Coretta Scott King

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Coretta Scott King
Coretta Scott King.jpg
Coretta Scott King ünlü 'İş ve Hürriyet İçin Washington'a Yürüyüş'ün 30. yıldönümünde, 1993
Doğum Coretta Scott
27 Nisan 1927(1927-04-27)
Marion, Alabama, ABD
Ölüm 30 Ocak 2006 (78 yaşında)
Rosarito Plajı, Meksika
Defin yeri King Şiddetsiz Sosyal Değişim Merkezi
(Atlanta, Georgia)
Eğitim Antioch College (BA)
New England Müzik Konservatuvarı (BM)
Meslek Sivil haklar, kadın hakları, gay hakları, insan hakları, and eşit haklar aktivisti; yazar
Evlilik Martin Luther King Jr. (1953-1968)
Çocuk(lar) Yolanda King
Martin Luther King III
Dexter Scott King
Bernice King
Ödüller Gandi Barış Ödülü

Coretta Scott King (27 Nisan 1927 - 30 Ocak 2006) ABD'li bir yazar, aktivist, sivil haklar lideri ve Martin Luther King Jr.'ın karısıydı. Afro-Amerikan eşitliğinin aktif bir savunucusu ve 1960'lardaki sivil haklar hareketinin liderlerindendi. Coretta Scott King aynı zamanda sık sık insan hakları çalışmalarını müzik ile destekleyen bir şarkıcıydı. Coretta Scott King, kocasıyla Boston'da lisansüstü öğrenim görürken tanıştı. İkisi de Amerikan İnsan Hakları Hareketi'nde giderek daha aktif hale geldi.

Coretta Scott King, kocasının 1968'de suikaste kurban gitmesinin ardından önemli bir rol üstlenerek ırksal eşitlik mücadelesine liderlik etti ve Kadın Hareketi'nde aktif oldu. Coretta Scott King, kocasının anısına King Center adlı kuruluşu yarattı ve Martin Luther King'in doğum gününün resmi bayram ve tatil günlerinden biri olarak kabul edilmesi için çalıştı. Sonunda 2 Kasım 1983'te Ronald Reagan tarafından Martin Luther King Jr. Günü'nün resmi bayram olarak kabul belgesinin imzalanması ile başarıya ulaşmış oldu. Daha sonra faaliyetlerinin kapsamına gerek LGBT hakları savunuculuğunu gerekse Apartheid ile mücadeleyi de dahil etti. Coretta Scott King, Martin Luther King'in ölümünden önce ve sonra, John F. Kennedy, Lyndon B. Johnson ve Robert F. Kennedy de dahil olmak üzere birçok politikacıyla arkadaş oldu. 1960 başkanlık seçimleri sırasında John F. Kennedy ile yaptığı telefon görüşmesi, tarihçiler tarafından Afro-Amerikan seçmenleri harekete geçiren bir etken olarak değerlendirilmiştir.

Ağustos 2005'te Coretta Scott King, sağ tarafını felç eden ve konuşamamasına neden olan bir inme geçirdi; beş ay sonra yumurtalık kanserinden kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle solunum yetmezliğinden öldü. Cenazesine hayatta olan beş ABD başkanından dördü dahil olmak üzere yaklaşık 10.000 kişi katıldı. Geçici olarak King Center arazisine gömüldükten sonra kocasının yanına nakledildi. Alabama Kadınlar Şeref Salonu ve Ulusal Kadınlar Şeref Salonu'nda yer verilmesinin yanı sıra Georgia Eyaleti Meclis Binası'nda yatan ilk Afro-Amerikan oldu.[1] Coretta Scott King için "Sivil Haklar Hareketinin Birinci Hanımefendisi" denmektedir.[2]

