Dürraniler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Dürraniler

 

1747-1826
 

Bayrak

Başkent Kandehar ve Kabil
Dil(ler) Peştuca
Farsça (resmi)
Din Sünni İslam
Yönetim Monarşi

Dürraniler, 1747-1843 arasında Afganistan'da hüküm süren hanedan. Dürrani kabilesi, adını 1747'de Afgan tahtını ele geçiren ve kendisi için Dürr-i Dürran (İnciler İncisi) sanını uygun gören Ahmed Şah'tan (hükümdarlığı 1747-73) almıştır.

Ahmed Şah, İran hükümdarı Nadir Şah'ın öldürülmesinden (1747) sonra soydaşlarından oluşan yerel güçlere dayanarak Afganistan'a yürüdü ve Afgan şahı oldu; Nadir Şah'ın ordusundaki Afgan askerler önde gelen komutanlardan ve Abdali kabilesinden Ahmet Han'ı kendilerine şah olarak seçtiler.

Ahmet Şah, kendisini Nadir Şah'ın doğu fetihlerinin mirasçısı saydı. 1769'a değin Hindistan'a dokuz sefer düzenledi; Babürlülerle savaşarak kuzeybatı Hindistan'da (bugünkü Pakistan) büyük bölümünü kapsayan Aral Gölünden Hint Okyanusuna kadar uzanan ve Horasan, Keşmir, Pencap, Sind, Peşaver, Multan, Deracat bölgelerini de içine alan güçlü bir Afgan devleti kurdu.

Ahmed Şah'ın yerini alan Timur Şah (hükümdarlığı 1773-93) ve daha sonra Zaman Şah (hükümdarlığı 1793-1800) dönemlerinde gücünü koruyan Afganistan 19. yüzyıl başında ortaya çıkan karışıklıklarla parçalandı. Ahmet Şah'ın torunu Zaman Şah'ın hükümdarlığı döneminde Sihler ve Marathalar, Afganlar'ı Hindistan'da egemen oldukları toprakların büyük bölümünden uzaklaştırdılar. Barakzay kabilesinden Dost Muhammed Han 1819'da Mahmud Şah'ı Kabil'den kovduktan sonra 20 yıl sonra resmen Kabil emiri unvanını alınca, Dürranilerin yerini Barakzay Hanedanı almış oldu.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]