Ateş Toprakları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ateş Toprakları konumu

Ateş Toprakları (Tierra del Fuego), Güney Amerika'nın güney ucunda aynı adı taşıyan bir büyük adası da olan adalar topluluğu. Macellan Boğazı'nın ötesinde, 53° ile 56° Güney enlemleri arasında bulunmaktadır. Macellan'ın 1520'de keşfettiği, 19. yüzyılda yerleşilen takımadalar, 1881 yılında Şili ve Arjantin arasında paylaşıldı ve her iki ülkedeki bir eyalete adını verdi. (Ateş Toprakları adı kimi zaman Tiarra del Fuego'nun İsla Grande Adası'nı belirtmek için de kullanılır.) Ushuaia en güneyindeki kara yerleşim yeridir. Ünlü Horn Burnu da bu topraklarda yer alır.

İklim ve bitki örtüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

And Dağları en güneydeki adalarda ve kayalıklarda granitli ve diyoritli yarlarla son bulur; İsla Grande Dağları ise (yüksekliği 2.000 metreyi aşar) büyük başkalaşmalar geçirmiş şistlerdir. Soğuk, nemli ve sisli iklim, sürekli karların sınırını 700 metreye kadar indirir. Patagonya'nın Arjantin'deki bölümünün devamı olan İsla Grande'nin kuzeyini kaplar. Ancak Ateş Toprakları'nın büyük bölümü 500 metreye kadar görülen nemcil bir ormanla örtülüdür. Yüksek kesimlerde turbalıklar uzanır. Güney adalarında sadece cılız çayırlar bulunur. Kara hayvanları yönünden yoksul, deniz hayvanları yönünden çok zengindir (balinalar, yunuslar, morslar, foklar).

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde iktisadi en önemli özellikleri, doğal gaz çıkarılmasından kaynaklanmaktadır; öte yandan kıta sahanlığı üzerinde petrol araştırmaları da yapılmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Ateş Toprakları, toplam 71.500 kilometrakare yüzölcüme sahip olup, yaklaşık nüfusu 140.000 kişidir. Doğudaki Arjantin kısmında 133.000 batıdaki Şili kısmında ise 7.000 kişi yaşar. Kıtanın geneline kıyasla az bir nüfusa sahiptir.

Wikimedia Commons'ta Ateş Toprakları ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.

Koordinatlar: 54°00′G 70°00′B / 54°G 70°B / -54; -70