Daddy Yankee

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Daddy Yankee
Genel bilgiler
Doğum adı Ramón "Raymond" Luis Ayala Rodríguez
Doğum 3 Şubat 1976 (1976-02-03) (45 yaşında)
Tarzlar Reggaeton, Hip Hop, Urban
Meslekler Şarkıcı, Söz yazarı,
Etkin yıllar 1992 - günümüz
Müzik şirketi El Cartel Records
Interscope Records
Sony Music Latin
İlişkili hareketler Don Omar, Nas, Sean Paul, Wisin y Yandel, Pitbull ,Fergie, Snoop Dogg
Resmî site www.daddyyankee.com

[1]Ramón "Raymond" Luis Ayala Rodríguez (d. 3 Şubat 1976) Porto Rikolu söz yazarı ve yapımcı..

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

"Daddy Yankee" olarak bilinen Puerto Ricolu Reggaeton müzisyeni bir kez Latin Grammy Award ödülünü kazandı. Ramon Rodruigez küçük yaşlarından itibaren müziğe ilgi duymaktaydı ve Puerto Rico'nun en önemli şehirlerinden San Juanda dünyaya gözlerini açtı. Çeşitli sanatçılardan bu tarz için ders aldıktan sonra, bir üretim Playero 37 başlıklı ilk albümünü kaydetti. Daha sonra birçok albüm yaptı. İlk solo albümü No Mercy oldu. Ardından, Nicky Jam ile ikili oluşturdu ve ardından El Cartel ve El Cartel II albümleri ile solo kariyerine devam etti. Bu ona reggaeton türünün birçok kişiye öncü olması için yol açtı.

Daddy Yankee, bir müzisyen olarak görev yaptığı işin dışında, oyuncu ve yapımcı olarak da çalıştı.

Kariyeri boyunca, genellikle kişisel yaşamı hakkında konuşmaktan kaçındı, fakat pek çok kez eşine ve çocuklarına bağlı olduğunu dile getirdi.

Müzikal kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayala; San Juan, Porto Riko'da doğdu ve babası ve annesinin bazı akrabaları da dahil olmak üzere ailesi çeşitli müzisyenlerdendir ve onlardan etkilenmiştir. Çocukluk yıllarında sürekli olarak şarkı sözleri yazmıştır. Ayala'nın hedeflerinden biri Beyzbol Liginde oynamaktı. Fakat on yedi yaşındayken 2 kurşunla yaralanması nedeniyle bu hevesini hayata geçirememiştir. Bu olaydan itibaren yeraltı rap organizasyonuyla ilgilendi. Kariyerinin başlarında o tarzını taklit etmeye çalıştı. O tarz içinde, DJ Playero, DJ Nelson ve DJ Goldy dahil olmak üzere diğer sanatçıları taklit etmek için, onların tarzı eşyalar alarak özgün bir tarz geliştirmeye çalıştı.

Bağımsız yapımları[değiştir | kaynağı değiştir]

Daddy Yankee, ilk albümü No Mercy'i henüz on sekiz yaşındayken piyasa sürdü. Daddy Yankee'nin bu albümü pek fazla beğenilmedi. Ama albüm çıkarmaya devam etmişti. Bruno Barreto filmi için bir Soundtrack Albümü çıkardı. 2000 yılından itibaren, Ayala solo kariyerine daha çok yoğunlaşmak için, stüdyo albüm dışında albüm çıkardı. El Cartel albümünde, mixtape stil unsurları yer aldı. 2002 yılında El Cangri piyasaya çıktı ve ABD'de rağbet gördü.

2004–2005[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayala'nın bir sonraki albümü olan Barrio Fino, Luny Tunes tarafından üretildi ve 2004 yılı Temmuz ayında El Cartel Records ve VI Music tarafından yayınlandı. Bu reggaeton, toplumda en çok beklenen albüm oldu. Ayala gençliğinden itibaren Reggaetonun yanı sıra Salsa'yı da sevmiştir.

Sonra bir Single çıkardı. Adı Melao ve bu single Andy Montañez ile yapıldı. Albüm onun en eksiksizi olarak nitelendirildi ve onunla birlikte Reggaeton ve İngilizce konuşan pazara diğer türlerin kombinasyonları tanıtmak amacındaydı. Barrio Fino Dominik Cumhuriyeti, Ekvator, Meksika, Panama, Honduras de dahil olmak üzere çok sayıda ülkede performanslar ile uluslararası bir tur takip etti , İspanya, Kolombiya, Arjantin, Venezuela ve Amerika Birleşik Devletleri. Albüm, Amerika Birleşik Devletlerinde tek başına 500.000 kopya sattı. 2005 yılında Ayala, onu en tanınmış reggaeton sanatçının yapacak müzik endüstrisinin içinde birçok uluslararası ödül kazandı. Barrio Fino 28 Nisan 2005 yılında yılın reggaeton albümünü ödülüne layık görüldü. Albüm Latin Amerika, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa boyunca Japonya'da da sertifikalı altın ulaşan yükseldi. Albümün başarısı nedeniyle, Ayala radyo istasyonları dahil olmak üzere soda şirketler ile promosyon sözleşmeleri aldı. Gasolina Şarkısı sekiz ödüle adaydı ve tam yedisini topladı.Ayala da ödül töreni sırasında canlı bir sunum yaptı. "Gasolina" Latin Grammy ve MTV Video Müzik Ödülleri'nde aday gösterildi.Gasolina Single'ı artık birçok reggaetonunun çıkacağının habercisiydi. Ayala Pepsi ile 20 milyon dolara kontrat imzaladı. Bu dönemde Daddy Yankee ve Don Omar Yayın tarafında rekabete sokulmaya çalışıldı ama onlar çok kez reddetti ve çok sıkı arkadaşlardır. Öyle ki King of the Kings albümünde beraber çalışmışlardır.

El Cartel: The Big Boss Interscope tarafından 5 Haziran 2007 tarihinde yayımlanmıştır. Daddy Yankee bu albümde Reggaetonun yanı sıra Hip-Hopta kullanmıştır.

2006–Günümüz[değiştir | kaynağı değiştir]

30 Nisan 2006'da Time Magazine dergisi Barrio Finoyu 2 milyondan fazla kopya sattığını söyledi ve tarafından seçilen 100 etkili kişiden biri ilan edildi. Amerikalı şarkıcı Fergie ile düet yapmıştır.

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Biography - Daddy Yankee". www.daddyyankee.com. 30 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]