Dört Oda

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dört Oda
Dört Oda film afişi
Yönetmen Allison Anders
Alexandre Rockwell
Robert Rodriguez
Quentin Tarantino
Yapımcı Lawrence Bender
Senarist Allison Anders
Alexandre Rockwell
Robert Rodriguez
Quentin Tarantino
Oyuncular Tim Roth
David Proval
Jennifer Beals
Antonio Banderas
Tamlyn Tomita
Quentin Tarantino
Bruce Willis
Madonna
Salma Hayek
Kathy Griffin
Lili Taylor
Ione Skye
Müzik Combustible Edison
(orijinal müzik)
Les Brown
Juan García Esquivel
Bud Green
Ben Homer
Görüntü yönetmeni Mayne Schuyler Berke
Stüdyo Miramax
Yapım yılı 1995, ABD
Süre 102 dakika
Dil İngilizce
Diğer adları Four Rooms and a Hotel (ABD) (working title)

Dört Oda (Orijinal isim, İngilizce: Four Rooms), dört ayrı yönetmenin bir araya gelerek oluşturduğu, 1995 yapımı fars-komedi türünde bir filmdir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ted (Tim Roth) küçük ve lüks bir otelde servis elemanı olarak işe girer. İşinde henüz ilk gecesi olan yılbaşı başı arifesinde, Ted'in oteldeki birbirinden ilginç müşterilerden henüz haberi yoktur. Hizmet vereceği odaların birinde, cadılardan oluşmuş bir grup, cadı tanrıçasının üzerindeki büyüyü kaldırmak için ayin yaparken, diğerinde bir mafya babası Ted'den çocuklarına bakıcılık yapmasını istemekte, üçüncü odada bir karı kocanın rehine fantezisi ile karşılaşmakta, dördüncü ve son odada ise kendisini ilginç bir iddianın ortasında bulmaktadır.

Filmdeki Hikayelere Kısa Bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Dört Oda, dört yönetmenin her birinin, kendi yazdığı ve yönettiği dört kısa filmden oluşmaktadır.
  • İlk film olan "Eksik Tarif" (İngilizce: The Missing Ingredient), balayı dairesinde geçmektedir. Film, Allison Anders tarafından yazılmış ve yönetilmiştir. Daireye giden Ted, burada 40 yıl önce cadı tanrıçasına yapılan büyüyü kaldırmak için iksir hazırlayan bir grup cadı ile karşılaşır. Ted ise iksirin son malzemesi olan erkek spermini karşılayacak kişidir.
  • İkinci film, "Yanlış Adam" (İngilizce: The Wrong Man), Alexandre Rockwell tarafından yazılmış ve yönetilmiştir. 404 numaralı oda buz istemiştir ve Ted buzu bırakıp gideceğini sanmaktadır. Ancak oda sahipleri onu kiralanmış bir jigalo sanmaktadır. Ted ise karısına silah doğrultmuş koca da dahil olmak üzere her şeyin gerçek olduğu sanmaktadır.
  • Robert Rodriguez üçüncü film olan, "Yaramazlar" (İngilizce: The Misbehavers) filmini yazmış ve yönetmiştir. 309 numaralı oda da bir mafya babası ve karısı, yılbaşı arifesinde dışarı çıkmak istemekte, ancak çocuklarına bakacak birini aramaktadırlar. Çocuk bakısı ise tabii ki Ted'den başkası değildir. Ted'in sorumluluğundaki çocuklar, Ted'i çıldırtmanın yanı sıra, şampanya alemi yapacak, odada bir ceset bulacak ve neredeyse oteli yakacaklardır.
  • Son filmde usta yönetmen Quentin Tarantino sahneye çıkıyor, hem senaryoyu yazıyor, hem filmi yönetiyor hem de oynuyor. Kısa ama bir o kadar da eğlenceli, göndermeler dolu bir hikâye anlatıyor. "Hollywood'dan Gelen Adam" (İngilizce: The Man from Hollywood, çatı katında kendini beğenmiş bir film yıldızı ile arkadaşlarının partisine, Ted'in dahil olması ile başlıyor. Ortada bir başka filmde görülmüş bir iddia vardır ve filmdeki iddia gerçeğe dönüştürülmek istenmektedir. Konuklardan biri Zippo çakmağını 10 kez arka arkaya yakmak zorundadır, eğer yakamazsa Ted elindeki satır ile iddiaya giren konuğun diğer parmağını kesecektir.

