Darwin nandusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Darwin nandusu
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Rheiformes
(Yeni dünya deve kuşları)
Familya: Rheidae
(Nandugiller)
Cins: Pterocnemia
G.R. Gray, 1871
Tür: P. pennata
Pterocnemia pennata
d'Orbigny, 1834

Sinonimler

Rhea darwini
R. macrorhyncha
R. pennata

Darwin nandusu (Pterocnemia pennata), Rheiformes takımının, nandugiller (Rheidae) familyasından bir kuş türü. Bu familyaya ait iki türün daha küçük, daha ender ve daha az tanınanıdır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Darwin nandusu gri veya gri-kahve tüylere sahip olup, erkeğinin sırt yüksekliği 90 cm'dir ve büyük nandudan (Rhea americana) daha küçüktür. Ağırlığı 15 ile 25 kg kadardır. Darwin nandusu, büyük nandudan sırt tüylerindeki beyaz lekelerle ayrılır. Bu, erkeğinde dişisine oranla daha belirgin olup, genç yavrularda hiç bulunmaz.

Dağılım ve yaşam alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafi olarak birbirinden ayrı iki dağılım alanı vardır. Büyük olan, Arjantin ve Şili'nin güneyini, yani Patagonya ve Güney Andlar'ı kapsar. Darwin nandusunun diğer bir nüfusu ise daha kuzeyde, Bolivya ve Şili sınır bölgesinde, yani Andlar'ın yüksek kesimlerinde bulunur.

Darwin nandusunun büyük nandu ile dağılım alanı keşisse de, her iki tür de genelde farklı habitatları tercih ederler. Darwin nandusu, büyük olan türünün bulunmadığı çalı çırpılı bölgeleri tolere edebilirler. Ayrıca Andlar'ın 3500 ile 4500 m kadar yüksekliğinde, yüksek düzlüklerde de yaşarlar. Patagonya'da, güney ucundaki soğuk-ılıman bölgede görülürler. Ayrıca 1936 yılında insanlar tarafından getirildikleri Ateş Toprakları'nda da yayılmışlardır.

Yaşam tarzı[değiştir | kaynağı değiştir]

Çok sayıda görüşe göre Darwin nandusu, büyük nandudan çok az ayrılır. Çalılık habitata uyumlu olarak Darwin nandusu, bitki örtüsünce engellenmemek için, yatay öne doğru uzatılmış boyun ve kapalı kanatlarla koşar.

Literatür[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Josep del Hoyo et al.: Handbook of the Birds of the World, Band 1 (Ostrich to Ducks). Lynx Edicions, 1992, ISBN 84-87334-10-5

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]