Creepypasta

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Creepypastalar, internette paylaşılan korku amaçlı kurgusal efsaneler ve hikayelerdir. Creepypasta terimi 2008 senesinde ortaya çıkmıştır. Bu hikâyeler genellikle okuyucuyu korkutmayı amaçlayan kısa, kurgusal internet hikâyeleridir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Creepypastalar, genellikle anonim olarak yazılır. en eski Creepypasta örneği "Ted The Caver" olduğu düşünülmektedir. Ted ve birkaç arkadaşı, giderek daha korkutucu bir mağara sistemini keşfederler. Ted'in bakış açısından birinci tekil şahıs olarak yazılmıştır. Creepypasta'ların en meşhur örneği Slender Man kurgusal karakteri ve hikayesidir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Creepypasta, creepy ve copypasta kelimelerinin birleştilirmiş hâlidir; terim, 2008'de 4Chan'ın imageboard'dında ortaya çıktı.

Bilinen örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Slender Man[değiştir | kaynağı değiştir]

Slender Man, siyah takım elbiseli, yüzü olmayan, uzun boylu, ince bir kişi olarak tasvir edilir. Genellikle ormanda kaybolan insanları, çoğunlukla çocukları takip eder. Bazılarını da kaçırır. Pek çok sahte fotoğraf ve videoları vardır. Bu karakter son derece popüler oldu.

Jeff The Killer[değiştir | kaynağı değiştir]

Jeff The Killer'ın hikâyesi on üçüncü doğum günü partisiyle başlar. Üç genç onu sıkıştırır, Jeff onlarla kavga eder ve sonunda gençler onu çamaşır suyu ve benzin dökerek yakar. Hastanede sargılarla sarılır. Sargılar çıkarılınca yüzü beyazlaşır. Sonra zihinsel durumu bozulur. Ağzını keser, göz kapaklarını yakar. Annesine ise "Ben güzel miyim" diye sorar. Annesi ise "Tabi" der. Annesi eşine haber verirken bir bıçak alıp annesine "Sen bana yalan söyledin" der ve annesini, babasını öldürür. Kardeşini yatakta "go to sleep/sadece uyu'" diyerek öldürür.

Squidward'ün İntiharı[değiştir | kaynağı değiştir]

Squidward'ün İntiharı, SüngerBob KareŞort'un kayıp bölümüdür ve Squidward karakterinin intihar etmesini içerir. Bu bölümdeki arka plan korkutucu bir şekilde çizilmiştir ve ölü bir çocuk fotoğrafı gizlenmiştir.

Ben Drowned / Ben Boğuldu[değiştir | kaynağı değiştir]

The Legend of Zelda: Majora's Mask alan bir üniversite öğrencisinin hikâyesidir. Oyunun adı BEN diye yazılır ve bunu oynayan öğrenci şüpheli bir şekilde ölür.

Gumball The Grieving[değiştir | kaynağı değiştir]

Gumball çizgi dizisinin bir kayıp bölümüdür, Gumball'ın ailesi ölür.

Herobrine[değiştir | kaynağı değiştir]

Brocraft adlı bir yayıncının Minecraft yayınında gördüğü gizemli bir yaratık ile başlar ve Creepypastalarda bir çok kullanıcı bu varlığı gördüğünü iddia eder. Siz oyunun tek oyunculu modunda oynarken sizi mahfice takip eden, ana karakter Steve've benzeyen fakat gözleri ak olan bir mahluktur. Herobrine gibi Null, Entity303 gibi bazı Creepypastalar da bulunmaktadır.

Gülümseyen Köpek / Smile Dog[değiştir | kaynağı değiştir]

Korkunç bir köpek resmidir ve iddiaya göre Smile.jpg isimli bu fotoğrafa bakan 400 kişiyi lanetleyerek öldürmüştür.

Backrooms[değiştir | kaynağı değiştir]

Başka bir boyutta bulunan, sarımtırak-yeşilimsi renkte desenli duvarları olan ve aşamalardan oluşan odalar dizisidir. Yalnızlığın ve kasvetin verdiği bir ürperti kol gezer. Aynı zamanda siz buradayken sizinle birlikte siyah bir yaratıkta vardır. Bu hikayeyi konu alan "The Backrooms" isimli bir oyun da vardır.

Siren Kafa[değiştir | kaynağı değiştir]

Kafasında 2 siren bulunan devasa bir yaratıktır. Arizona kırsal kasabalarda siren sesi çıkararak insanları ormana çeker ve öldürür. Ana hedefi çocuklardır.

Rus Uyku Deneyi[değiştir | kaynağı değiştir]

1940'larda Sovyetler Birliği'nde bazı siyasi suçlular uykusuz bırakan bir gaz ile uzun süre uykusuz bırakılacaklardır. 5. günde mahkumlar dışkılarıyla gazete kağıtlarını deney camına yapıştırırlar ve içerinin görülmesine engel olurlar. Durum kontrolden çıkınca gaz kesilir. Denekleri odadan çıkarmaya çalışan 1 asker denekler tarafından öldürülür. Deney sonunda denekler ve bir kaç doktor öldürülür.

11 Mil Ritüeli

11 millik ritüelinde, dileğini yerine getirmek isteyen bir kişi, her milde korkutucu bir engelle 11 millik bilinmeyen bir yolu takip eder. Ritüel yapan kişi 11. mile ulaşırsa, ritüel tamamlanmış sayılır ve dileğin yerine getirilmesine yol açar.[kaynak belirtilmeli]

Mereana Mordegard Glesgorv[değiştir | kaynağı değiştir]

Koyu kırmızı bir odada kameraya bakan bir adamın gizemli bir YouTube videosudur. Videoda ses yok, onu görenler ya delirip gözlerini oyuyor ya da intihar ediyor bazı kurbanlar bir şekilde izah edilemez bir şekilde gözlerini YouTube'un genel merkezine postaladı. Hikâyedeki video YouTube'da birçok kez yeniden oluşturuldu.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]