Bradford Cox

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bradford Cox
Genel bilgiler
Doğum adıBradford James Cox
Doğum15 Nisan 1982 (41 yaşında)
Athens, Georgia, ABD
TarzlarBağımsız rock, alternatif rock, deneysel rock, ambient, punk rock, shoegaze, elektronika, dream pop, psychedelica, noise rock, noise pop
MesleklerŞarkıcı, sözyazarı
ÇalgılarVokaller, elektro gitar, akustik gitar, perküsyon, ziller, teyp, elektro bas, bateri
Etkin yıllar1994-günümüz
Müzik şirketiHOSS Records, Rob's House Records, Kranky, 4AD, K Records
İlişkili hareketlerDeerhunter, Atlas Sound, Lotus Plaza, Ghetto Cross, Black Lips, The Wet Dreams
Resmî siteDeerhunter blogu

Bradford James Cox (15 Mayıs 1982), Amerikalı müzisyen. Atlanta, Georgia kökenli psychedelic ve ambient grubu Deerhunter'ın solisti ve gitaristi olarak tanınmakla birlikte, Atlas Sound adı altında bir solo kariyer de sürdürmektedir. Deerhunter'ı 2001 yılında kuran Cox, bu grupla 5 tane LP ve birkaç tekli ile EP çıkarmıştır. Atlas Sound her ne kadar Cox'un on yaşından beri kendi müziğine taktığı bir ad olsa da, bu adda yayımlanan ilk albümü 2008 yılına ait Let the Blind Lead Those Who Can See but Cannot Feel olmuştur. Cox'un müzik yazma tekniği bilinç akışına dayalı olmakla beraber, bunun dışında herhangi bir şarkı sözü yazmamaktadır. Marfan sendromu'ndan muzdarip olan Cox, kendini daha önceden uzun bir süre aseksüel olarak tanımlamış ancak[1] sonradan eşcinsel olduğunu açıklamıştır.[2][3]

Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Deerhunter[değiştir | kaynağı değiştir]

Cox, Deerhunter'ı bas gitarist Paul Harper ve baterist Dan Walton (gruba ismini koymuştur) ile 2001'in başlarında kurmuştur. Grup, Cox'un arkadaşları ile kısa bir süre kalmayı planlayan Moses Archuleta ile tanışmasıyla genişlemeye başlamıştır. Archuleta ilk başta Acetone Organ ve elektronik müzik aletlerini çalmıştır. Grubun ilk işleri deneyseldi ve doğaçlamaya dayanıyordu. Cox bu süre zafında daha katı bir altyapıya sahip eserler kayıt etmeye devam etti ve bunları Atlas Sound adı altında CD-R ve kasetlerde yayımladı. Paul Harper Ohio'ya taşında ve yerine Justin Bosworth geçti. Bu noktada Colin Mee de gruba gitarist olarak katıldı. Dan Walton gruptan ayrıldı ve Cox Archuleta'ya bateristlik görevini üstlenmesini önerdi. Grubun canlı performansları ve kayıtları daha çok şarkıya yönelik oldu. Debut 7"'liklerini Die Slaughterhaus için çıkardılar. Josh Fauver, 2004 yılında Bosworth'un ani bir kaykay kazası sonrası ölümünden sonra gruba katıldı. Grubun bu dönemki üyeleri de Deerhunter'ın debut LP'sini Atlanta kökenli plak şirketi Stickfigure'dan yayımladı. Cox Kennesaw, Georgia'daki lise arkadaşı Lockett Pundt'ın gruba gitarist olarak katılmasını önerdi. Böylelikle vokallere ve elektronik aletlere daha fazla ağırlık verebilecekti. Bu üye dizilimi, grubun ilk atılımını yaptığı albüm olan Cryptograms'ı 2007 yılında kaydetti. Colin Mee ise Kuzey Amerika turuna katılamayınca gruptan ayrıldı. Grup günümüzde vokaller ve gitarda Cox, gitarda ve yan vokallerde Pundt,bas gitarda Fauver ve bateride Archuleta olmak üzere dört kişiden oluşmaktadır.

Atlas Sound[değiştir | kaynağı değiştir]

Atlas Sound, Cox'un müzikal solo projesidir. Cox, bu ismi çocukluğundan beri kendi ismini tanımlamak için kullansa da, Atlas Sound projesine Deerhunter'ın ilk dönemlerinde başlamış olmasının nedeni, "bazı fikirlerini beş kişilik bir bağımsız rock grubu için uygun görmemiş olmasıdır". "[4] Aynı zamanda Deerhunter'ın işbirliğe dayalı bir proje olmasından dolayı Cox, kendini ana söz yazarı olarak göstermek istememektedir.

