İçeriğe atla

Coming Out Day

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Coming Out Day, coming out için uluslararası kutlanan medeni farkındalık günüdür ve lezbiyen, biseksüel, aseksüel, eşcinsel ve transseksüel (LGBTT) sorunları hakkında tartışmadır. LGBT toplulukları ve bunların destekçileri tarafından her yıl 11 Ekim gününde[1] (Birleşik Krallık'ta 12 Ekim gününde[2]) kutlanılmaktadır.

Coming out / "açılmak"

[değiştir | kaynağı değiştir]

National Coming Out Day'in (NCOD) kurucuları Rob Eichberg ve Jean O'Leary, tüm cinsel yönelimlere sahip olan tüm insanları, 11 Ekim gününde açıkça ve güçlü bir şekilde "bir sonraki adımı atmaya" teşvik etti.

Bu güne katılanların kıyafetlerinde ve mücevherlerinde pembe üçgen (eşcinsel erkekler), siyah üçgen (lezbiyenler), Yunan harfi lambda, Gökkuşağı bayrağı gibi eşcinsel gururu sembolleri giymeleri teşvik edilmektedir.

Gün, 1988 yılında örgütleri, The Experience (www.ExperienceYourPower.com) ve National Gay Rights Advocates, adına hareket etmesi için Dr. Robert Eichberg ve Jean O'Leary tarafından kuruldu[3] National Coming Out Day, genel halk içinde LGBTT hareketlerine aşinalık sağlamak için LGBT toplum bilincinin yükseltilmesi hedeflemektedir.

  1. ^ "History of National Coming Out Day". Human Rights Campaign. 21 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2008. Every Oct. 11, thousands of gay, lesbian, bisexual and transgender people and allies celebrate National Coming Out Day. 
  2. ^ Gillan, Adrian (6 Ekim 2008). "Closet Case?". Lifestyle. United Kingdom: GaydarNation / QSoft Consulting Ltd. 11 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2009. As UK National Coming Out Day looms (12 October), GaydarNation’s Adrian Gillan considers those who - for all kinds of reason and by varying degree - choose not to be open about their sexuality. 
  3. ^ "Jean O'Leary, 57, Former Nun Who Became a Lesbian Activist", New York Times, 7 Haziran 2005, 4 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 24 Mart 2010