Portekiz'in belediyeleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Portekiz'in belediyeleri

Portekiz'in belediyeleri (Portekizcemunicípio veya concelho), Portekiz'in ikinci düzey idari bölümleridir. Belediyeler, ilçeler ve özerk bölgelerin alt bölümleri olup 1976 Anayasası'nda tanımlanmışlardır.[1]

Genel bir kural olarak, her belediye ayrıca mahallelere (freguesias) ayrılmaktadır. Ülkenin kuzeyindeki belediyeler genellikle daha fazla mahalle sayısına sahiptir. Altı belediye sadece tek bir mahalleden oluşur ve 61 mahalle ile Barcelos en fazla mahalleye sahip belediyedir. Corvo, kanunen, mahallesi olmayan tek belediyedir.

Demokratik bir yerel yönetimin oluşturulmasından bu yana belediyeler, bir yürütme organı (belediye yönetimi) ve bir müzakere organı (belediye meclisi) oluşan bir sistem tarafından yönetilmektedir. Belediye yönetimi (câmara municipal) yürütme organıdır ve belediye başkanı ile belediyenin nüfusu ile orantılı bir dizi meclis üyesinden oluşur. Belediye meclisi (assembleia municipal), belediyeyi oluşturan tüm mahalle muhtarlarının yanı sıra, en az mahalle muhtarı sayısı artı bir olmak üzere, doğrudan seçilmiş birkaç meclis üyesinden oluşur. Her iki organ da dört yılda bir seçilir.[1]

Portekiz tamamen ayrı bir şehir ve kasaba sistemine sahiptir. Şehirler ve kasabalar belediyelerde yer almaktadır, ancak sürekli olarak inşa edilseler bile çoğu zaman aynı sınırlara sahip değildir. Şehir ve kasaba sayısı belediyelerin yaklaşık iki katıdır.

2021 yılı itibarı ile Portekiz'de 308 belediye bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "7th Constitutional Revision" (PDF). Cumhuriyet Meclisi. 22 Ekim 2014 tarihinde kaynağından (pdf) arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2021.