İçeriğe atla

Caroline Mathilde

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Caroline Matilda
Danimarka-Norveç Kraliçesi
Francis Cotes'in fırçasından Caroline Matilda
Danimarka-Norveç Kraliçesi
Hüküm süresi8 Kasım 1766 – Nisan 1772
Taç giymesi1 Mayıs 1767
Doğum22 Temmuz 1751
Londra, Büyük Britanya Krallığı
Ölüm10 Mayıs 1775 (23 yaşında)
Celle, Kutsal Roma İmparatorluğu
Defin13 Mayıs 1775
Aziz Meryem Kilisesi,Celle
Eş(ler)iVII. Christian
HanedanHannover Hanedanı
BabasıFrederick (Galler prensi)
AnnesiAugusta (Saxe-Gotha-Altenburg prensesi)

Büyük Britanyalı Caroline Matilda (Danish ; [1] 22 Temmuz 1751 - 10 Mayıs 1775), 1766-1772 yılları arasında Kral VII. Christian’ın eşi ve evlilik yoluyla Danimarka ve Norveç Kraliçesiydi.

Galler Prensi Frederick'in ve Saxe-Gotha Prensesi Augusta'nın en küçük kızı olan Caroline Matilda, babasının ölümünden sonra doğdu. Kraliyet sarayından uzakta tenha bir aile ortamında büyüdü. On beş yaşındayken, akıl hastalığından muzdarip ve evlilik boyunca karısına soğuk davranan ilk kuzeni Danimarka ve Norveç Kralı Christian ile evlendi. İki çocuğu vardı: geleceğin Kralı Frederick VI ve Louise Augusta ; ikincisinin biyolojik babası Alman doktor Johann Friedrich Struensee olabilir.

1769'da Struensee, Danimarka kralının hizmetine girdi; Başlangıçta Caroline Matilda ona soğuk davrandı, ancak Kraliçe'nin kalbini çabucak kazandı ve bir aşk ilişkisi başladı. Struensee giderek daha fazla güç kazandı ve Caroline Matilda'nın desteklediği bir dizi reform başlattı. Struensee'nin reformları ve Kraliçe ile olan ilişkisi, VII. Christian’ın üvey annesi Kraliçe Dowager Juliana Maria ve oğlu Prens Frederick'i de içeren güçlü düşmanlar yarattı. Juliana Maria, Caroline Matilda'nın boşanması ve Struensee’nin sürgün edilmesiyle sonuçlanan olayları yönetti. Caroline Matilda, Celle, Hannover'de yirmi üç yaşında kızıl hastalığından öldü.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]