Louisiana'nın satın alımı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Louisiana, satın alınan bölgeler kalın çizgiyle çizilmiştir.

Louisiana satın alımı (Louisiana Purchase), Mississippi Nehri havzasının batısındaki toprakların 1803'te ABD tarafından Fransa'dan satın alınması. ABD tarihinin bu en büyük toprak alımında 2.100.000 km²'lik bir alan için toplam 15 milyon Amerikan doları (hektar başına 7 centlik) ödeme yapılmıştır. Antlaşma 30 Nisan 1803 tarihinde Robert Livingston, James Monroe ve Barbe Marbois tarafından Paris'te imzalanmıştır.

Satışın sonuçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Louisiana satın alımı antlaşmasının asıl belgesi

Satış ABD topraklarının iki kat büyümesine, ülkenin maddi ve stratejik açıdan büyük ölçüde güçlenmesine, batıya ve doğuya yayılma konusunda güçlü bir eğilimin doğmasına ve federal yapının sağlamlaşmasına yol açmıştır. Bu geniş toprakların daha sonra bölünmesiyle Louisiana, Missouri, Arkansas, Iowa, Kuzey Dakota, Güney Dakota, Nebraska ve Oklahoma eyaletlerinin tamamı, ayrıca Kansas, Kolorado, Wyoming, Montana ve Minnesota eyaletlerinin büyük bir bölümü oluşturuldu. Günümüzde ABD topraklarının % 23'üne karşılık gelmektedir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Primary Documents of American History: Louisiana Purchase". Web Guides. Library of Congress. 29 Mart 2011. 23 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2017.