İçeriğe atla

Çılgın Romantik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çılgın Romantik
True Romance
Filmin afişi.
YönetmenTony Scott
YapımcıGary Barber
Samuel Hadida
James G. Robinson
Bill Unger
YazarQuentin Tarantino
OyuncularChristian Slater
Patricia Arquette
Dennis Hopper
Val Kilmer
Gary Oldman
Brad Pitt
Christopher Walken
MüzikHans Zimmer
Görüntü yönetmeniJeffrey L. Kimball
KurguMichael Tronick
Christian Wagner
StüdyoMorgan Creek Productions
Davis Films
A Band Apart
DağıtıcıWarner Bros. Pictures
Çıkış tarih(ler)i10 Eylül 1993 (1993-09-10)
Süre118 dakika[1]
ÜlkeABD
Fransa
Dilİngilizce
İtalyanca
Bütçe13 milyon $
Hasılat12,281,551 $

True Romance 1993 ABD yapımı romantik kara mizah suç filmi. Quentin Tarantino tarafından yazılıp Tony Scott tarafından yönetilmiştir. Filmin başrollerinde Christian Slater ve Patricia Arquette, yardımcı rollerde Dennis Hopper, Val Kilmer, Gary Oldman, Brad Pitt ve Christopher Walken yer almaktadır.

Clarence Worley doğumgününde Detroit’de bir sinema salonunda Sonny Chiba’nın üçlemesini izlemektedir. Sinemada Alabama Whitman ile tanışır. Birlikte yemeğe giderler ve flört ederler. Clarence’ın dairesinde ikili birlikte olur ve bunun üzerine Alabama kendisinin aslında Clarence’ın patronu tarafından, ona doğumgünü sürprizi için kiralanan bir telekız olduğunu itiraf eder. İkili birbirlerine aşklarını itiraf eder, evlenir ve birbirlerine olan aşklarını vücutlarına yaptıkları birer dövmeyle somutlaştırırlar. Aniden beliren Elvis Presley’nin bir görüntüsü, Clarence’a onun satıcısını öldürmenin dünyayı daha iyi bir yer haline getireceğini söyler.

Clarence Alabama’nın satıcısı, Drexl Spivey’iye gider ve Alabama’nın artık evlendiğini ve onunla böyle bir işi artık yapmayacağını söyler. Drexl ve Clarence kavgaya tutuşur, Clarence Drexl’a silah çeker ve onu öldürür. Clarence Alabama’nın eşyalarının bulunduğunu sandığı bir çantayı alır ve orayı terk eder. Ama aslında çantanın içinde Drexl’ın yüklü miktardaki uyuşturucusu bulunmaktadır. Sonrasında Clarence ve Alabama, Clarence’ın eski bir polis olan kendine has babasını ziyarete gider. Burada Clifford oğluna Clarence’ın uyuşturucu bağlantılı bir cinayetten arandığı haberini verir. Clarence’da bulunan kokain ünlü İrlandalı bir mafya babası olan “Blue Lou” Boyle’a aittir.

Genç çift, Los Angeles’da Clarence’ın eski bir arkadaşı oyuncu Dick Ritchie’yle buluşmayı planlar. Detroit’e dönüşünde, Clifford (Clarence’ın babası) uyuşturucuyu geri isteyen Boyle’un Detroit mafyasındaki adamı Don Vincenzo Coccotti’yle yüzleşir. Clifford her şeye rağmen oğlunun nerede olduğunu Vincenzo’ya söylemez. Zaten öleceğini anlayan Clifford Vincenzo’ya hakaret eder ve onunla dalga geçer. Vincenzo Clifford’ı başından vurur ve sonrasında Clarence’ın Los Angeles’daki adresinin yazılı olduğu kağıdı buzdolabının üstünde görür.

Clarence uyuşturucuyu yapımcı Lee Donowitz’e satmak için Ritchie’nin çevresinden Elliot Blitzer’ı kullanmayı planlar. Elliot ve Clarence şartları konuşmak üzere bir roller coasterda buluşur. Elliot’un zayıf midesi, Clarence’ın uyuşturucuyu nereden bulduğu konusunda söylediği yalanı anlamasına engel olur. Alabama Safari İnn’de kaldığı motelde Vincenzo tarafından bulunur ve çok sert bir şekilde sorguya çekilir. Vincenzo’nun yanındaki adamı Virgil’le dövüşmeye başlayan Alabama Virgil’i öldürür.

Kokainin bir kısmını alan Elloit, hız sınırını aşınca polisler tarafından durdurulur ve uyuşturucu bulundurmaktan tutuklanır. Clarence’ın uyuşturucuyu yozlaşmış bir polisden aldığı yalanına inanan Elliot, Donowitz’i bu konuda ilgilendirir.

