verified by historians and Crockett descendants: Nathan, William, Aaron, James, David, John, Elizabeth, Rebecca, and Margaret Catharine.[10][10][11][12]
 3. ^ At the time of David Crockett's birth, the surrounding area was part of an autonomous territory known as the State of Franklin. John Crockett was active in local politics and an advocate of the independent State of Franklin.[13][14] A replica of his birthplace cabin stands near the site, now situated in the Davy Crockett Birthplace State Park[15]
 4. ^ John Canady's name was erroneously spelled as Kennedy in Crockett's autobiography, and in some books where the author used Crockett as the source.[16][17][18]
 5. ^ Crockett Tavern Museum now stands on the site.[19][20]

Yazarı olarak adını taşıyan ilki de dahil olmak üzere David Crockett hakkında çok sayıda kitap yazılmıştır. Şablon:CongBio