Filme İlişkin Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • "Yaramazlar" filminde, çocuklar porno kanalı çevirmeden önce, ekranda Robert Rodriguez'in senaryosunu yazdığı ve yönettiği 1991 yapımı "Bedhead" isimli kısa filmi görülmektedir.
 • "Yaramazlar" filminde, çocukların izlediği çizgi film, yine Robert Rodriguez'in yönettiği "Gün Batımından Şafağa (1996) filminde, Ritche karakterinin izlediği çizgi filmdir.
 • Ted, Betty'i aramadan önce santralin yanında "Red Apples" marka sigara göze çarpmaktadır. Bu marka Quentin Tarantino tarafından oluşturulmuş ve yönetmenin diğer filmlerinde de görülen hayali bir sigara markasıdır.
 • Dördüncü filmde Quentin Tarantino'nun, Tim Roth'a gösterdiği derginin kapağındaki araba, John Travolta'nın, 1994 Quentin Tarantino yapımı "Ucuz Roman" filminde kullandığı arabanın aynısıdır.
 • Dördüncü film, Roald Dahl'ın iddialara giren deli bir adamı anlattığı "Güneyden Gelen Adam" (İngilizce: Man From the South) adlı kısa hikâyesinden esinlenerek yapılmıştır.
 • "Hollywood'dan Gelen Adam" filminde, İngilizce küfür olan "fuck" kelimesi ve türevleri tam 193 kere kullanılmıştır.
 • Film ilk olarak "Beş Oda" (İngilizce: Five Rooms) olarak adlandırılmıştı. Bir başka usta yönetmen olan Richard Linklater film çalışmaları başlamadan önce kararından vazgeçti ve film "Dört Oda" ismini aldı.
 • Bruce Willis filmde oynamasına rağmen, oyuncu kadrosunda gösterilmedi. Nedeni ise "Beyazperde Oyuncuları Cemiyeti" (İngilizce: Screen Actors Guild - SAG) kurallarına göre, cemiyete üye bir oyuncu para almadan bir filmde oynayamazdı. Oysa Bruce Willis, filmde sadece eğlence ve Quentin Tarantino'nun ricası için para almadan küçük bir rol oynamıştı. SAG ise Bruce Willis'i ancak oyuncu kadrosunda gösterilmezse dava etmeyeceğini belirtmiş ve kendisi bu nedenle oyuncu kadrosunda gösterilmemişti.

Çekim ve Mantık Hataları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Ted, Margeret ile telefonda konuşurken, arkada yürüyen biri görülmektedir. Ted, o gece oteldeki tek çalışan olduğundan, bu kişi başka bir otel çalışanı değil, çekim ekibinden biridir.
 • Betty telefonda Ted ile konuşurken, Betty etrafında dönüp tekrar sola doğru yürümeye başladığında, çekimde olan kamera görülmektedir.
 • Ted evli çift ile birlikte odayı terk ederken, saçı odadaki haline nazaran belirgin bir şekilde kısadır.
 • Betty, oda da arkadaşları ile Sega Genesis konsolunda "Rambo III" oyununu oynamaktadır. Ancak oyunun bazı sahnelerinde, Betty'nin elinde Sega Genesis kontrolörü olmasına rağme, Nintendo konsolundaki "Rambo" oyunu görülmektedir.
 • Jerry Lewis'in konuşmasının ardından, kameramanın gölgesi arkadaki duvarda görülmektedir.
 • Otelin eski tip santralı bir güldürü unsuru olarak filme eklenmesine rağmen her zaman kullanılmamaktadır. Ted telefonları, hat kablosunu ilgili odanın deliğine sokarak bağlamaktadır. Ancak "Yaramazlar" bölümünde Sarah, bir başka odayı direkt olarak aramaktadır. Ayrıca parti yapan adamlar, Ted'i arayıp da hangi odada olduklarını bilmediklerini söylediklerinde, Ted santralden oda numarasını rahatça görebilirdi.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

MTV Sinema Ödülleri (1996)
Aday En İyi Sandviç - Hindili Kulüp Sandviç
Razzie Ödülleri (1996)
Ödül En Kötü Yardımcı Oyuncu - Madonna