Alamo Kalesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
San Antonio'da İspanyol din adamları tarafından kurulmuş olan Alamo kalesi, Teksas'ın Meksika'dan ayrılma savaşımının simgesi haline gelmiştir.

Alamo Kalesi, Amerika Birleşik Devletleri'nde, Teksas Devrimi sırasında kanlı çarpışmalar yapılan kale. Teksas'ta San Antonio'da, 1718'de İspanyol din adamları tarafından kurulan San Alamo misyonu, 1792'den sonra, bir kaleye dönüştürüldü.

Teksas Devrimi sırasında Meksikalı Antonio López de Santa Anna Teksas'ı istila ettiğinde, 200 kadar Teksaslı kalenin iç avlusununun yıkık dökük duvarlarından içeri sığınıp, kaleyi kuşatan ve sürekli top ateşi altında tutan 5.000 - 6.000 kişilik Meksika ordusuna 12 gün direnmeyi başardılar. On üçüncü gün (6 Mart 1836) Meksikalılar kaleye girdiler ve Mrs. Dickinson adında bir kadın, çocuğu ve iki hizmetçi dışında bütün Teksaslılar öldürüldüler.

Filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzikaller[değiştir | kaynağı değiştir]

The Siege of The Alamo adlı müzikalın söz ve müziği Bernard J. Taylor'a aittir. San Antonio'da 2000 yılında ilk gösterisi yapılmıştır. Stüdyo kayıtları Michael Berlet, Richard Warren, Richard Austin, Jeffrey Jones-Ragona, Matt Elizondo ve Capital City Men's Chorus of Austin korosu tarafından seslendirilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]