Kayaklı koşu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kayaklı koşu Einsiedeln, İsviçre.

Kayaklı koşu, (kayaklı kros) engebeli ve dağlık bir arazide kayakla yapılan uzun mesafeli yarış. İskandinav ülkelerinde bir eğlence ve bir ulaşım biçimi olarak ortaya çıkan kayaklı koşu bu ülkelerde popülerliğini korumaktadır. Kayaklı koşu kayakla yapılan öteki sporlarla karşılaştırıldığında muhtemelen en tehlikesizi ama en zahmetlisidir, özellikle uzun mesafelerde çok dayanıklı olmayı gerektirir.

Kayaklı koşuda kullanılan kayaklar Alp tipi arazilerde kullanılanlardan daha uzun, dar ve hafiftir. Ayağa, topuğun daha rahat hareket etmesine olanak verecek biçimde bağlanır ve daha uzun batonlar kullanılır. Kayak krosunun yarışmalı olmayan biçimi kayak gezintisi olarak da bilinir.

Almancada Langlauf, Norveççede Langrenn olarak bilinen kayaklı koşu az çok daire biçimli bir parkurda yapılır. Kayaklı koşu, klasik ve serbest stil olmak üzere ikiye ayrılır. Yarışlar 400 m'lik uzunluklardan başlayarak 50 km veya daha uzun maratonlara kadar gider. Uluslararası yarışmaların standart mesafeleri erkeklerde 15, 30 ve 50 km, bayanlarda ise 5 ve 10 km'dir. Birçok geleneksel kros yarışının mesafesi daha uzundur (İsveç'teki Vaasa Yarışı'nın mesafesi 90 km'dir). Yarışmacılar genellikle yarışmaya farklı zamanlarda başlarlar ve parkuru en kısa sürede tamamlayan kayakçı birinci olur.

Kayak koşusu bayrak yarışına her biri 10 km'lik mesafede kayan dört erkek kayakçı ya da her biri 5 km'lik mesafede kayan üç kadın kayakçı katılır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]