Brezilya fındığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Brezilya fındığı veya Brezilya cevizi (Bertholletia excelsa), Lecythidaceae familyasından bir Güney Amerika ağacına ve ağacın ticari olarak hasat edilen yenilebilir tohumlarına verilen addır.

Brezilya fındığı ağacı[değiştir | kaynağı değiştir]

Brezilya fındığı ağacının dalı

Brezilya fındığı boyu 50 metre (160 ft)'ye ulaşan büyük bir ağaçtır. Gövdesi 1 ila 2 metre (3,3 ila 6,6 ft) çapındadır. Çapı 30 metreye yayılan taç kısmı ve 49 metreyi bulan boyu ile Amazon yağmur ormanlarındaki ağaçların en büyükleri arasındadır. Ağacın kalın dallarının uçlarında ise Hindistan cevizine benzeyen 8-18 santimetre çapında kümeler yer alır. Her bir kümede ise 12-24 arasında Brezilya cevizleri vardır. 500 yıl veya daha uzun süre yaşayabilir ve bazı makamlara göre sıklıkla 1000 yaşına ulaşır.[1] Kökü, ağacın yüksekliğinin yarısından fazla, düz ve yaygın dalsızdır[1].

Yetişkin bir Brezilya cevizi ağacı Ocak ayından Haziran ayına kadar neredeyse 300’ün üzerinde brezilya cevizi kümelerinden üretir. Olgunlaşan kümeler ağacın dalından düşer ve orman tabanından hasat edilerek güneşte kurutulur. Cevizin kahverengi renkli kabuğu oldukça sert ve üç taraflı bir yapıya sahiptir[1].

Tehlikeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Brezilya'da Brezilya fındığı ağacını kesmek yasaktır.[kaynak belirtilmeli] Bunun sonucu olarak, üretim alanlarının dışında, evlerin arka bahçelerinde, yolların ve caddelerin yakınında bulunabilirler. Ağacın meyveleri oldukça ağır ve katıdır. Meyveler düşmeye başladığında, ağacın altından geçen insanlar ve araçlar için ciddi tehdit oluştururlar. Brezilya fındığı meyveleri ağır olduğundan tatlı suda batar, bu da nehir kenarındaki bölgelerde su yollarının tıkanmasına neden olabilir.

Üretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Taze kesilmiş Brezilya fındığı meyvesi
Brezilya fındığı tohumları

Adının Brezilya fındığı olmasına rağmen, Brezilya fındığının en önemli ihracatçısı Bolivya'dır. Brezilya'da bu kuruyemişlere Portekizcecastanhas-do-pará (kelimenin tam anlamıyla "Pará kestanesi") adı verilir.

Fındık üretimi[değiştir | kaynağı değiştir]

2014 yılında, toplam küresel Brezilya fındığı üretimi (kabuklu) 95.000 ton olup, 2009'dan beri bu miktar sabittir.[1] En büyük üreticiler Bolivya (dünya toplamının % 47'si) ve Brezilya (% 40)'dır. ABD ise Brezilya fındığının % 9'unu üretmesine rağmen dünyadaki en büyük Brezilya fındığı ithalatçısıdır.

Besin değeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Brezilya fındığı kabuğu çıkardıktan sonra
Besin değeri
Enerji 2740 kJ (660 kcal)
Protein14.32 g
Riboflavin (Vit. B2)0.035 mg (%2)
B6 vitamini0.101 mg (%8)
C vitamini0.7 mg (%1)
E vitamini5.73 mg (%38)
Oranlar yetişkinler için alınması önerilen oranlardır.

Brezilya fındığı ağırlıkça % 14 protein,% 12 karbonhidrat ve % 66 yağdan oluşmaktadır. Kalorilerinin % 85'i yağdan gelir ve 100 gramlık bir miktarda toplam 656 kalori bulunur.[1] Yağ bileşenleri% 23 doymuş,% 38 tekli doymamış ve% 32 çoklu doymamış.[1][1] Çoklu doymamış yağ içeriği, özellikle de omega-6 yağ asitleri nedeniyle, kabuklu Brezilya fındığı hızlıca sertleşebilir .

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e f g "MACFit Blog". 7 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül 2022.