Dünya Kayak Şampiyonası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
1989 Lahti, Finlandiya

Dünya Kayak Şampiyonası erkekler için 1925 yılından bu yana ve kadınlar için 1954 yılından bu yana çeşitli sayıda ve tipte yapılmış kayak şampiyonasıdır. Şampiyona kuzey kombine dahil 3 disiplinden oluşur:kayaklı koşu, Kayakla atlama ve kuzey kombine. 1924'ten 1939'e kadar Dünya Şampiyonası, Kış Olimpiyatları da dahil olmak üzere, her yıl yapıldı. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra 1978'e kadar her dört yılda bir yapılan şampiyona, daha sonra her iki senede bir yapılmaya başlandı ve hala devam ediyor.

Dünya Kayak Şampiyonası Altın Madalyası
2013 - Gregor Schlierenzauer
MS 2009 Kadınlar Bayrak yarışı
Erika Mahringer 1954
Sapporo Kayakla Atlama Kulesi 2007
Adam Małysz Oslo 2011

Madalyalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tablo 2015 Dünya Kayak Şampiyonası ardından güncellenmiştir.

Sıra Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1  Norveç 126 98 100 324
2  Finlandiya 62 69 64 195
3  İsveç 44 43 43 130
4  Sovyetler Birliği (1954–91) 36 32 24 92
5  Rusya (1993–günümüz) 24 23 28 75
6  Avusturya 22 21 25 68
7  Almanya (1925-39, 1991-günümüz) 21 35 22 78
8  Doğu Almanya (1954-89) 12 15 11 38
9  İtalya 10 20 23 53
10  Japonya 10 10 10 30
11  Polonya 8 6 10 24
12  Çekoslovakya (1925–91) 7 12 11 30
13  ABD 7 3 4 14
14  Fransa 6 4 10 20
15   İsviçre 4 5 7 16
16  Batı Almanya (1954-89) 4 1 2 7
17  Çekya (1993–günümüz) 3 6 6 15
18  Estonya (1938, 1993–günümüz) 3 5 2 10
19  Kazakistan (1993–günümüz) 3 2 4 9
20  Slovenya (1993–günümüz) 1 2 4 7
21  Kanada 1 1 3 5
22  İspanya 1 1 0 2
23  Yugoslavya (1925–91) 1 0 0 1
24  Beyaz Rusya (1993–günümüz) 0 1 0 1
 Slovakya (1993–günümüz) 0 1 0 1
26  Ukrayna (1993–günümüz) 0 0 2 2
Total medals awarded 416 416 415 1247

Kayakla Atlama[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya Kayak Şampiyonası Kayakla Atlama Madalya Listesi

Kuzey Kombinesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya Kayak Şampiyonası Kuzey Kombinesi Madalya Listesi

Kayaklı Koşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya Kayak Şampiyonası Kadınlar Kayaklı Koşu Madalya Listesi

Dünya Kayak Şampiyonası Erkekler Kayaklı Koşu Madalya Listesi

Şampiyonalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Konum Yarış Alanı Ülke Madalya Notlar
1925 Janské Lázně  Çekoslovakya 4
1926 Lahti Salpausselkä  Finlandiya 4
1927 Cortina d'Ampezzo Trampolino Olimpico  İtalya 4
1929 Zakopane  Polonya 4
1930 Oslo Holmenkollen  Norveç 4
1931 Oberhof  Almanya 4
1933 Innsbruck  Avusturya 5 İlk defa Kayaklı koşu
1934 Sollefteå Hallstaberget  İsveç 5
1935 Vysoké Tatry  Çekoslovakya (2) 5
1937 Chamonix Tremplin Olympique / Stade Olympique  Fransa 5
1938 Lahti (2) Salpausselkä  Finlandiya (2) 5
1939 Zakopane (2)  Polonya (2) 5
1941 Cortina d'Ampezzo (2) Trampolino Olimpico  İtalya (2) 5 Later withdrawn
1950 Lake Placid (ski jumping)
Rumford (cross-country)
Intervales
 ABD 5 Avrupa dışında ilk şampiyona
1954 Falun Lugnet  İsveç (2) 8 Kadınlarla ilk şampiyona
1958 Lahti (3) Salpausselkä  Finlandiya (3) 8
1962 Zakopane (3)  Polonya (3) 10 İlk normal tepe
1966 Oslo (2) Holmenkollen  Norveç (2) 10
1970 Vysoké Tatry (2)  Çekoslovakya (3) 10
1974 Falun (2) Lugnet  İsveç (3) 10
1978 Lahti (4) Salpausselkä  Finlandiya (4) 11
1980 Falun (3) Lugnet  İsveç (4) 1[1] Resmi olmayan ödül
1982 Oslo (3) Holmenkollen  Norveç (3) 13 İlk defa takım Kuzey kombinesi
1984 Rovaniemi (Nordic combined)
Engelberg (ski jumping)
 Finlandiya (5)
  İsviçre
2[2] Resmi olmayan ödül
1985 Seefeld  Avusturya (2) 13
1987 Oberstdorf Schattenberg Ski Jump / Birgsautal  Batı Almanya (2) 13
1989 Lahti (5) Salpausselkä  Finlandiya (6) 15
1991 Val di Fiemme Lago di Tesero / Trampolino dal Ben  İtalya (3) 15 İlk defa 10 km erkekler kayaklı koşu
1993 Falun (4) Lugnet  İsveç (5) 15
1995 Thunder Bay Big Thunder  Kanada 15
1997 Trondheim Granåsen  Norveç (4) 15
1999 Ramsau Ramsau am Dachstein /
Paul-Ausserleitner-Schanze in Bischofshofen
 Avusturya (3) 16 İlk defa 10 km geniş tepe
2001 Lahti (6) Salpausselkä  Finlandiya (7) 19
2003 Val di Fiemme (2) Lago di Tesero / Trampolino dal Ben  İtalya (4) 18
2005 Oberstdorf (2) Schattenberg Ski Jump / Ried  Almanya (3) 19 İlk dafe takım sprint
2007 Sapporo  Japonya 18
2009 Liberec Ještěd / Vesec  Çekya (4) 20 İlk defa kadınlar kayakla atlama;
2011 Oslo (4) Holmenkollen  Norveç (5) 21 İlk defa normal tepede kuzey kombinesi
2013 Val di Fiemme (3) Lago di Tesero / Trampolino dal Ben  İtalya (5) 21 ilk defa karışık takım kayakla atlama

İlk defa kuzey kombinesi normal tepe

2015 Falun (5) Lugnet  İsveç (6) 21
2017 Lahti (7)  Finlandiya (8)

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Resmi olmayan ödül: Kadınlar 20 km Kayaklı koşu.
  2. ^ Resmi olmayan ödül: FIN: 3 x 10 km takım kuzey kombinesi; SUI: Resmi olmayan ödül: takım geniş tepe kuzey kombinesi.