Alabama ve Clarence uyuşturucunun satışından kazanıkları parayla Cancún’a taşınmaktan bahsetmektedirler. Yakalanan kokainle beraber Elliot hapise girmekten kaçabilmek için dedektif Nicholson ve Dimes’e uyuşturucusu pazarlığını “itiraf eder”. Bu işbirliğinin karşılığında dedektifler Elliot’a hapse girmeyeceğine dair söz verir, Elliot’un üzerine dinleme cihazı yerleştirirler. Vincenzo’nun ekibi Ritchie’nin oda arkadaşı Floyd’dan pazarlığın nerede yapılacağını öğrenmiştir.

Clarence, Alabama, Ritchie ve Elliot, kokainle birlikte Donowitz’in the Ambassador Hotel’deki süitine giderler. Asansörde Clarence, Elliot’la yüzleşir ve onu kendisine tuzak kurmakla suçlar. Ama Elliot Clarence’ı ona tuzak kurmadığına inandırır. Clarence Donowitz’in üzerinde iyi bir izlenim bırakır, ondan tuvalete gitmek için izin ister ve tuvalette Elvis’le tekrar bir konuşma yaşar. Bu sırada Donowitz ve korumaları dedektifler tarafından tuzağa düşürülür. Elliot’un muhbir olduğunu anlayan Donowitz Elliot’un üzerine bir çaydanlık kahveyi boşaltır. Bunun üzerine Nicholson Donowitz’i vurur ve böylelikle çatışma başlar, Ritchie kokaini bırakıp kaçar. Bu çatışma sırasında neredeyse herkes ölmüştür. Clarence tuvaletten çıktığında vurulur. Çatışmada sağ kalan Dimes, Nicholson’u vuran Donowitz’in korumalarından birini öldürür. Bunun üzerine Alabama Dimes’i vurur. Bu sırada mafya otelin lobisindedir, müşterileri rehin almıştır ve otel artık bir savaş alanına dönmüştür. Clarence çatışmadan sağ çıkmıştır ama bir gözünü kaybetmiştir. Çift otele daha fazla polis gelirken Donowitz’in paralarıyla kaçmayı başarır. Sonraki sahnede Clarence ve Alabma Cancun sahilindedir, oğulları Elvis’le beraber.

Alternatif finalde ise, Alabama çatışmadan tek başına sağ kurtulmuştur ve paralarla birlikte Mexika sınırına doğru araba sürmektedir. Takip eden monologda Alabama, Clarence’ı öldüğü için ve sahip olduğu her şey için suçlamaktadır. Arabasının benzini bitince, arabadan iner ve otostop çekmeye başlar.

Filmin adı ve özeti, "True Life Secrets", "True Stories of Romance", "Romance Tales", "Untamed Love" ve "Strange Love" gibi yayınlandıklarında oldukça popüler olmuş, içinde ağdalı aşk hikâyelerinin bulunduğu romantik çizgi romanlara bir gönderme yapmaktadır.

True Romance Tarantino için bir dönüm noktasıdır. Reservoir Dogs'un çıkışından sonraki yazdığı ilk büyük bütçeli yapımdır. Tarantino bu filmin şimdiye kadar yazdığı en otobiyografik filmi olduğunu söylemiştir. Aslında filmin yönetmenliğini de yapmak isteyen Tarantino, zamanla bu isteğini kaybetmiş ve senaryoyu satmıştır. Tarantino'nun filmin çıkan DVD'sinde yer alan, filmi yorumladığı videosuna göre filmin çekiminden mutlu olduğunu, filmin büyük oranda ilk yazdığı senaryoya bağlı kaldığını belirtmiştir. İlk başta Tony Scott'un final sahnesini değiştirme fikrine karşı çıkan Tarantino (Scott bu değişimin stüdyonun değil kendi isteğinden kaynaklandığını vurgulamış ve "Bu iki karaktere aşık oldum ve onların ölmesini görmek istemedim" demiştir.) Daha sonra filmin tamamını izlediğinde ise bu finalinin, Scott'un çektiği filme daha uygun bulduğunu söylemiştir.[2] Filmin ilk sahnesindeki bazı diyaloglar, Tarantino'nun 1987'de çektiği amatör filmi My Best Friend's Birthday 'den alınmıştır.

Filmin müziklerini yapan Hans Zimmer, filmin teması için Carl Orff'un Schulwerk adlı eserinde yer alan Gassenhauer'den ilham almıştır. Bu temanın üzerine eklenen Arquette'ın konuşması aslında Terrence Malick'in 1973 yapımı suç filmi Badlands'e bir övgüdür. Sissy Spacek'in konuşması ise yine aynı benzer dramatik motifleri taşır.

Filmin orijinalinde, "Blue Lou" Boyle karakterinin bir sahnesi olacaktı hatta bu sahneyi Robert De Niro oynayacaktı ancak daha sonra bu sahneler süre ve bazı değişiklikler nedeniyle kesildi.

  1. ^ "TRUE ROMANCE (18)". British Board of Film Classification. 8 Ekim 1993. 11 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2012. 
  2. ^ Spitz, Marc (25 Nisan 2008). "True Romance: 15 Years Later". maxim.com. Maxim. 16 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2012. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]