Çocukluk ve eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Coretta Scott, Obadiah Scott (1899-1998) ve Bernice McMurry Scott'ın (1904-1996) dört çocuğunun üçüncüsü olan Heiberger, Alabama'da doğdu. Ebeveynlerinin evinde, ebe olarak başkanlık eden eski bir köle olan babaannesi Delia Scott ile doğdu. Coretta'nın annesi müzikal yeteneği ve şarkı söyleme sesiyle tanındı. Çocukken, Bernice yerel Crossroads okuluna katıldı ve sadece dördüncü sınıf eğitimi aldı. Ancak bernice'in büyük kardeşleri Booker T. Washington tarafından kurulan Tuskegee Enstitüsü'nde yatılı okula gitti. Kıdemli Bayan Scott, okul otobüsü şoförü, kilise piyanisti ve kocası için iş girişimlerinde çalıştı. Doğu yıldızı bölümü için layık bir Başhemşire olarak görev yaptı ve yerel Okuryazarlık Federasyon kulübünün bir üyesiydi.

Coretta'nın babası Obie, kasabalarında bir araca sahip olan ilk siyah insanlardan biriydi. Kendi işini kurmadan önce polis olarak çalıştı. Karısıyla birlikte, evlerinden uzakta bir giyim mağazası işletti ve daha sonra bir genel mağaza açtı. Ayrıca, Scott değirmenini beyaz bir erkek oduncuya satmayı reddettikten sonra beyaz komşular tarafından yakılan bir kereste fabrikasına sahipti. Anne dedesi Mollie (evlilik öncesi soyadı Smith) idi; 1868-ö.) ve Martin van Buren McMurry (1863-1950) – her ikisi de Afrikalı-Amerikalı ve İrlanda kökenli idi. Mollie, plantasyon sahipleri Jim Blackburn ve Adeline (Blackburn) Smith'in kölesi olarak doğdu. Coretta'nın anne büyükbabası Martin, siyah Kızılderili kökenli bir köle ve Martin'i oğlu olarak asla kabul etmeyen beyaz efendisi olarak doğdu. Sonunda 280 dönümlük bir çiftliğe sahipti. Farklı kökenleri nedeniyle, Martin beyaz görünüyordu. Ancak, geçiş kavramı için hor gördü. Çok az örgün eğitime sahip kendi kendini yetiştiren bir okuyucu olarak, Coretta'nın eğitim tutkusuna ilham verdiği için bilinir. Coretta'nın baba tarafından dedesi Cora (evlilik öncesi soyadı McLaughlin; 1876 – 1920) ve Jefferson F. Scott (1873-1941) idi. Cora, Coretta'nın doğumundan önce öldü. Jeff Scott, kırsal siyah dini toplulukta bir çiftçi ve önemli bir figürdü; eski köleler Willis ve Delia Scott'a doğdu.

Coretta, 10 yaşında ailenin gelirini artırmak için çalıştı. Edythe adında bir ablası vardı. Scott Bagley (1924-2011), çocukluğundan sağ çıkmayan eunice adında bir ablası ve Obadiah Leonard (1930-2012) adında küçük bir erkek kardeşi vardı. Bir DNA analizine göre, kısmen Sierra Leone'deki Mende halkından geldi. Scott ailesi, Amerikan iç Savaşı'ndan bu yana bir çiftliğe sahipti, ancak özellikle zengin değildi. The Great Depression sırasında Scott çocukları para kazanmak için pamuk aldı ve ebeveynleriyle bir yatak odası paylaştı.

Coretta, öncelikle ağaçlara tırmanabildiği ve güreşçi çocukları hatırladığı için, çocukluk döneminde kendini bir erkek fatma olarak tanımladı. Ayrıca erkek kuzeninden daha güçlü olduğundan ve aynı kuzeni yanlışlıkla baltayla kesmeden önce tehdit ettiğinden de bahsetti. Annesi onu tehdit etti ve kardeşlerinin sözleriyle birlikte onu büyüdükten sonra daha kadınsı olmaya teşvik etti. Bu erken fiziksel aktivitelere rağmen hala şiddetsiz hareketlere dahil olması gerçeğinde ironi gördü. Kardeşi Obadiah, her zaman "yaptığı her şeyde üstün olmaya çalıştığını" düşündü. Kız kardeşi Edythe, kişiliğinin, adını aldığı büyükanneleri Cora McLaughlin Scott'a benzediğine inanıyordu. Resmi eğitimden yoksun olsalar da, Coretta Scott'ın ebeveynleri tüm çocuklarının eğitim görmesini amaçladı. Coretta annesinin "Giyecek tek elbisem olduğu anlamına gelse de çocuklarım üniversiteye gidiyor" dediğini aktardı.