Şu ana kadar Cox'un Atlas Sound adında dört tane önemli yayımı olmuştur: Let the Blind Lead Those Who Can See but Cannot Feel (2008), Logos (2009), Bedroom Databank adında önceden yayımlanmamış şarkıların olduğu dört albümlük bir box set (2010) ve son olarak "Parallax" (2011).

Diğer çalışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Cox, aynı zamanda Wet Dreams adlı kendisi dışında tamamen kızlardan oluşan kısa ömürlü bir noise-garage grubunda bateri çalmıştır. Aynı zamanda Black Lips'in ikinci albümünün, We Did Not Know the Forest Spirit Made the Flowers Grow, "Notown Blues" adlı şarkısında bateri çalımıştır.[5]

Cox, Karen O'un bestelediği Where the Wild Things Are adlı 2009 yapımı filmin soundtrack'ına da katkıda bulunmuştur.[6]

Ekipmanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Gitarlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Genellikle, Bradford Cox kaliteli ve modern Fender ve Gibson gitarları seçmektedir. Bazı gitarları arasında şunlar bulunmaktadır:[7]

Efektler ve amplifikatörler[değiştir | kaynağı değiştir]

Pedallar
[7][10]
 • Boss TU-2 Chromatic Tuner
 • Line 6 DL4
 • Home Brew Electronics Power Screamer
 • Eventide PitchFactor
 • Behringer Reverb Machine RV600
 • Ibanez DE7
 • Digitech DigiVerb (Mic for Vocals)
 • Digitech DigiDelay (Mic for Vocals)
 • MXR Distortion +
 • Z.Vex Box of Rock
 • Boss SL-20 Slicer
 • Boss DS-1
 • Boss SD-1
Amplifikatörler

Deerhunter ile çalarken, Bradford çoğunlukla gitarlarını Vox AC30 amplifier ile ve kimi zaman da Marshall yarım saplı ya da Fender Hot Rod DeVille 410 ile çalacaktır.[7]

Şarkı yazımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Cox şarkı yazma tekniğini "otomatik ya da bilinç akışı" olarak tanımlamaktadır. "Q"'da Victoria Segal ile olan Kasım 2010 tarihli röportajında: "Genellikle bir nevi transa giriyorum ve sonrasında beş ya da altı şarkı hazır oluyor." demiştir. Sonrasında ise: "İlginç olan grubun nasıl şarkıları geliştirip son ürün haline getirdiğine şahit olmak. Birçok kaza ve mantık dışı olaylar da oluyor değil. Bu işlemi de bir yapımcı ya da ses teknisyenine açıklamak ayrı bir zorluk olabiliyor çünkü onlar genellikle size eserinizi süslemekte yardım etmeye çalışırken, ben ise yaptıklarını bozmaya meyilli oluyorum." diye de eklemiştir.[11]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Deerhunter ile
Atlas Sound adı ile

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Aaron, Charles (2008). "Pretzel Logic". Spin Magazine, Nisan 2008. Spin Media LLC. ss. 76-82. 
 2. ^ Reeves, Mosi. "Bradford Cox: Boy wonder." Creative Loafing. 13 Şubat 2008. [1] 8 Mart 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 3. ^ Logan K. Young. Deerhunter @ Trouser Press. 26 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. - ...a non-practicing homosexual.
 4. ^ Silver, Greg (15 Mayıs 2007). "Deerhunter's Cox Talks LP3, Atlas Sound, Dresses". Pitchfork Media. 30 Temmuz 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Kasım 2009. 
 5. ^ Lindsay, Cam (Mayıs 2008). "Atlas Sound's Imperfect Perscription". Exclaim!. Erişim tarihi: 23 Kasım 2009. [ölü/kırık bağlantı]
 6. ^ "Karen O and the Kids: The Rockers of "Where the Wild Things Are"". Rolling Stone. 8 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Eylül 2010. 
 7. ^ a b c "Deerhunter - Bradford Cox Guitar Rig Gear and Equipment". Uberproaudio.com. 5 Haziran 2009. 18 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2012. 
 8. ^ "Deerhunter Live @ Noise Pop 2009". YouTube. 17 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2012. 
 9. ^ "Deerhunter - Nothing Ever Happened (live)". YouTube. 4 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2012. 
 10. ^ "Atlas Sound : Kid Klimax @ The Bottom Lounge". YouTube. 1 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2012. 
 11. ^ Victoria Segal. Q magazine, Kasım 2010. Q & A. Halcyon Digest album review. p. 113.