Coscoroba coscoroba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Coscoroba coscoroba
Coscoroba coscoroba1.jpg
Korunma durumu
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Anseriformes (Kazsılar)
Familya: Anatidae (Ördekgiller)
Alt familya: Anserinae
Cins: Coscoroba
Reichenbach, 1853
Tür: C. coscoroba
Coscoroba coscoroba
Molina, 1782

Coscoroba coscoroba ördekgiller familyasından Güney Amerika’nın güneyinde yaşayan bir kuğu türü.[1] Kuğu türleri arasında en küçük olanıdır ama ortalama 4,2 kg ağırlığı ve 1 m boyu ile su kuşları arasında büyük bir kuş sayılır. Anserinae alt familyasında içinde yalnızca kendisinin bulunduğu Coscoroba cinsinde sınıflandırılır.

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Birincil uçuş tüylerinin en dıştaki altısının ucundaki siyahlık haricinde tüyleri beyazdır. Gagası, ayak ve bacakları kırmızıdır. Kuğudan çok kaza benzer. Dişi ile erkek birbirine benzer. Gövdeleri küçük bir kuğuya kafaları da kaza benzer. Erkekleri 3,8-5,4 kg, dişileri 3,2-4,5 kg ağırlığındadır.

Dağılımı ve yaşam alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Üremem mevsimini Şili'nin güneyinden Orta Arjantin'e ve güneyde Tierra del Fuego ile Falkland Adaları'na kadar olan bölgede geçirir. Kışları kuzeye Orta Şili'ye, Kuzey Arjantin'e , Uruguay'a ve Brezilya'nın güney ucuna göçer. Yaşam alanı bitki örtüsü yaygın bataklıklar ve lagünlerdir. populasyonunun 10.000-25.000 arası olduğu tahmin edilmektedir.[1]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Coscoroba coscoroba". IUCN 2011. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2011.2. BirdLife International 2009. Erişim tarihi: 12 Aralık 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]