Scott çocukları, evlerinden 5 mil (8 km) uzakta tek odalı bir ilkokula katıldı ve daha sonra evlerinden 9 mil (14 km) uzakta olmasına rağmen, Marion, Alabama'daki en yakın siyah lise olan Lincoln Normal Okulu'na götürüldü. Otobüs, tüm yerel siyah gençleri otobüsleyen Coretta'nın annesi Bernice tarafından sürüldü. Scott okula girdiğinde, Lincoln öğrenim ücretini askıya aldı ve yılda sadece dört dolar ve elli sent aldı. Orada son iki yıl içinde, Scott okulun kıdemli Korosu için önde gelen soprano oldu. Scott, Kuzey Perry'nin ülkesindeki ev kilisesinde bir koro yönetti. Coretta Scott, 1945'te Lincoln Normal Okulu'ndan mezun oldu, burada trompet ve piyano çaldı, koroda şarkı söyledi, okul müzikallerine katıldı ve Lincoln'deki son yılında Yellow Springs, Ohio'daki Antakya Koleji'ne kaydoldu. Antakya'ya kabul edildikten sonra, mali yardım için Irklararası burs Fonu'na başvurdu. Lisede son iki yıl boyunca, Coretta ailesi ile yaşadı.Ablası Edythe, beyaz olmayan öğrencileri işe alan ve tarihsel olarak beyaz Kampüsü çeşitlendirmek için onlara tam burs veren Antakya Irklararası eğitim programının bir parçası olarak Antakya'ya katıldı. Coretta ilk Koleji hakkında şunları söyledi:

Antakya kendini demokraside bir laboratuvar olarak hayal ediyordu, ancak siyah öğrencileri yoktu. (Edythe), Antakya'ya tamamen entegre bir şekilde katılan ilk Afroamerikalı oldu ve 1943 sonbaharında diğer iki siyah kız öğrenci tarafından katıldı. Öncü olmak asla kolay değildir ve Antakya'da kız kardeşimi takip eden hepimiz ona büyük bir şükran borçluyuz.

Coretta, tarihsel olarak beyaz bir kolejde akademik bir bölümün ilk beyaz olmayan Başkanı Walter Anderson ile müzik eğitimi aldı. Ayrıca, büyük ölçüde yerel okul Yönetim Kurulu tarafından ırk ayrımcılığı deneyimi nedeniyle politik olarak aktif hale geldi. Yeni ortaya çıkan sivil haklar hareketine aktif olarak katıldı; Ulusal renkli insanlar ilerleme Derneği (NAACP) ve kolej ırk ilişkileri ve sivil özgürlükler komitelerinin Antakya bölümüne katıldı. Yönetim Kurulu, yellow Springs devlet okullarında zorunlu pratik öğretimin ikinci yılını gerçekleştirme talebini reddetti, çünkü öğretim sertifikası Coretta Scott, yerel okul sistemindeki durumu değiştirmek istemeyen veya değiştiremeyen Antakya kolej idaresine başvurdu ve bunun yerine onu ikinci bir yıl boyunca kolejin ilgili laboratuvar okulunda işe aldı. Ayrıca, bu süre zarfında Coretta, Lithgow ailesi için bir çocuk bakıcısı olarak çalıştı ve daha sonra önde gelen aktör John Lithgow'a dadılık yaptı.


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Coretta Scott King honored at church where husband preached". Lodi News-Sentinel. 6 Şubat 2006. 15 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Coretta Scott King". 19 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mart 2020.