Buenos Aires Üniversitesi

Koordinatlar: 34°35′59″G 58°22′23″B / 34.59972°G 58.37306°B / -34.59972; -58.37306
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Buenos Aires Üniversitesi
Slogan LatinceArgentum virtus robur et studium (Latince)
"Arjantinlilerin erdemi güç ve öğrenmektir."
Kuruluş 1821
Rektör Rubén E. Hallú
Konum , Buenos Aires Özerk Bölgesi Buenos Aires, Arjantin
Okul renkleri         
Web sitesi Resmî site
Mühendislik Fakültesi

Buenos Aires Üniversitesi (İspanyolca: Universidad de Buenos Aires, UBA) Arjantin'deki en büyük üniversite. 12 Ağustos 1821'de Buenos Aires şehrinde kurulmuştur.[1] Buenos Aires üniversitesinde 28.490 doçent ders vermekte olup bünyesinde 13 fakültesi, 6 hastanesi, 10 müzesi, 8 bölgesel üniversite merkezi, 2 kültür merkezi ve üç lisesi bulunmaktadır. Liselerinin adları şöyledir: Colegio Nacional de Buenos Aires, Escuela Superior de Comercio Carlos Pellegrini ve Instituto Libre de Segunda Enseñanza.

Buenos Aires Üniversitesi oldukça kalitelidir ve tamamen ücretsizdir. Dünyada ilk 300 üniversite arasında yer almaktadır. Ayrıca Ernesto Che Guevera Buenos Aires Üniversitesinden mezun olmuştur. Arjantin'in şu ana kadar gelmiş başkanlarından 15'i bu üniversiteden mezun olmuştur. Ayrıca farklı senelerde ve farklı dallarda olmak üzere 5 adet Nobel Ödülüne sahiptir.

Üniversiteye girebilmek için liseyi bitirmiş olan öğrenciler tüm bölümler için ortak olan ve "CBC" (Ciclo Básico Común - Ortak Temel Dönem) adı verilen bir yıllık öğretim dönemini bitirmek zorundadır. Bu yılı tamamladıktan sonra öğrenciler istediği fakülteye girebilir.

Büyüklüğü nedeniyle UBA'nın merkezî yerleşkesi yoktur. Merkezî bir Ciudad Universitaria ("üniversite şehri") projesine başlanmıştır ve şu anda iki fakülte bu yerleşkededir. Diğerleri tüm şehre dağılmıştır.

Fakülteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversiteyi oluşturan fakülteler şöyledir:

Kuzey Buenos Aires'teki Nuñez'de bulunan yerleşke Ciudad Universitaria 'da, yalnızca son iki fakültenin binaları bulunmaktadır.

Önemli kişiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Universidad de Buenos Aires aşağıdaki öğrencileri ya da öğretim üyeleri Nobel Ödülü'nü almışlardır:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arjantin". Görsel Büyük Genel Kültür Ansiklopedisi. III. Yazır Matbaa. 1999. s. 805. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]