Bozlar, Burdur

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bozlar
—  Köy  —
Burdur
Burdur
Ülke Türkiye Türkiye
İl Burdur
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 152
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0248
İl plaka kodu
Posta kodu 15000
İnternet sitesi: YerelNET

Bozlar, Burdur ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu köyün halkı Sarıkeçili aşiretindendir,Aslen İran Horasan'dan Anadolu'ya akın eden Oğuz boylarından olup göçe göçe bu havaleye, Yani Bucak ve Antalya arasındaki havaleye gelmişlerdir. Göçebe yaşayan bu kabileler Bucak'tan Antalya'ya kadar uzanan arazide kışlarlar; ilkbaharda Eğridir'in Anamas dağlarına ve Akşehir yaylalarına göçerlerdi[1].

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

SARIKEÇİLİ YÖRÜK TÜRKMENLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köyün tamamı Yörük gelenek ve görenekleri doğrultusunda ve yerleşik Yörük köyüdür. Türk mutfağı olarak zengin yemek zenginliği vardır. YEMEK ÇEŞİTLERİNDEN ÖRNEKLER:1. TOPÇA 2. SAÇ BÖREĞİ 3. KATMER 4.KÖMBE 5.TARHANA ÇORBASI 6.KEŞKEK 7.SÜTLAÇ

Burdur Akdeniz yöremizin illerinden biridir. Burdurun bir köyü olan Bozlar'da Sarı-keçili aşireti oturmaktadır. En güzel TÜRKMEN oyunlarını da bu Sarıkeçili Türkmenleri oynamaktadır. Çok canlı ve hareketli olan Sarıkeçili Türkmenlerinin oyunlarına Teke Oyunları denmektedir. Hayvancılık ve çobanlıkla geçinen Türkmen yürüklerinin gerek oyunlarında, gerek türkülerinde. Teke, keçi, koyun davar sözleri çok sık geçmektedir. Burdur, Antalya, Isparta illeri eskiden Hamidoğulları beyliğinin bir bölümü olan Teke beyliğini oluşturuyordu. Teke beyliği sınırları içinde yaygın olarak oynandığı için bu oyunların adına Teke Oyunları dendiği sanılıyor. Teke oyunlarına, Sipsi, Kaval, Bağlama ve ritim âleti olarak Darbuka eşlik eder.

Sipsi yörenin en özgün (orijinal) çalgısıdır. Beş deliklidir ve boyu 20 - 30 santimetredir. Oyunların çoğu türkülüdür. Bu bakımdan çalgı grubuna daima bir türkücü (solist) de katılmaktadır. Oyunlarda önce sipsi ile bir gezinti yapılır. Daha sonra yöreye ait olan bin Gurbet havası okunur. Ondan sonra oyunlara geçilir. Oyunlar halka biçiminde ve oyuncuların birbirlerine tutunmadan oynadıkları bir grup oyunudur. Halka biçiminde sürdürülen bir Zeybek oyunu türüdür. Bazı folklorcularımız bu oyunlara Kırık Zeybek adını vermektedirler. Burdur ilimizde bilinip oynanan oyunların bazıları şunlardır:

Avşar Beyleri, Serenler, Teke Zortlatması, Karinom, Kezban Yenge, Tek Zeybek, Ötme Guguk Ötme. Al Yazma, Dimi Dimi, Kabardıç. Yayla Yolları, Sarı Zeybek.

Türkmen Kadın Giyimleri : Başta poşu (poçu), Dastar ya da oyalı Yazma, Fes, Alınlık; bedende İşlik veya Göynek, Üç etek, içte göğüsten kesik, Delme, sırmalı kepe Şalvar, Kuşak ve yün dokuma veya peştamaldan Örücek; ayakta işlemeli (erişli) yün çorap ve çarıktan oluşur.

Erkek Giysileri : Başta Fes ve ucu sağa sarkık Poçu, sırtta Mintan, üzeri kolanlı şal veya yün Kuşak, sırmalı Cepken, ayakta yün Çağşır, yün çorap ve çarıktan meydana gelir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Burdur merkezine iki kara yolu ile ulaşımı vardır 1.nci yol 43 km olup Antalya yolu üzerinde Kurna köyü sapağından Aziziye üzerinden gidilir. 2.nci yol ise 64 km olup kemer yolu üzerinden akçaören köyü sapağından yaklaşık 20 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. yayla yaşantısı sevenler için en ideal yerdir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
1960 272
1965 257
1970 243
1975 246
2007 153
2000 152
1997 151
1990 169
1985 185
1935 171

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa, orman işlerine dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. İkinci yeni su deposu yapılmıştır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. Her hane foseptik kullanmaktadır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol (1 km köye giriş, (sözde) asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. EKM Mühendislik tarafından verilen 160 KVA'lık trafo, köyün tarımsal sulamasında kullanılmaktadır.

Orman köyü olduğu halde, yangına karşı tedbir mevcut değildir. Köylüler yangın esnasında imece usulü yangına müdahale etmektedirler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bozlar Köyü Tarihçesi, Ahmet Bozkurt, 1951

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]