Ankara Devlet Tiyatrosu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ankara Devlet Tiyatrosu
Devlet Tiyatroları.JPG
Kuruluş 1949
Merkez Altındağ, Ankara
Resmî site Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü

Ankara Devlet Tiyatrosu, Devlet Tiyatroları'na bağlı resmi bir tiyatro kurumudur. 10 Haziran 1949 tarihinde çıkarılan “Devlet Tiyatro ve Operası’nın Kuruluş Yasası” gereğince Devlet Tiyatro Opera Genel Müdürlüğü'ne atanan Muhsin Ertuğrul ve arkadaşlarının çabasıyla; Türkiye'de ilk resmi sanat kurumu olarak Ankara Devlet Tiyatrosu, 1 Ekim 1949 tarihinde Küçük Tiyatro`da Cevat Fehmi Başkut'un Küçük Şehir, ve Büyük Tiyatro`da Johann Wolfgang von Goethe'nin Faust adlı oyunlarıyla etkinliğe başlamış oldu.

27 Nisan 1993'te "kamyon tiyatrosu" uygulaması başladı. İlk olarak Kızılcahamam Lisesi’nin bahçesinde, Sönmez Atasoy’un "Yedi Köyün Yargıcı" adlı çocuk oyunu oynandı.

Sahneler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara Devlet Tiyatrosu'nun 11 sahnesi bulunmaktadır.

Muhsin Ertuğrul sahnesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Muhsin Ertuğrul sahnesi, Ankara Devlet Tiyatrosu'na bağlı sahnelerden biridir. Orta boy bir salon olan Muhsin Ertuğrul'da giriş seviyeye ek olarak balkon bölümü bulunmaktadır. Sahne sistemi proscenium şeklindedir.

Mahir Canova Sahnesi[değiştir | kaynağı değiştir]

7 Nisan 1995’te açıldı. İlk olarak Orhan Asena’nın "Candan Can Koparmak" adlı oyunu oynandı. Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'nda bulunan sahne sivillere de açıktır. Orta boy bir salondur ve proscenium sahne düzenine sahiptir.

Oda Tiyatrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

En ufak sahnelerden biridir. Proscenium sahne tipine sahiptir. Tek seviye seyirci bölümü bulunur.

İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi[değiştir | kaynağı değiştir]

4 Nisan 1990'da açılmıştır. Deneysel tiyatro amacıyla açılan sahnede Almanya'dan gelen Ruhr Tiyatrosu Jean-Paul Sartre'ın "Mezarsız Ölüler" oyununu sergilemiştir. En ufak sahnelerden biridir. Bir çeşit minik amfitiyatroyu andırır.

Altındağ Tiyatrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara Devlet Tiyatrosu'nun ufak sahnelerinden biridir. Tek seviyede seyirci kapasitesi vardır.

Şinasi Sahnesi[değiştir | kaynağı değiştir]

13 Mart 1988 yılında Yüksel Pazarkaya'nın "Meliha" adlı oyunuyla açılmıştır. Modern bir binada orta boy bir salondur. Tek seviyeli izleyici bölümü bulunmaktadır. Sahnesi proscenium/apron birleşiminden oluşur.

Küçük Tiyatro[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçük Tiyatro 1 Ekim 1949 ilk açılan sahnelerdendir. Orta boy bir sahnedir. İç tasarımı klasiktir. Giriş ve balkon olmak üzere iki seviyede seyirci alınmaktadır. Sahnesi proscenium olsa da ayrıca ufak bir de apronu bulunmakta ve ön sahne görevi görmektedir.

Büyük Tiyatro[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir sergievi olarak inşa edilen binanın sonradan opera salonuna dönüştürülmesi ile ortaya çıkan ve Ankara Opera Sahnesi olarak da bilinen sahne; 1 Ekim 1948'de Devlet tiyatrolarının temsillerine de açılmıştır. Devlet Opera ve Balesi'ne ait olan sahne iki kurum tarafından dönüşümlü olarak kullanılır. Salon klasik bir iç tasarıma sahiptir, sahne ise proscenium şeklindedir. Sahnenin önünde orkestra için bir bölüm bulunmaktadır. Tiyatro temsillerinde tiyatro çukuru kapatılarak ön sahne olarak kullanılır.

Çayyolu Tiyatrosu Cüneyt Gökçer Sahnesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tiyatronun büyük sahnelerinden biridir. Modern bir binaya sahip sahnenin, iki seviyeli seyirci bölümü bulunmaktadır. Birinci seviye sahne ile aynı hizada olup bir çeşit paravanla sahneden ayrılmaktadır.

Stüdyo Sahne[değiştir | kaynağı değiştir]

Devlet Tiyatrolarının Macunköy Sosyal Tesisleri içerisinde yer alan prova salonunun yeniden düzenlenmesi ile oluşturulan Stüdyo Sahne, her oyuna göre biçimlendirilebilen ve seyirci oturma gruplarinin da oyunlara göre düzenlenebilmektedir.

Stüdyo Sahnenin açiliş oyunu, Nikolay Vasiliyeviç Gogol'un Bir Delinin Hatira Defteri adli baş yapiti. Stüdyo Sahnedeki temsiller için oyundan bir saat önce Büyük Tiyatro otoparkından hareket eden seyirci servisi, oyun bitiminde de hareket noktasına dönüş hizmeti vermektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]