Les Brown

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Les Brown (d.17 Şubat 1945 Miami Florida) Amerikalı politikacı ve motivasyon konuşmacısı. 1981 yılına kadar Ohio Temsilciler Meclisi üyesiydi.

Doğumu ve Erken Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Brown, Miami'de oldukça fakir bir ailede ikiz kardeşi Wesley ile dünyaya gelmiştir. Fakat ailesi tarafından terkedilmişti. 38 yaşındaki bekar bir kadın olan Mamie Brown tarafından evlatlık edinilmişti. İlkokulda ''eğitilebilir zihinsel engelli öğrenci'' olarak ilan edilmişti ve yapmış olduğu açıklamalarda bu durumdan oldukça etkilendiğini, özgüveninin zedelendiğini söylüyordu.

Profesyonel Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Brown, küçük yaşlarda radyoda konuşmalar yapmak istediğini sık sık belirtmişti. Radyolarda birkaç defa konuşma yapmıştı fakat hiçbirinde başarılı olamamıştı. Ancak çalıştığı radyoda akşam vakti DJ yayının başlaması gerekiyordu fakat DJ'in o akşam gelemeyeceği öğrenilmişti. DJ yayını iptal edilince radyo firması Brown'ı o akşam konuşma yapması için çağırmıştı ve Brown teklifi kabul etmişti. O günden sonra Brown radyonun daimi çalışanı olmuştu. Kısa bir süre sonra buradaki işinden ayrılmış ve Ohio Temsilciler Meclisi seçimlerine katılmış, seçimlerde oy barajını geçerek seçimi kazanmıştır. Ohio Eyalet Yasama Meclisi'nde 1981 yılına kadar çalışmıştır ve istifa etmiştir. Daha sonra PBS kanalında sunucu oldu.

1993 yılında The Les Brown Show adlı bir talk show düzenlemiş ve sunmuştur.

Brown 2011-2012 yılları arasında KFWB radyosunda çalışmıştır.

Kişisel Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1995 yılında ünlü şarkıcı ve söz yazarı Gladys Maria Knight ile evlenmiştir. 1997 yılında boşanmıştır.

Bu evlilikten Calvin, Patrick, Ona, Ayanna, Tayloria, Thad, Sumaya, Serena ve John-Leslie adlarında 9 çocukları olmuştur.